СУТНІСТЬ ЕКОНОМІЧНОЇ ЕФЕКТИВНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА
УДК 330.112.2
Вініченко І.І., cтудент гр. МгМт-1-18
Дніпровський державний аграрно-економічний університет
Анотація: досліджено сутність поняття економічної ефективності підприємства як здатності системи зберігати свій працездатний стан; визначено фактори, які можуть викликати відхилення координат стану системи у межах заздалегідь визначених допусків. Визначено, що ефективність підприємства має забезпечуватись у різноманітних ситуаціях, що виникають як всередині системи, так і в навколишньому середовищі.
Ключові слова: економічна ефективність, підприємство, фактори.
Abstract: the essence of the concept of economic efficiency of the enterprise as the ability of the system to maintain its able-bodied condition is investigated; The factors that may cause a deviation of the coordinates of the system state within the limits of predefined tolerances are determined. It is determined that the efficiency of an enterprise should be ensured in various situations that arise both inside the system and in the environment.
Key words: economic efficiency, enterprise, factors.
Сучасний підхід до розуміння економічної ефективності не має комплексного системного вирішення і є досить одностороннім, оскільки він обмежується рамками фінансових категорій. Хоча необхідно зазначити, що деякі аспекти економічної ефективності вже сьогодні розглядаються багатьма науковцями. Досить велика кількість чинників, що впливають на життєздатність підприємств, зумовлює багатогранність напрямів ефективності їхньої діяльності. Крім того, всебічний аналіз ефективності необхідний підприємствам для прогнозування їхньої поведінки в умовах економічної нестабільності. З філософської точки зору ефективність є виявом однієї з характеристик стану руху і розвитку матеріальної субстанції. Серед її можливих форм руху реалізуються лише стійкі форми, а нестійкі швидко руйнуються внаслідок принципової стохастичності внутрішніх і зовнішніх впливів.
Для досягнення стійкого стану підприємство, яке є відкритою соціально-економічною системою, повинно володіти здатністю відображати негативний вплив чинників зовнішнього і внутрішнього середовища, направлений на зміну ефективності підприємства як системи [1].
Науковці під ефективністю підприємств розуміють їхню здатність протистояти різним негативним як природним, так і економічним впливам. Це означає не тільки можливість долати несприятливі явища й уміння пристосовуватись до них, використовувати їх з найбільшим ефектом для підприємств. Деякі економісти під ефективністю розуміють такі властивості підприємств, які дають їм можливість в різних умовах, незалежно від ступеню відхилення їхніх характеристик від оптимальних, виготовити задану кількість кожного виду продукції необхідної якості з найменшими витратами. Інакше кажучи, ефективність підприємств це їхня здатність протистояти негативним внутрішнім і зовнішнім впливам та уміння пристосуватися до змінних умов. У такому визначенні враховується також необхідність створення комплексу умов достатнього для того, щоб зменшити негативні наслідки можливої нестабільності внутрішньогалузевого і міжгалузевого зв’язків. При такому розумінні ефективності передбачається, що вона досягається не тільки тоді, коли з року в рік зростають показники діяльності підприємства, а й тоді, коли в деяких галузях відбуваються періодичні спади, які в майбутньому або компенсуються, або ліквідовуються. Таке розуміння ефективності підприємства підтверджує той факт, що її економічна значущість тим більша, чим вищі витрати підприємства.
Широко відомі показники ефективності виробництва: його результативність, інтенсивність функціонування системи, міра досягнення мети і рівень організованості системи тощо [2]. Усе це свідчить про багатогранність категорії «ефективність», з одного боку, і з іншого – про невизначеність суті категорії і складності її представлення в показниках і вимірниках
Проблемою економічної ефективності найчастіше є проблема вибору, що стосується того, що, як і яким чином проводити, як розподіляти ресурси, капітал і прибуток. Максимізація прибутку при оптимізації обсягів виробництва продукції і витрат – це той критерій ефективності підприємства, який функціонує в умовах досконалої конкуренції, коли ціна за товар залишається незмінною і залежить тільки від кон’юнктури ринку. У довгостроковій перспективі інтерес підприємства повинен зосередитися на стійкості його функціонування [3].
Виходячи з проведених досліджень, можна зробити певні узагальнення. Будь-яка цілеспрямована система повинна у процесі свого функціонування виконувати поставлені перед нею завдання. З позиції підприємств економічну ефективність можна розглядати як здатність системи зберігати свій працездатний стан щодо досягнення запланованих результатів за наявності різних впливів збурення. Збурення можуть викликати тимчасові відхилення координат стану системи у межах заздалегідь визначених допусків, але з припиненням впливів стійка система повинна повертатися у вихідне положення. Більше того, ефективність підприємства має забезпечуватись у будь-яких умовах і ситуаціях, що виникають як всередині системи, так і в навколишньому середовищі.
ЛІТЕРАТУРА
Андрійчук В.Г. Економіка підприємств агропромислового комплексу : підручник / В.Г. Андрійчук. – К.: КНЕУ, 2013. – 779 с.
Левицька І.В. Економічна ефективність виробництва підприємств бурякоцукрового підкомплексу АПК : автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук.: спец. 08.06.01 «Економіка, організація і управління підприємствами» / І.В. Левицька. – Київ, 2004. – 20 с.
Сітковська А.О. Формування конкурентних переваг аграрних підприємств / А.О. Сітковська // Науковий вісник Херсонського державного університету. Сер.: Економічні науки. – 2016. – Вип. 20(2). – С. 98-100.
Науковий керівник
к.е.н., доц. Сітковська А.О