МОДЕЛЮВАННЯ ДИНАМІКИ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ КРАЇНИ

УДК 364.1

Басенко Ю.В., студентка 4 курсу
ХНЕУ ім. С. Кузнеця

Анотація: Стаття присвячена аналізу соціально-економічного стану в Україні. Аналіз динаміки окремих показників, що формують уявлення про соціально-економічний розвиток в країні, дозволить в майбутньому створити підґрунтя для розробки дієвих механізмів управління окремими сферами вітчизняної економіки.

Ключові слова: соціально-економічний розвиток, чистий державний борг, експорт, імпорт, внутрішній валовий продукт, безробіття, статистичні методи, виробнича функція, моделювання.

Abstract: The article is devoted to the analysis of socio-economic status in Ukraine. The analysis of the dynamics of individual indicators allow in the future to create the basis for developing effective mechanisms for management of individual spheres of the domestic economy. Individual indicators form the idea of social and economic development in the country.

Key words: socio-economic development, net public debt, export, import, gross domestic product, unemployment, statistical methods, production function, modeling.

На сьогоднішній день сучасна світова фінансова криза суттєво впливає на соціально-економічне становище багатьох держав, вона не оминула й України. Останні роки, в країні гостро стає питання досягнення відповідних темпів економічного зростання, адже нині спостерігається значне технологічне й технічне відставання України від держав зі сталою ринковою економікою. Тож, з метою визначення соціально-економічного становища України, пріоритетів її розвитку та змін, що відбулись за останні роки, доцільним є ознайомлення з деякими макроекономічними показниками вітчизняної економіки.

Це питання є актуальнім, тому при дослідженні проблем чинників та перспектив економічного зростання країни, його розглядають багато науковців, а саме: В.О. Андрущенко, О.Г. Василик, О.П. Данілов, В.М. Завгородній та інші.

Метою даної роботи є виокремлення факторів, що впливають на загальний соціально-економічний розвиток України та на їх підставі зробити аналіз динаміки загального рівня розвитку.

Показники соціально-економічного розвитку в умовах зміни суспільних відносин визначається, перш за все, його станом в період соціально-економічних перетворень і загальними для країни макроекономічними тенденціями - зниженням схильності до інвестування і заощаджень, а також міграційного руху населення, наростанням негативних соціально-демографічних процесів, посиленням соціальної та економічної напруженості і падінням рівня життя. Соціально-економічний розвиток передусім це підвищення рівня життя населення. Це багатоплановий процес, що охоплює усі сфери економічної діяльності і соціальної реакції.

Показники рівня економічного розвитку, різноманітність історичних і географічних умов і інших матеріальних і фінансових ресурсів, які мають в розпорядженні країни, не дозволяють оцінити рівень економічного розвитку якимсь одним показником. Для цього існує ціла система показників.

В роботі було використано п’ять показників, що впливають на сукупний соціально-економічний розвиток країни, а саме: ВВП по ППС на душу, чистий державний борг в % ВВП, експорт, імпорт, рівень безробіття. Проведено детальний аналіз соціально-економічних індикаторів в динаміці з попередніми роками та зіставлення з іншими країнами та побудовано прогноз на майбутні роки.

Під час виконання роботи використано статистичну базу на державних статистичних ресурсах. Була створена так звана математична система для вирішення практичного завдання прогнозування. Такий підхід до уявлення різноманітних процесів дав змогу показати взаємодію різноманітних показників та отримати формалізований вигляд для побудови математичної моделі. Еквівалентом такої системи в науці прийнято виділяти модель «чорного ящика». Уявимо процеси соціально-економічного розвитку країни саме завдяки моделі «чорного ящика». Таким чином, соціально-економічний розвиток, на вході отримає показники впливу а на виході має фактичні значення соціально-економічного розвитку країни на поточний період, тобто значення ВВП, експорту, імпорту, чистого державного боргу, рівня безробіття.

На наступному етапі дослідження і моделювання використовувалася виробнича функція Кобба-Дугласа. За допомогою цієї функції було зроблено порівняльний аналіз країн. А саме України з такими державами, як Германія та Польша.

Статистична методологія, яка було використана у дослідженні, являє собою сукупність прийомів, правил і принципів статистичного дослідження соціально-економічних явищ, тобто збору відомостей, обробки їх, обчислення показників і аналізу (оцінки) отриманих даних. Для дослідження характеристик економічної поведінки та стратегії країни, було проаналізовано, яку кількість продукції вона може створити, використовуючи ресурси та фактори виробництва в тих чи інших об’ємах та пропорціях.

Варто звернути увагу на те, що побудову функціональних взаємозв’язків основних виробничих факторів (капіталу і праці) можна здійснити за допомогою виробничих функцій. Виробнича функція – це функція незалежна змінна, якій приймає значення обсягів витраченого або використовуваного ресурсу (фактора виробництва), а залежна змінна - значення обсягів продукції, що випускається. У загальному вигляді багатофакторна модель представляється як: \(Y=f(Kh_{1},\ Kh_{2}, …,\ Kh_{p},\ a)\), де а – вектор параметрів ВФ. Таким чином, було описано 3 види виробничої функції, що дало змогу наглядно застосувати їх для показників різних країнах та провести на їх підставі порівняльний аналіз. Був проведений аналіз динаміки п’яти показників, що формують соціально-економічний розвиток країни, а саме: ВВП по ППС на душу, чистий державний борг у % ВВП, експорт, імпорт, рівень безробіття. На підставі аналізу було побудовано прогнозне значення станом на 2022 рік.

У свою чергу виробнича функція Кобба-Дугласа дала змогу порівняти разні країни, та визначити іх слабкі та сильні сторони. Зазначимо що , використані методи побудови виробничих функцій не можуть в повній мірі відобразити стан справ у будь-якій національній економіці.

Таким чином використані моделі були дієвим способом при аналізі соціально-економічного розвитку країни та оцінки загального економічного стану в країні.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Економетрика / Л.С. Гур’янова, Т.С. Клебанова, О.В. Сергієнко, С.В. Прокопович. – Харків: ХНЕУ ім. С. Кузнеця, 2015. – 384 с.
  2. Статистика: Экономические показатели стран мира.

  3. Моделирование экономической динамики / Т.С. Клебанова, Н.А. Дубровина, О.Ю. Полякова и др. – Харьков: Изд. «ИНЖЭК», 2004. – 244 с.

  4. Індекси цін виробників промислової продукції у 2015 році (до попереднього місяця). Державна служба статистики України. Офіційний сайт.

Науковий керівник

к.е.н., доц. Чаговець Л.О.