СУЧАСНІ ПРОБЛЕМИ ВЕДЕННЯ ОБЛІКУ ВИРОБНИЧИХ ЗАПАСІВ НА ПІДПРИЄМСТВАХ УКРАЇНИ
УДК 657.1:658.783(477)
Калмикова О.Ю., студентка 4 курсу
ХНЕУ ім. С. Кузнеця
Анотація. Досліджено методику управління виробничими запасами на підприємствах. Проаналізовано проблеми ведення виробничих запасів, розглянуто ведення первинного обліку виробничих запасів, виявлено недоліки. Здійснено аналіз останніх законодавчих нововведень щодо реформування державного бухгалтерського обліку в Україні.
Ключові слова: виробничі запаси, бухгалтерський облік, облікова політика, управління запасами, активи.
Abstract. The method of management of industrial stocks at enterprises is investigated. The problems of inventory management are analyzed, primary production inventory records are considered, and shortcomings are identified. The analysis of the last legislative innovations concerning the reform of the state accounting in Ukraine has been carried out.
Key words: inventories, accounting, accounting policies, inventory management, assets.
У сьогоденних реаліях господарювання однією з головних передумов створення конкурентоспроможної продукції для виробничих підприємств країни незалежно від форми власності та галузі виробництва є доцільне витрачання виробничих запасів. З однієї сторони, утворені запаси гарантують нескінчений процес та координацію діяльності підприємств, з іншої – запаси на великих виробничих установах вимагають значних вкладень, тому від організації їх обліку залежить достовірність визначення прибутку, його фінансовий стан і загальна продуктивність підприємства. Усі вище перераховані аспекти обумовлюють актуальність дослідження.
Багато вчених приділяли увагу у своїх працях проблемам обліку виробничих запасів, зокрема Рибалко О.М., Болдуєва О.В., Янчук В.І., Кипоренко О.В.
Метою роботи є виявлення проблем ведення обліку виробничих запасів, дослідження методичних підходів до організації технології обліку на підприємствах України.
Однією з особливостей, що викликає найбільше питань, є визначення деяких видів запасів, як об’єктів обліку. Положення (стандарти) бухгалтерського обліку не указують чіткого визначення в складі виробничих запасів таких понять як «товари», «сировина», «матеріали», тощо. Це може бути спричинено тим, що розподіл виробничих запасів за таким принципом є умовним. Слід зазначити, розподіл на визначення не залежить від якісних характеристик, а виключно від призначення таких запасів, оскільки у межах одного підприємства може бути таке, що те, що було раніше придбано як товар, далі може стати сировиною, та навпаки [1].
Також достатньо проблематичним є процес відображення транспортно-заготівельних витрат при вибутті запасів. Для вирішення цієї проблеми користуються окремими субрахунками для відображення всієї суми ТЗР на окремому рахунку та наступний розподіл на різні рахунки обліку запасів в залежності від особливості виробництва конкретного підприємства.
Аби вирішити ці проблемні питання необхідно провести ряд заходів, які полягають в створені напрямів і чітких пропозицій щодо поліпшення процедури обліку виробничих запасів, в їх оцінці при вибутті, в розробці процедури проведення аналізу раціонального використання виробничих запасів [2].
Слід зазначити, що ще одним із проблем обліку виробничих запасів, що викликають деякі труднощі, є значна трудомісткість заповнення та обробка облікових документів.
Діючим напpямом поліпшення оформлення облікових документів і обліку виpобничих запасів на підпpиємстві є пеpехід на комп’ютеpизовану фоpму обліку. Використання технологій у бухгалтеpському обліку підвищує ефективність пpаці бухгалтеpів і значно поліпшує його організацію на підприємстві. Оскільки при паперовому документообігу збереження даних в регістрах, розподіл підсумків та перенесення даних між ними потребують великих затрат праці та часто бувають помилки [3].
Завдання бухгалтера – впровадити в виробничий плин діяльності підприємства такий спосіб організації обліку запасів. Також, щоб певно і точно вираховувати собівартість, також підприємству доцільно користуватися послугами аудиторів, що висловлять свою незалежену оцінку. Для полегшення роботи з обліку виробничих запасів потрібно знайти той метод вибуття запасів, який більше підходить для галузі, в якій підприємство веде свою господарську діяльність.
Вирішення сукупності сумнівних питань управління виробничими запасами є актуальним для більшості підприємств і потребує подальших досліджень.
ЛІТЕРАТУРА
Рибалко О.М., Болдуєва О.В. Вдосконалення обліку виробничих запасів // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво. – 2008. – №6.
Янчук В.І., Кипоренко О.В. Сучасні проблеми та напрями вдосконалення ведення обліку виробничих запасів на підприємстві // Збірник наукових праць ВНАУ. – №3 (69). – Том 2. – 2012.
Науковий керівник
к.е.н., доц. Пасічник І.Ю.