ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ УПРАВЛІННЯ ВИТРАТАМИ ПІДПРИЄМСТВА

УДК 338.5

Кедрова Г.І., студентка 2 року ОС магістр
ХНЕУ ім. С. Кузнеця

Анотація: Стаття визначає роль системи управління витратами в процесі управління підприємством. Розкрито сутність системи управління витратами підприємства. Визначено функції сутність системи управління витратами підприємства і вимоги до її побудови.

Ключові слова: витрати, управління витратами, система управління витратами підприємства.

Abstract: The article defines the role of the cost management system in the enterprise management process. The essence of the enterprise cost management system is disclosed. The functions of the enterprise cost management system and the requirements for its development are determined.

Key words: costs, cost management, enterprise cost management system.

Сучасний період характеризується високою динамічністю всіх факторів формування витрат. Тому виникає об’єктивна необхідність постійного і всебічного моніторингу рівня собівартості продукції. Повніше використання підприємством своїх можливостей щодо зниження витрат і собівартості одиниці продукції забезпечує внутрішньогосподарське управління витратами.

Управління витратами є головним чинником у збереженні конкурентних переваг, ефективного розвитку підприємств. Воно вимагає комплексного підходу, поєднання ринкових важелів з методами державного управління економічними процесами. Тому необхідність дослідження сутності та напрямів удосконалення процесу управління витратами з метою досягнення конкурентних переваг на сьогоднішній день є актуальним, має наукове та практичне значення.

Теоретичні та методичні аспекти формування витрат та управління ними знайшли своє відображення у працях Ю.П. Воскобійника, В.К. Горкавого, І.Є. Давидовича, В.А. Дерія, Т.Г. Маренич, Л.В. Нападовської, І.В. Охріменка, Г.О. Партин, М.С. Пушкара, О.Г. Шпикуляка та ін. Однак в умовах внутрішньої та зовнішньої конкуренції, виходу на міжнародний ринок, підвищеного ризику діяльності існує потреба в обґрунтуванні концептуальних засад формування ефективної системи управління витратами підприємств.

Найважливішою складовою процесу управління підприємством є управління витратами. На наш погляд, управління витратами слід розуміти як процес здійснення підприємством організаційно-управлінських заходів з використання всіх інструментів формування витрат виробництва.

З переходом до ринку функції управління підприємством значно розширилися, вимоги до їх обґрунтованості та оперативності підвищилися. Виникла необхідність застосування в господарській практиці сучасних методів, інструментів системи управління витратами, яка дозволяє вирішувати важливі завдання поліпшення дохідності та фінансової стабілізації підприємств, особливо в періоди фінансової кризи та погіршення кон’юнктури ринку.

Система управління витратами (СУВ) була створена інженерами і технологами у другій половині ХІХ ст. у США. Її мета формулювалася так: надання інформаційної допомоги управлінцям, контроль і прогнозування витрат, вибір найефективніших шляхів розвитку підприємства, прийняття оперативних управлінських рішень. У цілому суть цієї системи полягає у забезпеченні суттєвої інформації для управління підприємством.

Ми поділяємо позицію С.І. Дем’яненка, який вважає, що система управління витратами повинна надати керівникам підприємства таку інформацію, яка дозволить: приймати управлінські рішення з урахуванням їхніх економічних наслідків; контролювати витрати у зіставленні з нормами; формувати економічну стратегію; оцінювати формування собівартості та прибутку протягом виробничого періоду; оцінювати витрати в розрізі структурних підрозділів підприємства; приймати рішення стосовно доцільності здійснення окремих виробництв, ефективності використання ресурсів [1]. Система управління витратами відіграє надзвичайно важливу роль у розробці стратегії поведінки підприємства в ринкових умовах, обґрунтуванні управлінських рішень під впливом зовнішнього та внутрішнього економічного середовища, в налагодженні ефективного внутрігосподарського механізму та управління, створенні ефективного планування, контролю й аналізу витрат.

Говорушко Т.А. відзначає, що побудова ефективної системи управління витратами – це процес розроблення і прийняття управлінських рішень за всіма аспектами їх формування й розподілу в підприємстві [2, с. 86-88]. Деякі автори ототожнюють систему управління витратами з системою (методами) обліку витрат [3]. Інші вчені пов’язують систему управління з рівнями управління (стратегічне, тактичне, оперативне) та бюджетуванням, а бюджетування розглядають як інструменти планування й контролю показників витрат на підприємстві [4].

Система управління витратами нормативна розглядається Загороднім А.Г. і Вознюк Г.Л. як сукупність процедур щодо планування, нормування відпуску матеріалів на виробництво, складання внутрішньої звітності, калькулювання собівартості продукції, економічного аналізу та контролю на підставі норм витрат [5].

В цілому єдиного бачення сутності системи управління витратами в літературних джерелах немає. У визначеннях не прослідковується спрямованість СУВ, чітко не виокремлюються її елементи.

Проведені дослідження дають можливість зробити висновок про орієнтацію СУВ на детальний облік витрат на виробництво, пов’язаних з використанням ресурсів з метою вишукування резервів зниження витрат на одиницю продукції. На нашу думку, система управління витратами охоплює не тільки облік витрат в різних аспектах. За своєю сутністю вона повинна бути націленою на забезпечення ефективності витрат та безперебійного здійснення процесу відтворення. Тільки через дієвий механізм відшкодування витрат за допомогою відповідних елементів, прийомів, важелів впливу на хід відтворення можна безпосередньо впливати на розмір прибутку та забезпечувати конкурентні переваги.

Метою побудови системи управління витратами є підвищення ефективності управління підприємством, досягнення намічених результатів діяльності найбільш економічно ефективним способом [6].

Необхідно враховувати, що визначення напрямів скорочення витрат і підвищення ефективності відбувається на всіх стадіях виробничого процесу – від закупівлі матеріалів та їх переробки до контролю на стадії випуску готової продукції і доставки до споживача. Тому прийняття рішень по витратах пов’язане з управлінням запасами, обсягом виробництва і продажу, асортиментом випускаємої продукції і освоєнням нової, капітальними вкладеннями.

Управління витратами має охоплювати такі основні функції: планування, прогнозування, нормування, облік, аналіз, контролювання і регулювання витрат, мотивування зниження чи оптимізації рівня витрат, організація системи управління витратами. Суб’єктами управління витратами є керівник, спеціалісти, менеджери, бухгалтери, керівники структурних підрозділів, безпосередньо члени трудових колективів, які беруть участь у виконанні окремих функцій управління витратами [6].

Таким чином, система управління витратами як важлива складова системи управління господарською діяльністю підприємства – це складна і динамічна сукупність взаємопов’язаних елементів стратегічного і поточного управління витратами задля досягнення конкурентних переваг. До її змісту і будови треба підходити з певною послідовністю, систематизовано, комплексно. Управління витратами підприємства вимагає системного підходу до їхнього моніторингу, що забезпечить одержання результатів відповідно до поставленої мети. Використання саме системного підходу до управління витратами підвищить якість управління та ефективність господарської діяльності підприємств.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Дем’яненко С.І. Менеджмент підприємств : навч. посібник / Дем’яненко С.І. – К. : КНЕУ, 2005. – 347 с.

  2. Говорушко Т.А. Механізм фінансового забезпечення малого підприємництва у харчовій промисловості / Т.А. Говорушко // Економіка АПК. – 2008. – № 3. – С. 84–90.

  3. Кіндрат Р.Я. Системи управління витратами : досвід і перспективи застосування на деревообробних підприємствах / Р.Я. Кіндрат // Збірник науково-технічних праць УДЛТУ. – 2004. – Вип. 14.7. – С. 147–151.

  4. Анискин Ю.П. Планирование и контролинг : учебник / Ю.П. Анискин, А.М. Павлова. – М. : Омега. – Л, 2003. – 280 с.

  5. Загородній А.Г. Фінансово-економічний словник / А.Г. Загородній, Г.Л. Вознюк. – К. : Знання, 2007. – 1072 с.

  6. Маренич Т.Г. Управління витратами у відтворювальних процесах сільськогосподарських підприємств : монографія / Т.Г. Маренич, О.В. Гаврильченко. – Харків: «Міськдрук», 2011. – 251 с.

Науковий керівник

к.е.н., доц. Гаврильченко О.В.