ОСОБЛИВОСТІ ОБЛІКУ ПРОДУКЦІЇ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ВИРОБНИЦТВА
УДК 657.1:658.784:338.432
Маточкіна В.О., студент 4 курсу
ХНЕУ ім. С. Кузнеця
Анотація: У зв’язку із специфікою діяльності сільськогосподарських підприємств розглядається облік руху готової продукції. Розкривається поняття готової продукції, надається огляд національних стандартів бухгалтерського обліку, які є методологічною основою для його здійснення.
Ключові слова: сільське господарство, бухгалтерський облік, продукція сільськогосподарського виробництва, документальне оформлення руху готової продукції, рослинництво, тваринництво.
Annotation: Due to the specifics of the activity of agricultural enterprises, the account of the movement of finished products is considered. The concept of finished products is revealed, the review of national accounting standards is provided, which is the methodological basis for it simplementation.
Keywords: agriculture, accounting, products of agricultural production, documentation of the movement of finished products, plant growing, animal husbandry.
Сьогодні сільськогосподарське виробництво і в цілому агропромисловий комплекс України перебувають у центрі суспільної уваги. Це пов’язано з низкою причин; однією з головних є висока доля у ВВП продукції сільського господарства та недосконалість реформ, проведених у галузі й недоведення їх до логічного завершення. Досить гострою залишається тема обліку продукції сільськогосподарського виробництва в зв’язку з її особливостями. Перш за все сільськогосподарська продукція є продуктом природного процесу, що обумовлює наявність як основний, так і побічної продукції. Крім того, виробництво в сільському господарстві є сезонним. Також до особливостей більшості підприємств галузі можна віднести територіальну розпорошеність і неоднорідність. Всі ці особливості накладають відбиток на обліковий процес в сільськогосподарських підприємствах взагалі і на облік готової продукції зокрема.
Облік продукції сільськогосподарського виробництва є важким та трудомістким процесом. Однією з причин є те, що в кожному господарстві є великий перелік продукції, що виробляється, як основної, так і побічної. Рух готової продукції дуже неоднорідний.
Огійчук М.Ф. [1] розглядає готову продукції. сільськогосподарського виробництва як продукцію, що одержана від власних рослинницьких, тваринницьких та промислових підрозділів підприємства, яка призначена для продажу на сторону та для іншого невиробничого споживання (видачі й продажу працівникам, передачі в невиробничу сферу, наприклад у дитячі садки, їдальні тощо).
Нормативно-правові акти трактують, що сільськогосподарська продукція – це актив, одержаний в результаті відокремлення від біологічного активу, призначений для продажу, переробки або внутрішньогосподарського споживання [2].
В даний час бухгалтерський облік на підприємствах сільського господарства ведеться, зокрема, з урахуванням:
- Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 «Запаси» [3];
- Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 30 «Біологічні активи»;
- Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку запасів, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 10.01.07 №2 [4];
- Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку біологічних активів, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 29.12.06 №1315 [5].
Для обліку врожаю сільськогосподарських культур використовуються єдині форми первинних документів для всіх типів сільськогосподарських підприємств, які відповідають основним вимогам П(С)БО 9 та П(с)БО 30. Міністерством аграрної політики розроблені та затвердженні спеціалізовані регістри щодо документального оформлення готової продукції, які не використовуються в інших галузях економіки.
Згідно з ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи.
Облік зернової продукції ведеться кількома методами:
- за допомогою реєстрів (реєстр відправки зерна та іншої продукції з поля (форма № 77), реєстр приймання зерна та іншої продукції (форма № 78);
- облік отриманої від врожаю зернової продукції ведеться за допомогою путівок на вивезення продукції з поля (форма № 77-а);
- за допомогою талонів шофера (форма № 77-б) і комбайнера (форма № 77-в). При цьому складається реєстр прийому зерна вагарем (форма № 78-а).
Всі методи мають як позитивні так і негативні аспекти одночасно. Найбільшим мінусом є велика кількість інформації яку необхідно зібрати та обробити. При використанні метода за допомогою талонів є великий ризик втрати інформації із-за замалого розміру документів та великої кількості їх екземплярів.
Здача зерна оформляється товарно-транспортної накладної (зерно) (форма № 1-сг (зерно). При відправці зерна на склад використовується накладна внутрішньогосподарського призначення. Зведеним документом, що відображає надходження і витрачання сільськогосподарської продукції є відомість руху зерна та іншої продукції (форма № 80).
Облік надоєного молока ведуть в журналі обліку надою молока (форма № 112). Його відправка на молокозавод оформляється товарно-транспортної накладної (молоко) (форма № 1- ТН(М)). Спеціалізована ТТН містить відомості про масу натуральної та фактичної жирності, відсотковий вміст жиру та білка в молоці, його кислотність, температуру, відсоток сухих речовин, ступінь чистоти, відомості про загальне бактеріологічне осіменіння, густину, термостійкість та ґатунок. Всі ці показники прямо впливають на вартість сировини, саме тому аналіз молока на якісні показники робиться при відпуску продукції та на молочному комбінаті під час її приймання. На випоювання телятам молоко відпускають на підставі відомості витрати кормів (форма № 94). Зведеним документом відображає рух молока є відомість руху молока (форма № 114).
Інша продукція тваринництва оприбутковується в щоденнику надходження сільськогосподарської продукції (форма № 81) в якому роблять записи назви продукції, вагу в кг, кількість в штуках та від кого прийнята продукція.
Облік сільськогосподарської продукції ведеться на рахунку 27 «Продукція сільськогосподарського виробництва». За дебетом рахунку 27 відображається надходження сільськогосподарської продукції за первісною вартістю, за кредитом – списання сільськогосподарської продукції внаслідок продажу або використання для власних потреб.
Згідно з П(С)БО 9 насіннєва продукція та урожай від кормових культур що використовуються для висаджування, посіву та відгодівлі тварин безпосередньо в господарстві обліковується на субрахунку 208 «Матеріали сільськогосподарського призначення».
Таким чином, відображення надходження і реалізації готової продукції на підприємствах агропромислового комплексу має свої особливості та нюанси, які, безумовно, слід враховувати в господарській діяльності. Облегшенням обліку продукції. сільськогосподарського виробництва є його автоматизація.
ЛІТЕРАТУРА
Огійчук М.Ф. Бухгалтерський облік на сільськогосподарських підпримствах / М.Ф. Огійчук, В.Я. Плаксієнко, Л.Г. Панченко. – Київ: Вища освіта, 2003. – 800 с.
Науковий керівник
ст. викладач Горяєва М.С.