ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ РОБОТИ ФАРМАЦЕВТИЧНОГО СКЛАДУ ЗА РАХУНОК ВПРОВАДЖЕННЯ АВТОМАТИЗОВАНОЇ СИСТЕМИ ЗБИРАННЯ ЗАМОВЛЕНЬ

УДК 658.74

Лугіна Д.С., студент 4 курсу
ХНЕУ ім. С. Кузнеця

Анотація. Розглянуто основні типи систем здійснення збирання замовлення клієнтів. Проаналізовано можливість практичного застосування автоматизованої системи збирання замовлень на основі автоматичного дозатору типу «A-Frame». Визначено можливий економічний вплив для фармацевтичного дистриб’ютора від впровадження запропонованої системи.

Ключові слова: автоматизація, фармацевтична індустрія, основні засоби, ефективність.

Abstract. The main types of order picking systems are considered. The possibility of the practical application of the automated system of order picking on the basis of the “A-Frame” automatic dispenser is analyzed. The possible economic impact for the pharmaceutical distributor from the implementation of the proposed system is determined.

Key words: automation, pharmaceutical industry, fixed assets, efficiency.

Ефективна робота фармацевтичного складу є запорукою успішної діяльності фармацевтичного дистриб’ютора. Від останнього, у свою чергу, залежить якість та швидкість доставки фармацевтичних товарів до аптек. Нажаль, вітчизняні фармацевтичні дистриб’ютори досі дотримуються використання трудомістких систем збирання замовлень клієнтів з низьким рівнем автоматизації, що негативно впливає на загальну ефективність підприємства. Тому проблема підвищення рівня автоматизації робіт на фармацевтичних складах є актуальною сьогодні в Україні.

Дослідженнями з автоматизації процесів збирання замовлень на фармацевтичних складах займалося багато вчених, зокрема, Faber N., De Koster M.B.M., Smidts A. [1], Richards G. [2], Ackerman K.B. [3], Kolinski A., Sliwczynski B. [4] та інші. Нажаль, тема автоматизації процесів збирання замовлень не представлена дослідженнями вітчизняних вчених, тому робота ґрунтується на працях іноземних вчених. В роботах вчених досить широко розглядаються аспекти автоматизації, але відсутня інформація про практичне використання автоматизованих систем збирання замовлень на фармацевтичних складах.

Метою статті є аналіз можливості практичного застосування автоматизованої системи збирання замовлень на основі автоматичного дозатору типу «A-Frame» для фармацевтичних складів.

Замовлення  клієнтів можуть бути зібрані на рівні піддонів, ящиків або окремих одиниць товару. У свою чергу, фармацевтичні дистриб’ютори збирають замовлення на рівні окремих одиниць, оскільки аптеки (котрі є найголовнішим замовником) завжди потребують невелику кількість різноманітних товарів. Існують три основні типи систем збирання замовлення на рівні окремих одиниць: picker-to-stock, stock-to-picker, та повністю автоматизовані [1].

Сьогодні серед вітчизняних фармацевтичних дистриб’юторів найбільш поширеною системою збирання замовлень є система «picker-to-stock», яка передбачає, що робітник-збирач самостійно переміщується між рядами стелажів та власноруч збирає необхідні позиції товарів (може використовувати кошики, візки). Система «picker-to-stock» легко впроваджується, адаптується та масштабується, але її продуктивність низька, а витрати на працю високі. Найбільш прийнятною така система є для застосування при низьких обсягах збирання та обмеженої кількості одиниць запасів [1,2].

Система «stock-to-picker» є досить поширеною серед іноземних фармацевтичних дистриб’юторів. Це частково автоматизована система складування, яка, найчастіше, застосовує спеціальні крани, що рухаються уздовж цілого проходу для транспортування товару та доставляють необхідні товари з місць зберігання до місця збирання, де оператор вручну забирає необхідну кількість товару. Також така система може бути побудована з використанням автоматизованої ліфтової системи вертикального зберігання, яка за командою оператора підіймає або опускає полиці з товарами. Система «stock-to-picker» повинна використовуватися при низьких обсягах товаропотоку, малих розмірах замовлень та при наявності великої кількості одиниць запасів [2,3].

Повністю автоматизована система збирання на даний момент є основою для роботи іноземних дистриб’юторів. Вона, як правило, відокремлена від інших складських площ і з’єднана з іншою частиною складу за допомогою автоматичних конвеєрів. До такої системи відносять автоматичні дозатори та роботів. Такий тип систем використовують для роботи з невеликою кількістю одиниць запасів, котрі мають великий обіг та приносять найбільший прибуток [1,3].

Сьогодні найбільш поширеною повністю автоматизованою системою збирання, що використовується іноземними фармацевтичними дистриб’юторами, є автоматичний дозатор типу «A-Frame». Саме його впровадження зможе допомогти вітчизняному фармацевтичному дистриб’ютору підвищити свою ефективність та конкурентоспроможність завдяки зменшенню витрат на збирання замовлень та збільшенню пропускної потужності складу.

Для детального аналізу систем збирання замовлень було складено таблицю 1 з порівнянням основних характеристик систем [4,5].

Таблиця 1

Порівняльна характеристика систем збирання замовлень

Показник Система
Picker-to-stock Stock-to-picker A-Frame
Пропускна потужність, одиниць товару/день до 120000 до 480000 до 750000
Витрати на оплату праці Високі Середні Низькі
Точність збирання, % 99 99,5 99,95
Обмеження щодо фізичних характеристик товару Не має обмежень Не має обмежень Ширина/довжина ≤ 20 см, висота ≤ 7,5 см, вага ≤ 300 гр.
Інвестиційні витрати Низькі Середні Високі

Система типу «A-Frame» є бажаною для збирання товарів класу A. До такого класу належать товари, що мають часту до 20 % від загальної кількості товарів на складі, але комплектують до 80 % об’єму одного замовлення клієнта [4]. Такі товари є основою товарообігу кожного фармацевтичного дистриб’ютора, оскільки вони забезпечують найбільшу частку у валовому прибутку підприємства. Завдяки зменшенню витрат на роботу з такими товарами дистриб’ютор підвищує свою рентабельність та конкурентоспроможність.

Треба зазначити, що товари повинні мати деякі фізичні обмеження: ширина/довжина ≤ 20 см, висота ≤ 7,5 см, вага ≤ 350 гр. Однак більшість фармацевтичних товарів задовольняють цим вимогам (наприклад, пігулки, капсули, спреї, порошкові суміші та інше).

Найголовнішою перевагою запропонованої системи є пропускна потужність. Вона є найвищою серед усіх типів систем – до 750000 одиниць на добу. Зазначена особливість надає перевагу фармацевтичному дистриб’ютору у рівні обслуговування аптек, тому що зменшує час збирання замовлення та підвищує можливості, щодо обробки великої кількості заявок від аптек.

Використовуються датчики для перевірки того, що кожен дозатор спрацьовує правильно і що товар успішно видано. У цих системах можна досягти точності 99,95 %. Така точність збирання замовлень має першочергове значення не тільки для задоволення потреб клієнтів, але й тому, що висока точність виконання знижує витрати на працю, пов’язані з перевіркою продукції, повторним збиранням та поверненням товару до складу (у разі виявлення помилки) [4].

Легке поповнення запасів є однією з головних особливостей системи. Швидкість у 1500 одиниць товару на годину може бути досягнута без необхідності навчання персоналу або спеціальних навичок. Поповнення здійснюється без зупинки або уповільнення роботи системи.

Впровадження запропонованої системи може призвести до зменшення витрат праці та часу на збирання/перевірку замовлень до 85 % порівнюючи з двома іншими типами систем, оскільки вона потребує лише наявності робітників для поповнення запасів.

Нажаль, вище описана система окрім широкого спектру переваг має низку недоліків, котрі необхідно враховувати менеджменту підприємства:

  1. система вимагає високих початкових інвестиційних витрат, які збільшуються з розміром системи і рівнем її автоматизації;
  2. після імплементації відбудеться збільшення витрат на ремонт рухомих складових системи (дозатори та конвеєри) або придбання нових;
  3. наявна потреба в досить розвинутій інформаційній системі управління процесами на складі без котрої не можлива інтеграція автоматизованої системи [3,5].

Таким чином, розгляд основних типів систем збирання замовлень клієнтів на фармацевтичних складах дозволив зробити висновок, що найбільш ефективною є автоматизована система збирання замовлень на основі автоматичного дозатору типу «A-Frame». Її застосування дозволить вітчизняним фармацевтичним підприємствам значно збільшити ефективність роботи за рахунок зменшення витрат на збирання замовлень та збільшенню пропускної потужності складу.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Faber N., De Koster M.B.M., Smidts A. Organizing warehouse management [Text] // International Journal of Operations & Production Management. – 2013. – Т. 33. – №. 9. – P. 1230-1256.

  2. Richards G. Warehouse management: a complete guide to improving efficiency and minimizing costs in the modern warehouse [Text] / Kogan Page Publishers. – 2017. – 448 p.

  3. Ackerman K.B. Practical handbook of warehousing [Text] // Springer Science & Business Media. – 2012. – P. 567.

  4. Kolinski A., Sliwczynski B. Evaluation problem and assessment method of warehouse process efficiency [Text] // Business Logistics in Modern Management. – 2015. – T.12. – № 2. – P. 129-145.

  5. Döllinge., LarssoT. Selection of Automated Order Picking Systems [Text ]// Chalmers Reproservice. – 2016. – P. 6.

Науковий керівник

к.е.н., доц. Мартіянова М.П.