ПРОЦЕС РЕАЛІЗАЦІЇ КОНСТИТУЦІЙНИХ ПРАВ І СВОБОД ЛЮДИНИ В УКРАЇНІ

УДК 342.7

Пічкурова В.В., студентка 1 курсу
ХНЕУ ім. С. Кузнеця

Анотація: У статті досліджено Конституційні принципи правового статусу людини і громадянина, відповідно до яких здійснюється правове регулювання відносин між особою та державою. Наведено конституційні принципи правового статусу людини і громадянина в Україні.

Ключові слова: конституційні права і свободи людини і громадянина, держава, Конституція України, законодавство.

Abstract: The article examines the constitutional principles of the legal status of a person and a citizen, according to which the legal regulation of relations between a person and a state is carried out. The constitutional principles of the legal status of a person and a citizen in Ukraine are presented.

Key words: constitutional rights and freedoms of man and citizen, state, the constitution of Ukraine, legislation.

Відповідно до ст. 1 Конституції України, Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава [1]. Тому в умовах демократизації українського суспільства особливого значення набувають формування, розвиток і закріплення нового юридичного мислення, виховання професійності, вироблення почуття відповідальності, справедливості, поваги до закону. Належне засвоєння основних принципів права, осягнення на практиці – все це становить основу майбутньої професійної діяльності.

Створення могутньої держави, її успішний розвиток неможливий без активної та свідомої участі у громадському, політичному житті більшості громадян. Але конструктивною, позитивною така участь може бути лише у тому разі, коли громадяни володітимуть певним мінімумом знань з теорії існування та діяльності держави, її устрою, реалізації чинного законодавства. Та вони, в існуючих умовах, можуть в повному обсязі реалізувати свої права та обов’язки, що і складає проблематику в суспільстві і в цілому, зокрема: проблема реалізації основних прав, свобод людини та відповідальності громадянина за свої вчинки, при здійсненні своїх прав та свобод; проблема переходу на новий рівень культури, духовності суспільства та окремо взятої особистості; комунікативна взаємодія поколінь зумовлює нові здобутки українського суспільства (сучасна молодь України, як окрема група) творча, конкурентоздатна, активна [2].

Конституційні принципи правового статусу людини і громадянина – це основоположні засади та ідеї, відповідно до яких здійснюється правове регулювання відносин між особою та державою.

Відповідно до Конституції України конституційними принципами правового статусу людини і громадянина є:

  • усі люди вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи є невідчужуваними та непорушними;
  • конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод;
  • кожна людина має право на вільний розвиток своєї особистості, якщо при цьому не порушуються права і свободи інших людей, та має обов’язки перед суспільством, в якому забезпечується вільний і всебічний розвиток її особистості;
  • громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкури, політичних, релігійних та інших переконань статі, етнічного а соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовними або іншими ознаками [1].

Таким чином, виходячи із вищезазначеного, проблема реалізації основних прав і свобод людини в Україні є достатньо актуальною, незважаючи на зрушення, які відбуваються в державі.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Конституція України від 28 червня 1996 р. //Відомості Верховної Ради України. – 1996. – № 30. – ст. 24.

  2. Сергієнко В.В. Правознавство. Конспект лекцій/ В.В. Сергієнко, Л.В. Єрофєєнко. – Харків: Вид. ХНЕУ, 2009. – 228 с. (Укр. Мов.).

Науковий керівник

к.ю.н., проф. Сергієнко В.В.