МАТЕМАТИЧНІ КРИТЕРІЇ ОЦІНКИ У ДІАГНОСТИЦІ РЕЗУЛЬТАТІВ НАВЧАННЯ КУРСАНТІВ В АФЕКТИВНІЙ СФЕРІ

УДК 796.01

Бойко Б.І., студент 3 курсу
ХНУПС ім. Івана Кожедуба

Анотація: Встановлено позитивний лінійний взаємозв’язок між рівнями виконання спеціальних вправ та рівнем емоційної стійкості. Визначено моделі дискримінантного аналізу та правило класифікації розпізнавання рівня емоційної стійкості за рівнем спеціальної фізичної підготовленості.

Ключові слова: емоційно-вольова стійкість, курсанти, результати навчання, спеціальна фізична підготовка.

Annotation: There is a positive linear relationship between the levels of performance of special exercises and the level of emotional stability. The models of discriminant analysis and classification of the recognition of the level of emotional stability according to the level of special physical preparedness are determined.

Key words: emotional-volitional stability, cadets, learning outcomes, special physical training.

Можливості застосування математичних методів аналізу в різних областях фізичної культури присвячені пошуку методики математичного моделювання процесу фізичного виховання з урахуванням комплексних тренувальних вправ і характеру навчального навантаження.

Актуальним є застосування математичних методів до аналізу анкетування емоційного інтелекту та тестування рівня спеціальної фізичної підготовленості з метою відновлення взаємозалежностей між факторами, що характеризують емоційну стійкість військовослужбовця.

Мета дослідження – обґрунтування доцільності використання математичних критеріїв оцінки для визначення засобів діагностики сукупності знань, умінь, навичок, інших компетентностей, що набуваються у процесі навчання військовослужбовців в емоційній (афективній) сфері.

Методи дослідження: узагальнення та аналіз літературних джерел та програмно-нормативних документів, інформаційного пошуку, систематизації.

Результати дослідження та їх обговорення.

Аналізуючи дані стосовно формування психічної готовності військовослужбовців необхідно відмітити, що схожість впливу потягів і емоцій на інтелектуальні процеси, їх структурна подібність з боку фізіології та аналогічність впливу на психіку почуттів, пов’язаних з потягами і емоціями, створює можливість виділити ці процеси в афективну сферу психіки, особливості якої можливо визначати через результати навчання в афективній сфері особистості (Леонтьев Д.А., 2011).

Дослідження розширюють досвід теорії і практики фізичної підготовки військ та доводять, що ефективними засобами психофізичної підготовки можуть і мають бути використані вправи з програм військово-прикладних видів спорту, які найбільш адекватно моделюють військово-професійні дії військовослужбовців, що пов’язані з подоланням об’єктивних і суб’єктивних перешкод

Застосований метод анкетування для виявлення здатності розуміти відносини особистості, що репрезентується в емоціях та керуванні емоційною сферою на основі прийняття рішень, в чималій мірі дозволяє визначити рівень емоційної стійкості, а використання математичних критеріїв оцінки результатів виконання спеціальних вправ дозволить диференціювати за об’єктивними ознаками курсантів за класами і таким чином спростити методичну роботу з розпізнавання в динаміці фізичного вдосконалення військовослужбовців через локальну оцінку Ест та комплексну оцінку стану фізичної готовності.

Одержані дані можуть стати основою наступного етапу роботи, спрямованого на створення інформаційно-аналітичної системи прогнозування рівня психічної готовності військовослужбовців різних спеціальностей та визначення рівня результатів навчання дисципліни СФП в афективній сфері.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Батрак К.В. Проблемні питання психологічної готовності військовослужбовців в умовах бойової діяльності. Матеріали науково методичної конференції. К., 2014. 38-40.

  2. Березюк Г. Емоційний інтелект як детермінанта внутрішньої свободи особистості. Психологічні студії Львівського університету, 2008. 2, 20-23.

  3. Дерев’янко С. Актуалізація емоційного інтелекту в емоціогенних умовах. Соціальна психологія, 2008. 1, 96-104.

  4. Романишин А.М. Організація психологічної підготовки особового складу підрозділів сухопутних військ. Навчально методичний посібник. Львів: АСВ, 2012. 404. – 20 с.

  5. Колісник Л.О. Проблема діагностики емоційного інтелекту. Збірник наукових праць КПНУ імені Івана Огієнка, Інституту психології імені Г.С. Костюка НАПН України. Проблеми сучасної психології, 2014. 26, 278-295.

  6. Фізичне виховання, спеціальна фізична підготовка для курсантів і слухачів ВВНЗ. Укладач Сухорада Г.І. За ред. Грищенка Д.С., Фіногенова Ю.С. К.: МО України, 2016. 60.

Науковий керівник

викладач, майор Палевич С.В.