ТЕОРЕТИКО-МЕТОДИЧНІ ЗАСАДИ ВИЗНАЧЕННЯ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ПРИВАБЛИВОСТІ РОБІТНИКІВ IT-ПІДПРИЄМСТВ УКРАЇНИ

УДК 330.322:334.711

Борох А.Ю., студентка 5 курсу
ХНЕУ ім. С. Кузнеця

Анотація. ІТ-ринок знаходиться на стадії активного становлення, тому підприємства потребують постійного розвитку здібностей та якостей персоналу відповідно до стратегії та цілей підприємства. Для цього менеджерам потрібно регулярно оцінювати рівень інвестиційної привабливості робітників та втілювати заходи щодо його підвищення.

Ключові слова. Інвестиційна привабливість, робітники, потенціал, інформаційні технології, інвестиції, інвестор, оцінка інвестиційної привабливості робітника.

IT market is in an active stage, therefore, enterprises need constant development of abilities and qualities of personnel in accordance with the strategy and goals of the enterprise. To do this, managers need to regularly assess the level of investment attractiveness of workers and implement measures to increase it.

Keywords. Investment attractiveness, workers, potential, information technology, investment, investor, assessment of the investment attractiveness of the worker.

У сучасних умовах обмеженості власних ресурсів ІТ-підприємства потребують грошових надходжень від інвесторів. Для підтримання високого рівня інвестиційної привабливості необхідно зміцнювати інвестиційний потенціал підприємства з урахуванням умов і факторів зовнішнього і внутрішнього середовища. Одним із важливих ресурсів є співробітники підприємства. Необхідність постійного розвитку персоналу ІТ-підприємств обумовлена стрімким розвитком галузі, оновлення техніки та технологій, підвищення якості послуг. Постійний розвиток співробітників вимагає грошових надходжень, тому питання інвестиційної привабливості робітників є актуальною проблемою.

Дану проблему досліджували багато зарубіжних і вітчизняних учених такі як К.В. Балдін [1], В.М. Гриньова [2], Д.О. Єндовицький [3], Л.В. Леонова [4], І.В. Разумов [5], Н.Ю. Трясіцина [6] та інші. Разом з тим питання визначення сутності інвестиційної привабливості робітників та процесу їх оцінки залишаються не достатньо дослідженими.

Інформаційні технології у сучасному світі включають в себе комплекс методів та процедур, за допомогою яких реалізується багато функцій, а саме збирання, передавання, оброблення, зберігання та доведення до користувача інформації за допомогою комплексу технічних засобів.

Вітчизняний ринок інформаційних технологій перебуває на стадії активного становлення. Проаналізував статистичні данні можна побачити, що з кожним роком збільшується кількість підприємств сфери інформаційних технологій, що наведено у табл. 1.

Таблиця 1

Кількість підприємств, кількість зайнятих та найманих працівників на підприємствах за видом економічної діяльності “Інформація та телекомунікації”

Роки
  Кількість підприємств
  

Кількість зайнятих працівників
З них
кількість найманих працівників

  одиниць
  

  у % до підсумку
  

  тис. осіб
  

  у % до підсумку
  

  тис. осіб
  

  у % до підсумку
  

  2013
  

  13189
  

  100,0
  

  233,5
  

  100,0
  

  231,0
  

  100,0
  

  2014
  

  14372
  

  100,0
  

  231,4
  

  100,0
  

  228,8
  

  100,0
  

  2015
  

  13448
  

  100,0
  

  219,5
  

  100,0
  

  216,2
  

  100,0
  

  2016
  

  14885
  

  100,0
  

  218,1
  

  100,0
  

  214,6
  

  100,0
  

  2017
  

  15019
  

  100,0
  

  237,7
  

  100,0
  

  234,6
  

  100,0
  

  2018
  

  15317
  

  100,0
  

  242,4
  

  100,0
  

  239,3
  

  100,0
  

Як видно з табл. 1, у 2018 році кількість ІТ-підприємств зросло до 15317, а кількість зайнятих працівників в ІТ-галузі склала 242,4 тис. осіб. IT-ринок в Україні один з найбільш популярних і швидкозростаючих ринків праці. У 2018 році кількість найнятих працівників становила 239,3 тис. осіб. Кількість підприємств та зайнятих працівників на ІТ-ринку зростає, що збільшує конкуренцію для отримання інвестицій від інвесторів.

Під інвестиційною привабливістю підприємства розуміють певну сукупність характеристик його виробничої, а так само комерційної, фінансової, в деякій мірі управлінської діяльності та особливостей того чи іншого інвестиційного клімату, за результатами якого свідчать про доцільність і необхідність здійснення інвестицій в нього [1]. Для підвищення інвестиційної привабливості підприємства потрібно враховувати зовнішні та внутрішні чинники, серед яких важливим елементом є робітники та потенціал їх розвитку.

Інвестиційну привабливість робітника слід розглядати як сукупність характеристик, які мають вплив на розвиток його потенціалу та на рівень інвестиційних ризиків. Інвестування в робітника – це ресурси, спрямовані на розвиток та підтримку якісних характеристик робітника, які відповідають стратегії розвитку підприємства.

Процес оцінки інвестиційної привабливості працівників представляє собою послідовність операцій і прийомів, які дозволяють кількісно і якісно визначити показники, що відображають виділену сукупність ознак. Визначення рівня інвестиційної привабливості робітника можна розділити на два етапи.

Перший етап – оцінка потенціалу розвитку робітника, яка включає в себе:

  • інноваційні здібності робітника;
  • можливу динаміку прирощення індивідуального людського капіталу;
  • значимість інноваційного проекту.

Другий етап – оцінка факторів, визначаючих ризик інвестицій в робітника, яка включає в себе:

  • тип інноваційної поведінки;
  • ефективність виконання функцій.

Інвестиційна привабливість займає важливе місце в життєдіяльності будь-якого підприємства, особливо це стосується ІТ-підприємств, які як правило розробляють індивідуальні проекти, тому слід приділяти значну увагу на підвищення рівня факторів, які оцінює інвестор. В ІТ-підприємстві саме рівень компетенції робітників визначає якість виконуваних робіт. Тому організації потрібно взяти за основу регулярний розвиток здібностей та якостей персоналу відповідно до стратегії та цілей підприємства. Це дозволить залучити інвесторів, підвищити рівень рентабельності та ефективності системи управління.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Балдін К.В. Інвестиційне проектування : підручник / К.В. Балдін, А.В Рукосуєв, І.І. Передеряєв, Р.С. Голов. – Дашков и К, 2014, – 366 с.

  2. Гриньова В.М. Інвестиційний менеджмент: навч. посіб. / В.М. Гриньова, В.О. Коюда, Т.І. Лепейко, Ю.М. Великий. – X.: Інжек, 2004. – 368 с.

  3. Єндовицький Д.О. Комплексний аналіз і контроль інвестиційної діяльності /Д.О. Єндовицький. – М.: ФіС, 2009. – 400 с.

  4. Леонова Л.В. Методика оцінки інвестиційної привабливості підприємств-виконавців інвестиційних проектів / Л.В. Леонова. – К.: ІДТА, 2009. – 67 с.

  5. Разумов І.В. Реструктуризація діяльності на підприємстві / І.В. Разумов. – Фінанси і кредит, 2011. – 60 с.

  6. Трясіцина Н.Ю. Комплексна оцінка інвестиційної привабливості підприємств / Н.Ю. Трясіцина. // Економічний аналіз. – № 18. – 2011. – С. 5-8.

  7. Офіційний сайт дослідницької та консалтингової компанії Gartner.

Науковий керівник

к.е.н., доцент кафедри економіки підприємства та менеджменту Ляліна Н.С.