МОДЕЛЮВАННЯ ОЦІНКИ НЕРІВНОМІРНОСТІ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ РЕГІОНІВ УКРАЇНИ

УДК 332.146

Чаговець Л.О., к.е.н., доц.,
Чаговець В.В., к.е.н., доц.,
Діденко А.С., cтудентка 2 року ОС магістр
ХНЕУ ім. С. Кузнеця

Анотація. Робота присвячена розробці комплексу моделей оцінки та прогнозування нерівномірності соціально-економічного розвитку регіонів України на основі методів економіко-математичного моделювання багатовимірних об’єктів, що дозволяє підвищити якість формування та ухвалення рішень з управління регіональним соціально-економічним розвитком.

Ключові слова: регіон, економіка регіону, нерівномірність, соціально-економічний розвиток, модель, оцінка, прогнозування, управління.

Abstract. The paper is devoted to the development of the complex of models for estimating and forecasting the unevenness of socio-economic development of regions of Ukraine by methods of economic and mathematical modeling of multidimensional objects. The complex allows to improve the quality of decisions making of regional socio-economic development.

Key words: region, region economy, unevenness, socio-economic development, model, estimation, forecasting, management.

Нерівномірний розвиток регіонів притаманний будь-якій країні світу. Залежно від ступеня розвитку останньої дана проблема проявляється більш або менш гостро. Нині забезпечення розвитку українських регіонів відбувається за складної глибокої їх соціально-економічної нерівномірності. Неоднорідність розвитку економік регіонів спостерігається практично за всіма напрямками соціального та економічного розвитку, разом з тим відзначається зростаюче економічне домінування одних регіональних систем над іншими.

Виникають відмінності в регіональному розвитку, що з одного боку є динамічними процесами формування єдиного регіонального економічного простору, а з іншого – призводить до збільшення диспропорцій між рівнями соціально-економічного розвитку територій регіону. Крім того, характер економічного розвитку істотно визначає процес економічної диференціації всередині самих регіонів. У свою чергу, необхідно враховувати, що економічний розвиток цілого регіону обумовлюється характером територіального розшарування, особливостями розвитку економіки та розміщення продуктивних сил, ступенем динамізму інноваційних перетворень, якістю людського потенціалу, інвестиційним кліматом і багатьма іншими чинниками [1–4].

У зв’язку з цим комплексне економіко- математичне моделювання нерівномірності соціально-економічного розвитку регіону має науковий та практичний інтерес. Все вищезазначене зумовило актуальність теми дослідження.

У рамках роботи пропонується комплекс моделей оцінки та прогнозування нерівномірності соціально-економічного розвитку регіонів на основі методів економіко-математичного моделювання багатовимірних об’єктів, що дозволяє підвищити якість формування та ухвалення рішень з управління регіональним соціально-економічним розвитком (СЕР), що складається з трьох блоків, що наведено на рис. 1.

Рис. 1. Концептуальна схема дослідження

Рис. 1. Концептуальна схема дослідження

У першому блоці запропоновано попередній аналіз показників соціально-економічного розвитку не тільки регіонального рівня, а й за міжнародними рейтингами, що порівнюються з розвитку в даній сфері інших країн: географічних сусідів та сусідів за рейтинговим місцем. На основі огляду міжнародного рейтингу формується поняття про сильні та слабкі сторони економіки країни та необхідність системного підходу в оцінці регіонального соціально-економічного розвитку. Запропоновано систему інформаційних індикаторів, тобто конкретний вибір складових, що більш повно характеризують нерівномірність СЕР; перелік показників, що належать до відповідних складових. Також у блоці є необхідність побудови моделі звуження інформаційного простору індикаторів нерівномірності СЕР регіонів, а також розроблення моделі оцінки нерівномірності соціально-економічного розвитку регіонів за репрезентативними індикаторами на основі сукупності коефіцієнтів нерівномірності регіонального розвитку.

Другий блок передбачає використання комплексу методів багатовимірного аналізу для оцінки й аналізу нерівномірності СЕР регіонів. До їх складу належать:

  • перша модель – модель групування регіонів за станами розвитку, що передбачає побудову моделі класифікації регіонів за допомогою методів кластерного аналізу; порівняння результатів дослідження за різними правилами об’єднання та оцінка розподілу на кластери за дендограмами; класифікація об’єктів за ітеративним методом k-середніх, аналіз основних статистик та оцінка змінних за побудованими моделями;
  • друга модель – модель оцінки навантажень репрезентативних індикаторів нерівномірності соціально-економічного розвитку, яка передбачає визначення мінімально необхідної кількості головних компонент за допомогою аналізу кумулятивної дисперсії та кам’янистого осипу; а також виявлення латентних факторів, що здійснюють вплив на рівень процесу нерівномірності. Метою моделі є створення нової кількості факторів та утворення зменшеної системи інформаційних індикаторів нерівномірності розвитку регіонів;
  • третя модель – модель розпізнання класу нерівномірності соціально-економічного розвитку регіонів, яка передбачає за допомогою дерев класифікаціїї побудову моделі класифікаціїї на основі методів дискримінантного одновимірного розгалуження, багатовимірного розгалуження за лінійними комбінаціями змінних та розгалуження за алгоритмом СART; порівняльний аналіз побудованих моделей, конфігурації дерев та їх характеристик; формування логічних правил віднесення регіонів до станів соціально-економічного розвитку регіонів.

У третьому блоці запропоновано прогнозування стану та рівня нерівномірності СЕР регіонів через прогнозування його складових. Прогнозування даних відбувається на основі побудови селективної адаптивної моделі короткострокового прогнозування часових рядів за методами експоненційного згладжування та Хольта. Розпізнання класу за прогнозними даними відбувається на основі створеного правила класифікаці. Загальний рівень розраховано за двома моделями оцінки рівня нерівномірності розвитку регіонів на основі побудови інтегральних показників оцінки нерівномірності та за допомогою коефіцієнта нерівномірності СЕР репрезентантів-регіонів. Заключним етапом третього блоку є формування управлінських рішень щодо вирівнювання нерівномірності соціально-економічного розвитку регіонів та оцінка ефективності запропонованого комплексу моделей.

Запропонована системна оцінка соціально-економічного розвитку регіонів із впровадженням системного підходу дозволяє здійснити ефективне управління соціально-економічним розвитком кожного регіону, країни в цілому шляхом адаптивного управління.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Сторонянська І. Оцінка асиметрії соціально-економічного розвитку регіонів України та обґрунтування пріоритетів державної регіональної політики / І. Сторонянська // Регіональна економіка. – 2006. – № 4. – С. 101-110.

  2. Уманець Т.В. Регіональний економічний розвиток України: теоретичні основи управління, інтегральна оцінка, діагностика: монографія / Т.В. Уманець / Донецьк. – ВІК, 2007. – 340 с.

  3. Ускова Т.В. Региональная политика территориального развития: монография / Т.В. Ускова, Н.В. Ворошилов. – Вологда: ИСЭРТ РАН, 2015. – 156 с.

  4. Фісун К.А. Методологія програмування розвитку регіонів України: монографія / К.А. Фісун. – Харків: ХНАМГ, 2007, – 401 с.

Науковий керівник

к.е.н., доц. Чаговець Л.О.