ФОРМУВАННЯ В СИСТЕМІ ОБЛІКУ ТА АНАЛІЗУ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ ІНФОРМАЦІЇ ЩОДО ЕФЕКТИВНОСТІ ЇХ ВИКОРИСТАННЯ

УДК 657.421

Довгопол А.Ю., студентка 4 курсу
ХНЕУ ім. С. Кузнеця

Анотація: Визначено поняття «основні засоби». Розглянуто точки зору вітчизняних науковців при визначенні поняття «основні засоби».

Ключові слова: основні засоби, бухгалтерський облік, ефективність використання, засоби, рух основних фондів.

Abstract: Definition of “fixed assets”. Considered the views of domestic scientists in defining the concept of “fixed assets”.

Key words: fixed assets, accounting, efficiency of use, means, movement of fixed assets.

Діяльність підприємств характеризується все більшим ускладненням структури ресурсів, що зумовлено розширенням масштабів діяльності, ускладненням загальної стратегії підприємства. Основу ефективного функціонування підприємства на ринку створює раціональне використання наявних ресурсів. Оскільки діяльність кожного підприємства передбачає наявність засобів виробництва і відповідних матеріальних умов, вони є одним з найважливіших елементів продуктивних сил, головним елементом матеріально-технічної бази є основні засоби.

Основні засоби відіграють одну з головних ролей у виробничо-господарській діяльності підприємства. Їх склад і структура визначають вид діяльності та виробничу потужність підприємства, а стан та ефективність вливають на ефективність використання матеріально-технічної бази підприємства в цілому.

Актуальність теми полягає у аналізі особливостей ведення обліку основних засобів, як однієї складової активів підприємства.

Визначенню сутності поняття «основні засоби» та ефективність їх використання приділяли увагу такі учені-економісти як: Гудзинський О., Кірейцев Г., Савчук В. [3], Єлісєєва О.К., Яресько А.М. [4], Кужельний М.В., Лінник В.Г. [5].

Ефективне використання основних засобів сприяє поліпшенню техніко-економічних показників підприємства, в тому числі збільшенню випуску продукції, зниженню її собівартості, трудомісткості виготовлення. Від їх кількості, вартості, технічного рівня багато в чому залежать кінцеві результати діяльності підприємства: прибуток, рентабельність, стійкість, фінансовий стан. Оснащеність підприємства обладнанням і раціональність його використання впливають на ефективність використання трудових ресурсів, на розмір матеріальних витрат. Забезпечення максимально можливого завантаження машин і механізмів та якнайповнішого використання виробничих площ, службових приміщень та територій сприяє зростанню обсягів випуску продукції, економії капітальних вкладень, скорочення терміну окупності, підвищенню ефективності роботи.

Об’єкт основних засобів визнається активом, при умові, що підприємство отримає в майбутньому економічні вигоди від використання та вартість якого може бути визначена достовірно.

У бухгалтерському обліку основні засоби інших галузей поділяються на промислово-виробничі, виробничі та основні засоби інших галузей народного господарства. До промислово-виробничих основних засобів належать: будинки, споруди, передавальні пристрої, машини та устаткування, робочі машини та обладнання, вимірювальні й регулюючі прилади, лабораторне устаткування, обчислювальна техніка, інші машини та обладнання, транспортні засоби, інструмент, виробничий інвентар та приладдя, господарський інвентар, робочі та продуктивні тварини, багаторічні насадження, меліорація земель і водойми, інші основні засоби. Невиробничі основні засоби безпосередньо не беруть участі у процесі виробництва. До невиробничих основних засобів належать: будови і споруди житлово-комунального та культурно-побутового призначення, транспортні засоби, обладнання, інструменти та інші основні засоби невиробничого призначення для обслуговування житлових, комунальних та культурно-побутових потреб населення.

Саме розмір наявних на підприємстві основних засобів дає судити про розмір підприємства, його можливості та перспективи розвитку. Тому, буде доцільним, розкрити економічну характеристику «основні засоби». [6].

За цими поняттями, можна сказати, що основні засоби – це матеріальні активи, які утримуються на підприємстві для здійснення господарської діяльності та виконання адміністративних функцій, зберігають свою натуральну форму протягом усього строку корисної експлуатації, який становить більше одного року, та частково переносять свою вартість на результат діяльності – вироблену продукцію, надані послуги та реалізований товар. [2].

ЛІТЕРАТУРА

  1. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби». Затв. наказом Міністерства фінансів України від 27 квітня 2000 року № 92.

  2. Міжнародний стандарт бухгалтерського обліку 16 «Основні засоби» / Міжнародний документ від 01.01.2012.

  3. Гудзинський О., Кірейцев Г., Савчук В. Амортизація в оновленні основних засобів // Бухгалтерія в сільському господарстві. – 2004. – 340 с.

  4. Єлісєєва О.К., Яресько А.М. Методи оцінки основних засобів в умовах законодавчих змін: вітчизняний та зарубіжний досвід. Економічний форум. 2017. № 1. С. 223–230.

  5. Кужельний М.В., Лінник В.Г. Теорія бухгалтерського обліку. – К.: КНЕУ, 2001. – 334 с.

  6. Бухгалтерський, управлінський облік: курс лекцій / Ф.Ф. Бутинець, Чижевська Л.В., Герасимчук Н.В. та інші. – Житомир: Рута, 2000. – 153 с.

Науковий керівник

к.е.н., доц. Сатушева К.В.