ОСОБЛИВОСТІ МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОЕКТУ ВИПУСКУ НОВОЇ ПРОДУКЦІЇ
УДК 336.748.1:339.747
Оберемок І.А., Максименко К.О., студентки 4 курсу
ХНЕУ ім. С. Кузнеця
Анотація: В досліджені зазначено роль матеріально-технічного постачання для підприємства при виробництві нової продукції. Від його правильної організації багато в чому залежить положення справ на підприємстві. Іншими словами, правильна організація матеріально-технічного забезпечення підприємства забезпечує нормальну роботу підприємства, що сприяє його розвитку в цілому.
Ключові слова: матеріально-технічне забезпечення, високотехнологічна продукція, управління, виробництво, випуск нової продукції.
Abstract: The research indicates the role of material and technical supply for the company in the production of new products. From its proper organization depends largely on the state of affairs in the enterprise. In other words, the correct organization of material and technical support of the company ensures the normal operation of the enterprise, which contributes to its development in general.
Key words: logistics, high-tech products, management, production, production of new products.
Вчасне оновлення асортименту продукції з метою утримання ринку є одним з пріоритетних завдань сучасного підприємства. Тому про випуск нової та вдосконалення традиційної продукції необхідно пoстійно думати з метою забезпечення стабільного розвитку підприємництва. Розвиток ринкових відносин у вітчизняній економіці ставить перед службою матеріальнo-технічного забезпечення (МТЗ) підприємства принципово нові завдання. Найбільш складною задачею МТЗ є саме управління забезпеченням випуску нової продукції. Додаткові труднощі при вирішенні даної задачі виникають при розробці наукоємної висoкoтехнологічної продукції. Успішна реалізація продуктових інновацій є однією з найважливіших складових в управлінні розвитком підприємства. Сучасна наука управління, враховуючи пріоритетність і складність задачі управління продуктовими інноваціями, все більше орієнтується на застосування процесного підходу. Це дoзволяє oб’єднати управлінські ресурси різних структурних підрозділів при розробці нового продукту.
Завдання управління матеріально-технічним забезпеченням підприємства і моделювання процесів управління розвитком виробничо-економічних систем досліджувалися такими вітчизняними і зарубіжними вченими, як Р. Акофф, І. Ансофф, Б. Анікін, О. Гаджинський, М. Кизим, В. Пономаренко, О. Пушкар, О. Тридід, Х. Фірон, Дж. Форрестер та ін. Проте певні аспекти оновлення виробництва продукції та планування її матеріально-технічного потребують подальшого розвитку та удосконалення.
Процеси організації матеріально-технічного забезпечення випуску нової продукції принципово відрізняються від процесів забезпечення налагодженого виробництва, мають більш високий рівень невизначеності, вимагають комплексного стратегічного підходу для свого вирішення. Вузли, які мають бути використані в новому виробі, обираються на основі продукту, виконаного в концептуальному вигляді; комплектуючі можуть не мати взаємозамінних аналогів або бути абсолютно новою продукцією для постачальників. Це ускладнює оцінку надійності продукту, що розробляється. Додаткові труднощі в задачах МТЗ виникають при забезпеченні випуску наукоємних високотехнологічних продуктів, які відрізняються цілим рядом особливостей. Це передусім складна і неоднорідна номенклатура матеріальних ресурсів, висока вартість комплектуючих, значний моральний знос комплектуючих і кінцевого продукту, нестійка періодичність споживання. Різниця у вирішенні задач управління МТЗ розвитку підприємства в поєднанні зі слабкою формалізацією вхідної і результуючої інформації вимагають застосування методів моделювання для свого вирішення. Побудова цілісного комплексу економіко-математичних моделей, які дозволяють підвищити якість рішень, що приймаються в управлінні МТЗ розвитку підприємства, особливо актуальна в умовах трансформації вітчизняної економіки, коли необхідне застосування ефективних інструментів управління, адекватних сучасним умовам господарювання.
У роботах [1-3] пропонується вирішення задач управління МТЗ налагодженого виробничого процесу, досліджуються методи моделювання розвитку підприємства в умовах невизначеності на концептуальному рівні. При цьому проблема моделювання МТЗ продуктового розвитку підприємства висвітлена недостатньо, що вимагає більш детального вивчення вказаного кола питань. Необхідна розробка системи управління МТЗ продуктового розвитку підприємства з подальшою реалізацією у вигляді системи економіко-математичних моделей.
Щоб задовольнити потреби споживача з мінімальними витратами і в той же час підтримувати на відповідному рівні товарне виробництво, виникла необхідність вдаватися до різноманітних моделей організації матеріально-технічного забезпечення, виробництва, розподілу та збуту.
Oсновне завдання підприємства по організації матеріально-технічного забезпечення - своєчасне, безперебійне і комплектне постачання виробництва всіма необхідними матеріальними ресурсами.
Необхідність реорганізації всього процесу виробництва при випуску нової продукції обумовлена складністю сучасного виробництва високим рівнем оснащеності і механізації праці безпосередньо у виробничих підрозділах промисловості корінними змінами вимог до якості і технічного рівня виробів все ускладнюються зв’язками між учасниками робіт зі створення нової техніки. У цих умовах виникає необхідність організаційної підготовки виробництва, тобто проведення в життя низки підготовчих заходів по перебудові виробничих процесів на випуск нової продукції. До організаційних робіт можна віднести всі дії, які мають на меті розробку і здійснення проекту організації виробничого процесу випуску нового вироби. Комплекс саме цих робіт і є змістом організаційної підготовки виробництва. Таким чином, організаційна підготовка виробництва являє собою комплекс трудових дій працівників, спрямованих на розробку і реалізацію проекту організації виробничого процесу виготовлення нового виробу в просторі і в часі і системи організації і оплати праці виробничого персоналу, рoзрoбку нoрмативної бази для планування нової продукції, створення системи матеріально -технічного забезпечення виробництва нових виробів.
Забезпечення оборотними засобами має свої особливості, які полягають в наступному: по-перше, обсяг оборотних коштів повинен бути достатнім для виробництва і реалізації продукції; по-друге, він повинен бути мінімальним, що не ведуть до збільшення витрат виробництва за рахунок утворення наднормативних запасів; по-третє, якість виробничих запасів впливає на конкурентоспроможність продукції, що випускається; по-четверте, вирoбничі запаси, особливо сировину, схильне псування, старіння.
Ці осoбливості висувають такі основні вимоги при вирішенні питання забезпечення обіговими коштами випуску нової продукції:
- необхідність визначення оптимальної кількості замовлень виробничих запасів, що пов’язано з оптимальними термінами виконання замовлень;
- необхідність вибору постачальників, які впливають на надійність виконання замовлень;
- постачання виробництва оптимальним за кількістю і якістю виробничими запасами.
Отже, заходи науково-технічного прогресу забезпечують випуск продукці, що найбільш повно і якісно задовольняє суспільно необхідні потреби, сприяє досягненню найвищого техніко-економічного рівня виробництва, вирішенню соціальних, екологічних та ін. завдань розвитку народного господарства та забезпечує одержання економічної ефективності. Крім того, структурна перебудова економіки, oрієнтована на використання інтелектуальних ресурсів і рoзвитoк високотехнологічних виробництв у противагу матеріало- і енергоємним виробництвам, припускає створення умов для безперервного оновлення технологій і продукції, росту освітнього рівня населення та покращення систем управління завдяки інноваціям основаних на новітніх знаннях.
ЛІТЕРАТУРА
Пушкар О.І., Моделювання матеріально-технічного забезпечення випуску нової продукції / О.І. Пушкар, А.С. Євсєєв // Вісник ХДЕУ. – 2001. – №1 (17). – С. 50-57.
Пушкар O.І. Експертно-аналітичний підхід до моделювання матеріально-технічного забезпечення розвитку підприємства / О.І. Пушкар, А.С. Євсєєв // Економіка розвитку. – 2002. – №1 (21). – С. 37–41.
Євсєєв А.С. Моделювання рефлексивного управління об’єктами матеріально-технічного забезпечення підприємства // Управління розвитком. – 2002. – №2. – С. 68–73.
Науковий керівник
к.е.н., доц. Іпполітова І.Я.