ДОСЛІДЖЕННЯ ШЛЯХІВ ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

УДК 658

Мажулін Є.В., студент 4 курсу
ХНЕУ ім. С. Кузнеця

Анотація. Дана стаття присвячена дослідженню шляхів підвищення ефективності діяльності підприємства. Були розглянуті основні поняття ефективності роботи підприємства, показники системи економічної ефективності діяльності підприємства. Проаналізовано основні фактори, які впливають на ефективність роботи підприємства. На основі проведеного аналізу були досліджені основні шляхи та заходи підвищення ефективності діяльності підприємства.

Ключові слова: ефективність, розвиток підприємства, шляхи підвищення ефективності діяльності підприємства, економічна ефективність, група показників ефективності.

Annotation. This article is devoted to research of ways of increase of efficiency of activity of the enterprise. Discussed the main concepts the efficiency of enterprises, indicators of economic efficiency of activity of the enterprise. Analyzed the main factors that affect the efficiency of the enterprise. On the basis of the conducted analysis was examined the main ways and measures of increase of efficiency of activity of the enterprise.

Keywords: efficiency, enterprise development, ways of increase of efficiency of activity of the enterprise, economic efficiency, group efficiency.

На сьогоднішній день в Україні існує жорстка конкурентна боротьба на ринку, яка вимагає від підприємств постійного підвищення ефективної діяльності та активізації взагалі. Тому основним завданням сучасних підприємств є підвищення ефективності діяльності.

Основою дослідження обраної тематики стали праці провідних вчених, фахівців, науковців, зокрема І.М. Бойчика, О.О. Гетьмана, І.В. Ковальчука, Ю.В. Пономарьової та інші. Однак нестабільність та невизначеність сучасних економічних умов функціонування підприємств потребують подальшого дослідження і визначення адекватних вимогам сучасності шляхів стабілізації та можливого підвищення ефективності їх роботи.

До найбільш важливих аспектів при розгляді основних питань щодо економіки підприємства в цілому належать поняття «економічний ефект» та «економічна ефективність» ототожнюючи їх відповідно як «результат» та «результативність». Показники ефективність та економічний ефект як показники успішної діяльності підприємства пов’язані між собою [1].

Економічна ефективність виробництва - результативність виробничої діяльності, співвідношення між результатами господарської діяльності й витратами живої та уречевленої праці, ресурсами, що виражають досягнутий рівень продуктивних сил і ступінь їх використання [1].

Економічний ефект передбачає якої-небудь корисний результат, виражений у вартісній оцінці. Зазвичай в якості корисного результату виступають прибуток або економія витрат і ресурсів [2]. Економічний ефект, отриманий на підприємстві, абсолютна величина, що залежить від масштабів виробництва продукції і економії витрат.

Економічна ефективність залежить від економічного ефекту, а також від витрат і ресурсів, які викликали цей ефект. Таким чином, економічна ефективність - величина відносна, одержувана в результаті зіставлення ефекту з витратами і ресурсами [2].

Визначивши значення терміну економічний економічна ефективність, можна розглянути її систему показників, яка наведена в табл. 1.

Таблиця 1

Система показників економічної ефективності

Група показників ефективності Показники
1.Узагальнюючі показники 1.1. Темпи росту виробництва продукції
1.2. Виробництво продукції на одну гривню витрат
1.3. Відносна економія (основних виробничих фондів, нормованих оборотних коштів, матеріальних витрат без амортизації, фондів оплати праці)
1.4. Загальна рентабельність
1.5. Зниження витрат на одну гривню товарної продукції
2. Показники ефективності використання праці 2.1. Темпи зростання продуктивності праці
2.2. Частка приросту продукції в результаті підвищення продуктивності праці
2.3. Економія живої праці річного кількості працівників (порівняно з умовами базисного року) 2.4. Відношення приросту заробітної плати до приросту продуктивності праці
3. Показники ефективності використання основних фондів 3.1. Фондовіддача
3.2. Виробництво товарної продукції на одну гривню середньорічної вартості нормованих оборотних коштів
4. Показники ефективності використання матеріальних ресурсів 4.1. Матеріальні витрати (без амортизації) на одну гривню товарної продукції
4.2. Витрати найважливіших видів матеріальних ресурсів у натуральному виразі на одну гривню товарної продукції
5. Показники ефективності нової техніки 5.1. Зростання продуктивності праці
5.2. Зниження собівартості продукції
5.3. Відносна економія матеріальних ресурсів
5.4. Економічний ефект в результаті впровадження нової техніки
6. Показники ефективності 6.1. Питомі капітальні вкладення: на одиницю виробничої потужності (по найважливішим видам продукції), термін окупності капітальних вкладень.

Аналізуючи дані показники, можна охарактеризувати економічну ефективність діяльності підприємства. Коли такий аналіз буде проведено, керівництву підприємства буде зрозуміло, яким чином і за допомогою яких механізмів можна підвищити ефективність діяльності підприємства.

На результати діяльності підприємства та її ефективність впливають безліч факторів, які виявляють як позитивний, так і негативний вплив, тому дуже важливо систематизувати їхню класифікацію для комплексного підходу оцінки показників. Фактори – це рушійні сили розвитку процесів і явищ, які необхідні для здійснення господарських процесів [4].

Аналізуючи безліч факторів, які впливають на економічну ефективність підприємства, виділяють внутрішні та зовнішні чинники. Внутрішні чинники – фактори, що впливають на організацію і менеджмент підприємства, а також пов’язані з технологічними, управлінськими та кадровими особливостями. Зовнішні чинники – чинники, які впливають на суспільство і навколишнє середовище на підприємстві. Фактори, що впливають на ефективність діяльності підприємства наведені в табл. 2 [4].

Таблиця 2

Фактори, що впливають на ефективність діяльності підприємства

Внутрішні Зовнішні
- Маркетингова сфера: номенклатура і асортимент продукції, ринки збуту, якість, ціноутворення,реклама,обсяги виробництва, чинники конкурентоздатності продукції; інноваційна політика
- Фінансова сфера: управління фінансовими ресурсами, а саме власним і позиковим, основним і оборотним капіталом, оборотністю, рентабельністю, кредиторською і дебіторською заборгованістю, кредитоспроможністю, ліквідністю
- Операційна сфера: специфіка виробництва, виробничі потужності, виробничий процес, логістика, управління якістю, організація роботи внутрішніх служб
- Управління персоналом: склад, рівень підготовки, мотивація і кваліфікація персоналу; система оплати праці, матеріального і соціального стимулювання персоналу; психологічні; особистість керівника
- Антикризовий менеджмент: системи обмежень для маркетингового, фінансового, операційного менеджменту і управління персоналом
- Сфера ризиків: системи обмежень для маркетингового, фінансового, операційного менеджменту і управління персоналом для запобігання ризиків
- державного втручання;
- фінансово-валютні;
- економічні та кон’юнктурні;
- науково-технічні;
- екологічні;
- форс мажорні (стихійні лиха, війна, фінансова криза)

Наведені фактори, впливають не тільки на операційну діяльність, але також охоплюють інші види звичайної діяльності підприємства: фінансову, інвестиційну та іншу. Крім того, такої класифікації факторів не достатньо для управління економічною ефективністю всіх видів діяльності підприємства, тому для класифікації факторів необхідно виділяти не тільки зовнішні та внутрішні, а також загальні та специфічні, та фактори, що впливають на ефективність окремих видів діяльності підприємства.

Розглянувши вище наведені фактори, які впливають на ефективність діяльності підприємства, визначимо основні чинники підвищення ефективності виробництва.

Дослідники поєднують всі заходи підвищення ефективності функціонування підприємств до трьох напрямків:

  1. управління витратами і ресурсами: заходи щодо підвищення поточної виробничої діяльності підприємства;
  2. розвитку й удосконалення виробництва та іншої діяльності: удосконалення організаційної та виробничої систем управління, форм і методів організації діяльності, її планування і мотивації; підвищення якості і конкурентоспроможності виготовлюваної продукції; удосконалення і постійне коригування всіх видів діяльності для забезпечення їх вимогам сучасності;
  3. удосконалення системи управління підприємством та всіма видами його діяльності: заходи щодо мобілізації внутрішніх та зовнішніх відносно підприємства факторів.

Як бачимо, усі заходи підвищення ефективності роботи підприємства є взаємозалежними. Однак, найважливішого значення набувають чинники, визначені третьою групою (напрямом), оскільки їх мобілізація передбачає вплив на дві попередні групи [4].

Таким чином, першочерговим завдам є удосконалення системи управління. Успішна реалізація стратегії розвитку підприємства передбачає здійснення результативної, ефективної та конкурентоспроможної господарської діяльності. Основні чинники підвищення ефективності роботи підприємства полягають в підвищенні його технічного рівня, вдосконаленні управління, організації виробництва і праці, зміні обсягу та структури виробництва, поліпшенні якості природних ресурсів тощо. Лише вміле використання всієї системи названих чинників може забезпечити достатні темпи зростання ефективності виробництва.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Бойчик І.М. Економіка підприємства : Навч. посіб. / І.М. Бойчик. – [вид. 2-ге, доп. і перероб.]. – К.: Атіка, 2013. – 528 с.

  2. Гетьман О.О. Економіка підприємства : Навч. посіб. / О.О. Гетьман, В.М. Шаповал. – [2-ге вид.]. – К.: Центр учбової літератури, 2013. – 488 с.

  3. Економіка підприємства : підручник / За заг. ред. С.Ф. Покропивного. – [вид. 2-ге, перероб. та доп.]. – К.: КНЕУ, 2011. – 528 с.

  4. Сідун В.А. Економіка підприємства : Навч. посіб. / В.А. Сідун, Ю.В. Пономарьова. – [вид. 2-ге, перероб. та доп.]. – К. : Центр навчальної літератури, 2013.

  5. Ковальчук І.В. Економіка підприємства : Навч. посіб. / І.В. Ковальчук. – К.: Знання, 2014. – 697 с.

  6. Економіка підприємства : підручник / За заг. ред. С.Ф. Покропивного. – [вид. 2-ге, перероб. Та доп.]. – К.: КНЕУ, 2014. – 528 с.

Науковий керівник

д.е.н, проф. Шиян Д.В.