НАПРЯМИ ВДОСКОНАЛЕННЯ ОБЛІКУ РУХУ ТОВАРІВ НА ПП «СПС»

УДК 349.244.5(477)

Кукавська О.О., студентка 4 курсу
ХНЕУ ім. С. Кузнеця

Анотація. Розглянуто облік руху товарів на Приватному підприємстві «СПС», визначені особливості ведення обліку надходження товарів та їх подальшого руху, надані рекомендації щодо вдосконалення документообігу шляхом введення системи штрихового кодування.

Ключові слова: товар, облік, запаси, надходження та вибуття товарів, штрихове кодування.

Annotation. The account of the movement of goods at the Private Enterprise “SPS” is considered, the features of accounting for the flow of goods and their further movement are defined, recommendations for improving document flow by introducing a bar coding system are given.

Key words: goods, accounting, stocks, receipts and goods leaving, bar coding.

Забезпечення товарними запасами є однією з обов’язкових умов здійснення процесу торгівлі. В умовах ринку кожне торговельне підприємство повинне проводити облік надходження товарів. Завдяки системі обліку підприємство має змогу утримувати на мінімальному рівні щорічну загальну суму витрат по забезпеченню запасами, що дає можливість не зазнавати збитків та керувати витратами.

Метою статті є розгляд питань організації обліку надходження та вибуття товарів на Приватне підприємство «СПС» (далі ПП «СПС»).

Згідно з П(С)БУ 9 «Запаси», товарами є матеріальні цінності, що придбані (отримані) та утримуються підприємством або установою з метою подальшого продажу [1]. У зв’язку з цим, поняття «товар» визначається як частина запасів відповідно до норм П(С)БО і Плану рахунків бухгалтерського обліку. Автором узагальнено визначення поняття «товар» за різними джерелами у табл. 1.

Таблиця 1

Визначення поняття «товар» за різними джерелами

Автор Джерело Визначення
Поняття «товари» прийняте на рівні країни [2] Товари — продукція будь-якого виду та призначення, у тому числі сировина, вироби, устаткування, технології, предмети у твердому, рідкому, газоподібному стані, включаючи електроенергію, а також послуги, пов’язані з поставкою товарів, якщо їх вартість не перевищує вартості самих товарів.
Поняття «товари» прийняте на рівні країни [3] Товари — матеріальні та нематеріальні активи, у тому числі земельні ділянки, земельні частки (паї), а також цінні папери та деривативи, що використовуються у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення.
Бережнюк І. Г. [4] Товари - продукти праці, які виготовляються для продажу або обміну і мають задовольняти певні потреби людини.

На основі аналізу наведених визначень запропоновано, що товар – це продукція будь-якого виду та призначення, яка підлягає подальшому продажу або обміну. Бухгалтерський облік є інструментом керування рухом товарів на підприємстві. Облік руху та наявності товарних запасів ведеться на субрахунку 281. Облік надходження товарів на ПП «СПС» зображений у табл. 2.

Таблиця 2

Облік надходження товарів на ПП «СПС»

Зміст операції Первинні документи Кореспонденція рахунків
1 Отримано товар від постачальника Типова форма № М-11 281 631
2 Відображено податковий кредит із ПДВ Податкова накладна 641 631
3 Відображено витрати на транспортування товару ТТН 289 631
4 Відображено податковий кредит із ПДВ Податкова накладна 641 631
5 Оплачено постачальникам вартість:
– товару
– транспортних послуг
Виписка банку 631 311

На ПП «СПС» діє робочий план рахунків, де показані аналітичні рахунки 28, а саме 281 «Товари нa складі», 282 «Товари в тoргівлі», 283 «Товари нa комісії», 284 «Тара під тoварами», 285 «Торгова націнка», 286 «Необорoтні активи та групи вибуття, утримувaні для продажу»; а також 287 «Товари передані в переробку», 288 «Товари отримані з переробки», 289 «Товари в дорозі».

Після того, як товар надійшов на підприємство, його відправляють у переробку для отримання нової продукції. Товар, який відправляють у переробку – це сировинна й матеріали із яких виготовляють нову продукцію у вигляді спецій, приправ і прянощів. Процес відправлення сировини й матеріалів у переробку та отримання товарів з переробки зображений у табл. 3.

Таблиця 3

Відправлення товарів у переробку

Зміст операції Кореспонденція рахунків
1 Передано сировину й матеріали виконавцю у переробку 287 281
2 Отримано від виконавця послуги з переробки та зареєстровану виконавцем податкову накладну 23 631
641 631
3 Віднесено до вартості товарів отриманих з переробки вартість послуг з переробки 23 287
288 23
4 Отримано товари від виконавця з переробки 23 287
5 Сплачено виконавцю за послуги з переробки 631 311
6 Віднесено на собівартість реалізованої продукції, при її відвантаженні покупцям, витрати на виготовлення товарів, у тому числі вартість послуг з її переробки 901 288
7 Віднесено на фінрезультат собівартість реалізованої продукції 791 901

При постійному русі товарів важливо зменшити кількість помилок у документообігу, які можуть виникнути в процесі роботи персоналу. Штрихове кодування - однин із видів автоматичної ідентифікації об’єктів, за якого використовується метод оптичного зчитування інформації [4]. Застосування штрихових кодів та сканерів дозволяє зменшити кількість ручних операцій, значно скоротити час на обробку документів і кількість помилок. Маркування місць зберігання бирками зі штриховими кодами дозволяє автоматизувати формування документів про розміщення, зборі замовлень, а так само інвентаризації на складах.

Отже, штрихове кодування на документах дозволяє автоматизувати документообіг, формування документів на підставі іншої документації, спростити пошук документів в базі, а також відстежувати їх рух. Управлінський облік, як система, зможе більш точно реєструвати, об’єднувати і представляти об’єктивну інформацію про діяльність підприємства, яка необхідна для прийняття рішень на рівні керівництва.