ОСОБЛИВОСТІ ПРАВОВОГО СТАНОВИЩА ІНОЗЕМНИХ ГРОМАДЯН В УКРАЇНІ

УДК 341.95(477)

Гордієнко К.Д., студентка 3 курсу
ХНЕУ ім. С. Кузнеця

Анотація. Охарактеризовані особливості правового становища іноземних громадян в Україні. Розглянуто права та обов’язки іноземців, а також особливості юридичної відповідальності іноземних громадян в Україні. Зазначені проблеми визначення поняття «іноземець».

Ключові слова: іноземець, права, обов’язки, свободи, відповідальність, правовий статус, Закон, Конституція.

Abstract. The described features of legal position of foreign citizens are in Ukraine. The right and duties foreigners, and also features of legal responsibility of foreign citizens are considered in Ukraine. Marked problems of determination of concept «foreigner».

Keywords: foreigner, rights, duties, freedom, responsibility, legal status, law, constitution.

В сучасних умовах розвитку демократичного суспільства правовий статус особи – це одна з найбільш актуальних питань для дискусій серед науковців різних галузей права, а також задача, вирішення якої стоїть у центрі практичної діяльності міжнародного співтовариства. Людина, громадянин, індивід – має обов’язково бути важливою цінністю кожного суспільства, виступає запорукою становлення країни як демократичної, соціальної, правової держави. В свою чергу, питання правового статусу іноземців – це частина загальної проблеми правового статусу особи, прав людини і громадянина. Тому, дослідження правового становище іноземців є актуальним.

Особливо актуальним постає дослідження правового становище іноземних громадян в Україні, так як в вітчизняному законодавстві, що регулює правовий статус іноземців існують недоліки правового регулювання правового статусу іноземців, незважаючи на те, що забезпечення та реалізація принципу рівності прав, свобод та законних інтересів здійснюється в однаковій мірі стосовно всіх осіб, які проживають в Україні. Враховуючи вищезазначене дослідження правового становища іноземців є особливо значущим на нинішній стадії розвитку державотворення в нашій державі на шляху до інтеграції з ЄС.

Проблематика правового статусу іноземців досліджувалась в роботах таких науковців як Гамалій Л.О., Кістанова Я.М., Кушніренко О.Г., Слінько Т.М., Погорілко В.Ф. та інших.

Огляд положень Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» засвідчив, що на сьогодні Закон недостатньо чітко визначає поняття «іноземець», оскільки наявність в Законі одночасних трактувань поняття «іноземець» в п. 6-10 не дозволяє дійти одностайного висновку стосовно розуміння досліджуваної категорії.

Варто виділити, що в українському законодавстві категорія «іноземець» також знайшла своє відображення і в Основному Законі держави. Відповідно до ст. 26 Конституції України іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов’язки, як і громадяни України, – за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України [1].

У зв’язку з наданим пропонується визначити в законодавстві єдине визначення поняття «іноземець», яке буде однаковим для розуміння і не виникатиме двоякого розуміння даної категорії.

В сучасних умовах розуміння правового статусу іноземців доцільно розглядати як частину їх загального правового статусу, а до його складу входять елементи, які вказують на іноземців як самостійних суб’єктів конституційних, адміністративних правовідносин. При такому підході структурні елементи правового статусу іноземців та осіб без громадянства можна розділити на базові або основні (права, свободи та обов’язки), які обумовлюють існування так званих вторинних, або факультативних складових (принципи, відповідальність та ін.). Саме в базових елементах правового статусу іноземців та осіб без громадянства відображається правова природа, сутність суб’єкта, його призначення в державі та суспільстві, розкривається необхідність його функціонування, принципи взаємодії з органами державної влади [2, с. 27].

Базу правового статусу іноземців становлять права та обов’язки, які детально визначаються в вітчизняному законодавстві.

Згідно з пп.1-2 ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов’язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України. Іноземці, які перебувають під юрисдикцією України, незалежно від законності їх перебування, мають право на визнання їх правосуб’єктності та основних прав, свобод людини [3].

Проте, на відміну від громадян України, вищезазначені елементи правового статусу іноземців є в певній мірі неповними. Проте, так чи інакше, права і свободи іноземців в Україні є дуже широкими і різноманітними, оскільки вони передбачені всіма галузями українського законодавства – конституційним, адміністративним, цивільним, трудовим, сімейним, кримінальним, фінансовим, земельним тощо. Весь комплекс прав, свобод і обов’язків іноземців та осіб без громадянства в Україні важко піддається реконструюванню, оскільки потребує для цього посилань на велику кількість норм українського законодавства про правовий статус особистості.

Таким чином, проаналізувавши особливості правового становища іноземних громадян в Україні, можна зробити висновок, що зміст правового статусу іноземців складають комплекс прав та обов’язків, а також відповідальність іноземців. В порівнянні з громадянами України, іноземці мають дещо менший обсяг прав, що обумовлено їх правовим статусом. В зв’язку з проведеним дослідженням, на нашу думку, необхідно в законодавстві закріпити єдине визначення поняття «іноземець» та чітко визначити вичерпний перелік прав та обов’язків іноземців.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Конституція України від 28 червня 1996 року // Відомості Верховної Ради. – 1996. – № 30. – Ст. 141.

  2. Кістанова Я.М. Питання визначення та реалізації адміністративно- правового статусу іноземців в Україні // Правова держава. – 2016. – № 22. – С. 26–31.

  3. Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства: Закон України від 22.09.2011 № 3773-VI // Відомості Верховної Ради України (ВВР). – 2012. – № 19–20. – Ст. 179.

Науковий керівник

к.ю.н., проф. Сергієнко В.В.