МОДЕЛЬ ФОРМУВАННЯ ГРОМАДЯНСЬКИХ КОМПЕТЕНТНОСТЕЙ У ОБ’ЄДНАНИХ ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ГРОМАДАХ В УМОВАХ РЕФОРМИ ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЇ ВЛАДИ

УДК 352.07:342.722](477)

Шумська Г.М., к.е.н., доцент
ХНЕУ ім. С. Кузнеця

Анотація: Запропоновано модель формування і розвитку громадянських компе-тентностей в об’єднаних територіальних громадах в умовах реформи децентралізації влади. Апробацію моделі зроблено під час проведення тренінгів у представників об’єднаних територіальних громад Харківської області. Запровадження цієї моделі в Україні сприятиме формуванню громадянських компетентностей в об’єднаних територіальних громадах для ефективного функціонування і розвитку цих громад.

Ключові слова: громадянські компетентності, об’єднані територіальні громади, децентралізація влади, місцеве самоврядування.

Annotation: The model of formation and development of civil competences in the united territorial communities in the conditions of decentralization of power reform is proposed. Approbation of the model was made during the training of representatives of the combined territorial communities of the Kharkiv region. The introduction of this model in Ukraine will foster the development of civil competencies in the united territorial communities for the effective functioning and development of these communities.

Key words: civil competencies, united territorial communities, decentralization of power, local self-government.

В умовах реформи децентралізації влади лише об’єднані територіальні громади мають фінансові, законодавчі та адміністративні можливості для самодостатнього місцевого самоврядування. Можна констатувати, що об’єднання сільських, селищних, міських рад в потужні та спроможні об’єднані територіальні громади (ОТГ) стало невідворотним процесом. Однак масштабна реалізація реформи в Україні сформувала об’єктивну необхідність формування посадової особи місцевого самоврядування (ПОМС) не лише освіченої, але й активної, – здатної зробити свій внесок у життя громади, країни та взяти на себе більше відповідальності. У цьому контексті об’єктивно закономірним є володіння ОТГ системою компетентностей з освіти для демократичного громадянства та освіти з прав людини. Результатом опанування зазначеного інформаційного контенту має стати система нового типу компетентностей ПОМС – громадянських компетентностей. Отже, в цьому процесі так само важливим елементом, який може прискорити розбудову сільських територій і адекватної системи місцевого самоврядування в конкретній громаді, є формування громадянських компетентностей ОТГ.

Сьогодні пропонується значна кількість підходів до демократичного соціально-економічного розвитку територій [1–4]. Значення цих підходів для формування громадянських компетентностей ОТГ має не тільки науковий, але й практичний характер, оскільки вони враховують сучасні тенденції та відображають найбільш проблемні моменти в реакції суб’єктів управління. Для забезпечення і підтримки ефективного функціонування ОТГ ПОМС повинні володіти громадянськими компетентностями, складові яких – це: громадянські знання (основи інтегрованих знань про права людини, демократію; про засади становлення громадянського суспільства; про особливості реалізації територіального соціально-економічного та ін. розвитку в умовах реформ; про основи та технології роботи з громадськістю у процесі управління місцевим розвитком громади); уміння і навички (здатність: орієнтуватися у проблемах сучасного суспільно-політичного життя; застосовувати демократичні технології прийняття рішень; критичного мислення; проектного менеджменту; використання інформаційно-комунікаційних технологій у діяльності; аналізу інформації для реалізації ефективного управління місцевим розвитком ОТГ; моніторингу стану розвитку ОТГ для прийняття дієвих рішень; комунікативних навичок); громадянські цінності, що характеризують їх як громадян України і патріотів [1–2].

За останні роки низка дослідників намагалися створити модель формування громадянських компетентностей фахівців у різних сферах діяльності [1–4]. У даному дослідженні об’єктом моделювання висту­пає процес формування і розвитку громадянських компетентностей у ПОМС в ОТГ в умовах реалізації реформи децентралізації влади в Україні. Результатом використання цієї моделі у ОТГ є прискорення розбудови сільських територій і адекватної системи місцевого самоврядування в конкретній ОТГ, а також формування високопрофесійних ПОМС, які сформують громадянські компетентності для ефективного функціонування і розвитку ОТГ.

З цією метою в рамках зазначеної моделі доцільно: сформувати у ПОМС ОТГ громадянські знання, уміння і навички, комунікацію, громадянські цінності і відповідальність; стимулювати у ПОМС ОТГ використання творчого підходу до управління місцевим розвитком ОТГ та стійкі мотиваційні елементи громадянських компетентностей. Модель формування і розвитку громадянських компетентностей ПОМС в ОТГ в умовах реалізації реформи децентралізації влади в Україні наведена на рис. 1.

Рис. 1. Модель формування і розвитку громадянських компетентностей у ПОМС ОТГ в умовах реалізації реформи децентралізації влади в Україні

Рис. 1. Модель формування і розвитку громадянських компетентностей у ПОМС ОТГ в умовах реалізації реформи децентралізації влади в Україні

Як видно з рис. 1, у моделі виділяються 4 рівні сформованості громадянських компетентностей з урахуванням необхідності якісної оцінки: низький; достатній; середній; високий та критерії оцінки сформованості компетентності ПОМС (обсяг і якість здобутої компетентності, якість виконання творчих робіт у процесі вирішення певних завдань, мотивація, активність). Апробацію моделі формування і розвитку громадянської компетентності у ПОМС ОТГ зроблено кафедрою державного управління, публічного адміністрування та регіональної економіки ХНЕУ ім. С. Кузнеця під час проведення тренінгів у представників ОТГ Харківської області, зокрема, Мереф’янської ОТГ.

З цією метою проводився шестигодинний тренінг на тему, яка найбільш цікавила громаду: «Здійснення аналізу територіального господарського комплексу (ТГК) в ОТГ та реалізація ефективної регіональної економічної політики (РЕП)». Метою тренінгу було формування громадянських компетентностей (комунікативність, інноваційність, партнерство) у представників ОТГ Харківської області, зокрема, Мереф’янської ОТГ, під час здійснення аналізу ТГК та визначення пріоритетних напрямів реалізації ефективної РЕП.

Результатом проходження тренінгу стало формування громадянських компетентностей: комунікативність (здатність ПОМС до групової взаємодії та ефективної роботи з громадськістю при формуванні пріоритетних напрямів реалізації РЕП); інноваційність (здатність ПОМС використовувати інноваційні підходи та технології щодо визначення пріоритетних напрямів реалізації ефективної РЕП, ґрунтуючись на результатах аналізу галузевої структури та визначенні галузей спеціалізації ТГК). Крім того, у процесі тренінгу сформувалася мотиваційна потреба у постійному самовдосконаленні ПОМС, вмінні самостійно вчитися, розвиватися, а також застосуванні здобутих компетентностей у процесі управління місцевим розвитком в ОТГ.

Слід зазначити, що для кожної окремої ОТГ необхідно застосовувати індивідуальний підхід у процесі використання моделі формування і розвитку громадянських компетентностей у ПОМС ОТГ, зокрема індивідуально обирати ключові пріоритети, виходячи, в першу чергу, від усвідомлення власного рівня розвитку громадянських компетентностей.

Таким чином, у дослідженні запропоновано модель формування і розвитку громадянських компетентностей ПОМС в ОТГ, апробацію якої зроблено під час проведення тренінгів у представників Мереф’янської ОТГ. Результатом проведення тренінгів стало формування громадянських компетентностей (комунікативність, інноваційність, партнерство) у представників цієї ОТГ під час здійснення аналізу ТГК та визначення пріоритетних напрямів реалізації ефективної РЕП. Розуміючи поведінку членів ОТГ як складний комплекс поєднання соціальних, економічних, ментально-психологічних та інших чинників, обґрунтовано, що загальний результат функціонування ОТГ залежить також від налагодження партнерства місцевої влади, громадянського суспільства та бізнесу, що особливо актуалізує запропоновану у дослідженні модель формування і розвитку громадянської компетентності у ПОМС ОТГ в Україні. Значною мірою застосування запропонованої моделі залежить від демократизації управління місцевим розвитком, а також інтересів суб’єктів, які визначають поведінку ОТГ у вирішенні питань місцевого значення. Отже, запровадження цієї моделі в рамках програми підтримки розвитку громадянського суспільства в Україні сприятиме значним результатам у формуванні громадянських компетентностей ОТГ в Україні.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Протасова Н. Розвиток громадянських компетентностей в Україні: довід Швейцарсько-українського проекту DOCCU / Н. Протасова // Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. «Розвиток громадянських компетентностей в Україні». – К.: НАДУ, 2016. – С. 3–8.

  2. Кондратинський О.С. Формування громадянських компетентностей територіальних громад з використанням програмно-цільових підходів до управління місцевим розвитком: автореф. дис. канд. наук з держ. упр.; ДРІДУ НАДУ при Президенті України. – Д., 2018. – 20 с.

  3. Кондратинський О.С. Формування громадянських компетентностей територіальних громад з використання програмно-цільових підходів: теоретичний аналіз // Аспекти публічного управління. – 2016. – № 4–5. – С. 78–86.

  4. Управління стратегічним розвитком об’єднаних територіальних громад: інноваційні підходи та інструменти : монографія / С.М. Серьогін, Ю.П. Шаров, Є.І. Бородін, Н.Т. Гончарук [та ін.]; за заг. та наук. ред. С.М. Серьогіна, Ю.П. Шарова. – Дніпропетровськ: ДРІДУ НАДУ, 2016. – 278 с.