МОДЕЛЮВАННЯ ЗАЛЕЖНОСТІ ІНДЕКСУ ПФТС ВІД МАКРОЕКОНОМІЧНИХ ФАКТОРІВ

УДК 519.86:33.6.747.6(477)

Шпак А.В., студентка 4 курсу
ХНЕУ ім. С. Кузнеця

Анотація. Розглянуто основні методи економіко-математичного моделювання фондових індексів в рамках технічного аналізу, запропоновано поліноміальну модель для оцінки впливу безробіття, цін на нафту на індекс ПФТС, та кусково-лінійну регресію, в якій регресорами виступили темп зростання світового ВВП, курс гривні, ціни на нафту та золото.

Ключові слова: індекс ПФТС, нелінійна регресія, поліноміальна модель, точка розриву, кусково-лінійна регресія.

Сьогодні правильне функціонування та розвиненість фондового ринку є індикаторами стабільності економіки в цілому, адже ринок цінних паперів - один з найефективніших механізмів, що використовується для перетворення грошових коштів в інвестиції, відповідно стимулюючи зростання виробництва. Тому не дивно, що зараз більша частина фінансових активів розвинутих країн світу зосереджена саме в цінних паперах.

Отож, для реформування економіки, в першу чергу варто створювати конкурентоспроможний фінансовий сектор, що не можливо зробити без попереднього ґрунтовного аналізу поточної ситуації.

Тому в ході дослідження було розглянуто методи економіко-математичного моделювання в рамках технічного аналізу біржових індексів, а саме індексу ПФТС. А оскільки зазначений індекс є основним показником розвитку ринку цінних паперів в Україні, то фактично таким чином можна спрогнозувати майбутній стан фондового ринку в цілому. Відповідно до цього, практична значимість даної роботи зумовлена потребою в оцінці динаміки індексу ПФТС, який відображає стан та зміни в розвитку національної економіки в цілому.

Моделюванню фондових індексів приділяється значна увага як вітчизняними, так і зарубіжними вченими, а саме Е.О. Ковпаком в статті «Регресійна модель індексу ПФТС», О.А. Федоровою, Ю.С. Бахориною, С.В. Ляшенко [1], проте запропоновані даними науковцями моделі брали за основу показники інших фондових бірж, або ж будувалися на основі даних п’ятирічної давнини, через це вони не в повній мірі відображають нинішню ситуацію.

Отож, метою дослідження була побудова моделі залежності індексу ПФТС від макроекономічних показників, що може розглядатися як інструмент діагностики майбутнього стану фондового ринку України.

На практиці для моделювання фондових індексів розглядаються методи фундаментального та технічного аналізу, що використовують експоненційне згладжування, інструментарій data-mining, моделі нечіткої математики. Методом моделювання застосованим, що безпосередньо використовувався в рамках дослідження, є розробка множинної регресії для прогнозування індексу ПФТС в залежності від значень макроекономічних показників в рамках технічного аналізу біржових індексів.

Для побудови моделей було відібрано статистичну інформацію, що знаходиться в відкритому доступі на офіційних сайтах Державного комітету статистики України, Національного банку України, біржі ПФТС та профільних сайтах стосовно цін на золото, нафту.

Підготовка вихідних даних здійснювалася в програмі «Microsoft Excel», а безпосередня побудова економетричної моделі в ПП «Statistica».

Задачею моделювання була побудова множинної регресії залежності індексу ПФТС від макроекономічних показників, а саме: цін на нафту, рівня безробіття. Кон’юнктура сировинних ринків, в нашому випадку нафти, безпосередньо впливає на масштаби виробництва акціонерних підприємств, а високий рівень безробіття може слугувати індикатором проблем економіки, а відповідно вказувати на степінь ризику вкладень.

За результатами порівнянь побудованих моделей, найкраще відображає ситуацію поліноміальна модель:

\[Y=274,112+1,59 \cdot X_1-0,0003 \cdot X_2^2,\]

де Y – значення індексу ПФТС,

Х1 – ціни на нафту марки Brent (дол./баррель),

Х2 – кількість безробітних в Україні.

Для неї скоригований коефіцієнт детермінації склав 0,52, що свідчить про низьку якість, та необхідність додавання до моделі інших макроекономічних показників.

Тому, наступна модель ілюструвала залежність індексу ПФТС від: курсу гривні, темпу зростання світового ВВП, ціни золота, цін на нафту.

Найкраще відображає поведінку системи в нашому випадку кусково-лінійна регресія, для якої скоригований коефіцієнт детермінації становить 0,8031, отже 80,31% варіації індексу ПФТС зумовлений варіацією факторів, які ми включили до моделі. Отримана модель має вигляд:

\[ \left\{\begin{matrix} -80,8631-0,708X_{1}-21,824X_2+11,848X_3+0,243X_4, \text{якщо} Y\leqslant 376,629 & \\ 570,05+0,02X_{1}+44,682X_2+0,503X_3-0,213X_4, \text{якщо} Y > 376,629 & \end{matrix}\right. \]

де Y – значення індексу ПФТС,

Х1 – ціна на золото,

Х2 – темп зростання світового ВВП,

Х3 – ціна на нафту марки Brent,

Х4 – курс гривні (за 100 долларів).

Виходячи з результатів моделі, спочатку кореляція з ціною на золото була від’ємна. Протилежний характер руху індексу ПФТС і ціни на золото може бути зумовлене підвищеною волатильністю даного ринку. Тобто, в такій ситуації існують спекулятивні настрої великої долі інвесторів, які активізуються в даному режимі. В свою чергу, це призводить до того, що вкладення в золото зменшуються, оскільки воно менш привабливе для спекулятивних операцій. Починаючи з точки розриву, ми бачимо, що економіка стала менш вразливою від спекулятивних настроїв, так кореляція з цінами на золото стала позитивною, і має досить малий коефіцієнт, а саме 0,02. Найбільший вплив після точки розриву має темп зростання світового ВВП (коефіцієнт при даному параметрі 44, 68), що цілком відповідає реальній ситуцації, адже чим сприятливіша економічна ситуація, тим більше інвесторів платоспроможні вкладати в фондовий ринок, та при цьому вони більш впевнені в надійності таких вкладень.

Ціна на нафту та курс гривні мають протилежний вплив, це зумовлено вже особливостями розрахунку ндексу ПФТС. Так він негативно реагує на інфляційні процеси в Україні, оскільки дохідність по акціях декотрих емітентів, що входять в індексний кошик падає.

Отримані результати свідчать, що на індекс ПФТС чинять вплив макроекономічні фактори, проте закономірності, що спостерігаються на фондових ринках розвинутих країн не справджуються для української фондової біржі, що вказує на її низький рівень розвитку. Тобто, фондовий ринок в Україні і досі не виконує свою безпосередню функцію перерозподілу капіталу, а є майданчиком з низькою ліквідністю та спекулятивним характером росту.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Федорова Е.А. Определение степени влияния цен нефти и золота на индекс ММВБ и ее структурных сдвигов с применением модели Markov-Switching autoregressive model (MS-ARX) / Е.А. Федорова – М.: Финансы и кредит 2013. – С. 11-13.

  2. Інтернет-сайт Мінфіну.

  3. Офіційний портал Фондової біржі ПФТС. Індекси.

  4. Національні рахунки.

Науковий керівник

к.е.н., доц. Панасенко О.В.