СУЧАСНИЙ СТАН ЗАЛУЧЕННЯ ПРЯМИХ ІНОЗЕМНИХ ІНВЕСТИЦІЙ В ЕКОНОМІКУ УКРАЇНИ

УДК 339.727.22

Мордовіна Д.В., студентка 2 курсу
ХНЕУ ім. С. Кузнеця

Анотація. Проаналізовано поточний стан інвестиційного клімату країни та визначено основні проблеми залучення прямих іноземних інвестицій. Розглянуто об’єм вкладеного капіталу за регіонами, видами економічної діяльності та країнами світу. Запропоновано напрям вирішення цих проблем.

Ключові слова: інвестиції, прямі іноземні інвестиції, залучення інвестицій, інвестиційних фонд, інвестиційна привабливість.

Abstract. The current state of the investment climate in the country is analyzed and the main problems of attraction of foreign direct investment are determined. Considered the volume of invested capital by regions, types of economic activity and countries of the world. The direction of solving these problems is proposed.

Key words: investments, direct foreign investments, attraction of investments, investment fund, investment attractiveness.

В умовах економічної кризи, нестабільної політичної ситуації, Україна є не надійним партнером – країною для ведення бізнесу. За даними компанії BDO Україна посідає 131 місце за інвестиційною привабливістю серед країн світу, тоді як в 2015 році Україна займала 89 місце [1].

Проаналізувавши данні Державної служби статистики України щодо надходження прямих іноземних інвестицій за останні 10 років (рис. 1), можна побачити стабільне їх збільшення до 2014-го року. Не дивлячись на реформу дерегуляції та розвитку підприємництва в 2015 році [4] через політичну ситуацію показники значно погіршились і тільки у 2017 році знову почали зростати.

Серед основних видів економічної діяльності в Україні іноземні інвестори віддають перевагу промисловому, виробничому та видобувному напрямам, торгівлі, фінансовій і страховій діяльності, операціям з нерухомим майном. Останнім часом збільшились інвестиції в професійну, наукову та технічну діяльність.

Рис.1. Прямі інвестиції в Україну [5]

Рис.1. Прямі інвестиції в Україну [5]

Найменше інвестицій надходить у напрями охорони здоров’я, надання соціальної допомоги, і це можна пояснити тим, що це найменш прибуткові сфери, які не направлені на отримання прибутку.

Аналізуючи прямі інвестиції у розрізі за регіонами України було з’ясовано (рис. 2), що станом на 1 квітня 2018-го року найбільше капіталу отримують Одеська (13 %), Донецька (9 %), Львівська (7 %), Дніпропетровська (7 %), Харківська (6 %) області та місто Київ (35 %). Це можна поясними тим, що в Донецькій та Дніпропетровській областях зосереджене вугледобувна та металургічна діяльність відповідно, Одеська та Львівська області є туристичними містами, а в Харківській області та місті Київ зосереджена підприємницька діяльність та бізнес центри.

Найменше інвестують в Чернівецьку (0,05 %), Кіровоградську (0,17 %) та Чернігівську (0,18 %) області. Загалом, в Україну надійшло 8186856,7 тис. дол. США.

Рис. 2. Прямі інвестиції (боргові інструменти) у регіонах України у січні-березні 2018 року [5]

Рис. 2. Прямі інвестиції (боргові інструменти) у регіонах України у січні-березні 2018 року [5]

(дані наведено без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, м. Севастополя та частини тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях)

Інвестиції надходили із 91 країни світу (рис. 3). Майже половина від загального обсягу належить двом країнам-інвесторам, таким як Кіпр та Нідерланди. Експерти пояснюють це тим, що засновниками кіпрських та нідерландських фірм, які інвестують в Україну, є українські громадяни [6].

Рис. 3. Прямі інвестиції (акціонерний капітал) з країн світу в економіці України у січні−червні 2018 року [5]

Рис. 3. Прямі інвестиції (акціонерний капітал) з країн світу в економіці України у січні−червні 2018 року [5]

(дані наведено без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, м.Севастополя та частини тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях)

Наведені статистичні дані дають підстави для висновку, що саме країни ЄC здійснюють найбільший вплив на стан і динаміку інвестиційних процесів в Україні. Європейський Союз є інтеграційним ядром, навколо якого формуються ключові економічні й політичні процеси всієї Європи. Номінальна частка країн ЄC у ВВП світу складає 23,1 % [2]. Також на країни ЄС припадає понад 40 % золотовалютних ресурсів і зовнішньоторгового обороту світу [3].

Отже, інвестиційний клімат України потребує покращення та пошуку нових рішень. Основними перешкодами для іноземних інвестицій є нестабільна політична ситуація та законодавча база. Для покращення інвестиційного клімату необхідно створити сприятливі умови для інвесторів, які будуть зацікавлені працювати на території України у довгостроковому періоді. Зокрема, провести політику зі зниженням інфляції, забезпечити захист прав власників, врегулювати проблему державного боргу та розробити систему пільг для потенційних іноземних інвесторів, які забезпечать зв`язок між політикою іноземних інвестицій та політикою промисловості [6].

Особливу увагу варто приділити науково-технологічному забезпеченню, оновленню та модернізації виробництва на підприємствах України. Це допоможе підвищити конкурентоздатність та вийти на міжнародний рівень.

Оскільки Україна перебуває на стані започаткування та розвитку венчурного бізнесу, то держава повинна сприяти залученню в інноваційну діяльність за допомогою розміщення цінних паперів фондів первинної емісії, розвиток вітчизняного фондового ринку та участь у фінансуванні НДДКР.

Запропоновані заходи допоможуть залучити інвесторів в Україну, тим самим надати можливість вийти в Європейський економічний простір, вийти із фінансової кризи та досягти економічного зростання. Важливо акцентувати на природних та регіональних особливостях України та створювати індивідуальні пропозиції на міжнародному ринку.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Електронний ресурс.

  2. Офіційний сайт International monetary fund.

  3. Огляд світової економіки. Умови ведення бізнесу змінюються: наші прогнози на 2013 р. / Price water house Coopers. –

  4. Офіційний сайт BBC News Ukraine.

  5. Офіційний сайт Державної служби статистики України.

  6. Фатюха Н.Г. Стан і перспективи залучення прямих іноземних інвестицій в економіку України / Н.Г. Фатюха, Я.Ю. Дем’яненко // Міжнародний науково-виробничий журнал Економіка та управління національним господарством, №3, 2014, c. 54-58.

Науковий керівник

к.е.н., доцент Ляліна Н.С.