МОДЕЛЮВАННЯ ТА АНАЛІЗ ЕКОНОМІЧНОГО ЗРОСТАННЯ УКРАЇНИ
УДК 338.001.36
Яковлєв А.А., студент 4 курсу
ХНЕУ ім. С. Кузнеця
Анотація. У статті досліджено економічне зростання України та надана оцінка показників економічного зростання кількох країн Європейського союзу і порівняння швидкості росту різних економік для визначення ступеня розвитку України та оцінки внутрішнього виробництва і його потенціалу.
Ключові слова: макроекономічні показники, економічне зростання.
Abstract. The article analyzes the economic growth of Ukraine and assesses the economic growth rates of several European Union countries and compares the rates of growth of different economies to determine the degree of development of Ukraine and the assessment of domestic production and its potential.
Key words: macroeconomic indicators, economic growth.
Однією з основних пріоритетних цілей економічної політики уряду будь-якої країни в довгостроковій перспективі є стимулювання економічного зростання, а також підтримання його темпів на стабільному та оптимальному для національної економіки рівні.
В наш час Україна активно прагне стати членом Європейського союзу, не дивлячись на те, що економіка України зараз переживає занепад.
Метою даної роботи є оцінка показників економічного зростання кількох країн Європейського союзу і порівняння швидкості росту різних економік для визначення ступеня розвитку України та оцінки внутрішнього виробництва і його потенціалу.
Для порівняння економік були взяті Німеччина і Румунія, як одна з найбільш розвинених і сама нерозвинена економічно країни Європейського Союзу.
Економіка Німеччини є найбільшою економікою Європи. У 2018 році в рейтингу країн за загальним обсягом ВВП Німеччина займала третє місце, і п’яте місце в рейтингу за обсягом ВВП за паритетом купівельної спроможності. До 2007 року Німеччина займала відповідно третє і четверте місце.
Румунія – індустріально-аграрна країна, що відрізняється в порівнянні з іншими членами Європейського Союзу більш низьким рівнем економіки. Економіка Румунії є 11-ою за розміром ВВП серед країн ЄС, однак рівень ВВП становить приблизно 46% від середньоєвропейського.
Першим пунктом були побудовані графіки порівняння ВВП і ВВП на душу населення для Німеччини, Румунії та України. Вони наглядно демонструють, що Німеччина сильно обходить дві інші країни.
Якщо порівняти тільки Румунію та Україну, то можна побачити, що ВВП України зміг досягти рівня ВВП Румунії, але в 2014 році відбувся спад ВВП, що віддалило наші темпи розвитку від однієї з найбідніших країн Європейського союзу.
Підводячи проміжні підсумки можна сказати, що темпи нашого економічного зростання в цілому до 2014 року були досить високими.
Далі були оцінені базисні і ланцюгові абсолютні зростання і приріст та темпи зростання і приросту для всіх досліджуваних країн.
За цими даними можна сказати, що розвиток Німеччини і Румунії поступово зростає. У цих країн не було сильних економічних потрясінь. У 2014 році показники економіки України падають, але в 2017 році вони знову починають стабільно зростати по відношенню до попереднього періоду.
Було проведено обчислення, в якому було з’ясовано, що для того, щоб наздогнати Румунію на даному етапі розвитку України потрібно 126 року за умови, що середній темп зростання виросте на 15%
Підводячи проміжні підсумки можна сказати, що аж до 2014 року Україна показувала хороші результати за показниками ВВП і ВВП на душу населення.
Далі були побудована графічна інтерпретація кожної складової ВВП, а саме: Споживчі витрати населення, валове нагромадження, експорт, імпорт.
Вони демонструють зростання кожного з показників, що говорить про підвищення ВВП в майбутньому. Так само можна помітити, що імпорт за останні роки уповільнив зростання в порівнянні з експортом, що так само позитивно позначиться на загальному ВВП.
Для прогнозування цих показників було використано поліноміальний тренд. При М.А.Р.Е., яке менш, ніж 10%, було отримано наступні результати. У 2019 році прогнозне значення ВВП України – 157524,3448 млн.грн., а у 2020 прогнозне значення дорівнює 211223,8512 млн.грн.
Було розглянуто, наскільки сильно на ВВП України впливають експорт і імпорт. Була побудовано модель, яка вказала величезну значимість показника експорту імпорту та для України.
Для порівняння було розглянуто вплив експорту та імпорту на ВВП Німеччини. Результати вказали на меншу ступінь впливу експорту та імпорту, ніж в Україні.
Динаміка зростання економічних показників України до 2014 року була досить високою, щоб досягти рівня країн Європейського союзу, після чого в 2014 році відбувся спад економіки. Результати 2017 року показують, що темп розвитку економіки збільшився і є помітний прогрес у порівнянні з 2014 роком.
Так само варто відзначити, що темпи приросту не відставали, а іноді навіть випереджали темпи приросту Європейських країн, узятих для порівняння, що говорить про хороший потенціал для відновлення темпів зростання в майбутньому.
При оцінці структури ВВП видно, що кожен розділ має тенденцію до зростання, що так само говорить про оздоровлення економіки.
Кожен з чотирьох показників, за якими розраховується наше ВВП, має тенденції до зростання, і побудована в цій модель підтверджує це.
Темпи зростання кожного з показників будуть нижчими, ніж у 2013 році, але вони будуть позитивним, що позначиться на швидке оздоровлення економіки України.
Була розглянута залежність ВВП України від експорту і імпорту в порівнянні з найрозвиненішою країною Європейського союзу. Україна набагато сильніше залежить від цих двох чинників, ніж Німеччина, що робить її більш вразливою для зовнішньоекономічного впливу, що може поставити під загрозу безпеку економіки країни в цілому.
Таким чином можна стверджувати, що України слід скоротити залежність економіки від настільки вразливого факту та зосередити свої ресурси на розвитку внутрішнього ринку. Для цього треба подбати про комфортні умови для створення малого та середнього бізнесу.
Також треба використати економіку Німеччини, як основу, що також допоможе створити економіку, яка буде відповідати нормативам економіки Європейського Союзу.
ЛІТЕРАТУРА
Науковий керівник
к.е.н., доцент Яценко Р.М.