МОДЕЛЮВАННЯ ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ ХАРКІВСЬКОГО РЕГІОНУ ЗА ДОПОМОГОЮ МОДЕЛІ ХАРРОДА-ДОМАРА
УДК 332.145
Погорельцева В.В., студентка 4 курсу
ХНЕУ ім. С. Кузнеця
Анотація. У приведеній статті досліджено моделювання економічного розвитку регіону на прикладі Харківської області. Для моделювання використано показники валового регіонального доходу, капітальних інвестицій та фонду споживання за 2004-2016 роки.
Ключові слова: модель, моделювання, регіональний розвиток, модель Харрода-Домара.
Abstract. In the given article the modeling of economic development of the region is analyzed on the example of the Kharkiv region. For modeling, indicators of gross regional income, capital investment and consumption fund for 2004-2016 were used.
Keywords: model, modeling, regional development, Harrod-Domar model.
Однією з серйозних проблем в Україні є міжрегіональні контрасти в соціально-економічному розвитку. Причому останнім часом ці контрасти поглиблюються, внаслідок чого підвищуються показники депресивності та бідності, відбувається ослаблення механізмів міжрегіональної економічної взаємодії і наростання міжрегіональних суперечностей. Існує нагальна потреба в безперервному, своєчасному, достовірному моніторингу соціально-економічної ситуації та методах формування стратегій [1].
Сучасні проблеми в управлінні регіональним розвитком зумовлюють його несталість, а методологічне підґрунтя, на якому формуються механізми регіонального розвитку недостатнє для їх ефективного функціонування. Тому дослідження регіонального розвитку в умовах модернізації та реформування майже в усіх сферах життєдіяльності в країні, що має забезпечити якісне оновлення суспільства, є актуальною, але складною проблемою, розв’язання якої залежить від багатьох умов і чинників. Актуальність зазначених проблем визначила вибір теми, мету й завдання дослідження, результати якого наведено нижче.
У даній статті було здійснено моделювання соціально-економічного розвитку Харківського регіону на основі моделі економічного зростання Харрода-Домара, яка адаптована для регіонального рівня та відкриває широкі функціональні можливості для прогнозування, діагностики й управління регіональним розвитком.
Модель Харрода-Домара описує динаміку доходу Y(t), який розглядається як сума споживання C(t) і інвестицій I(t). Економіка вважається закритою, тому чистий експорт дорівнює нулю, а державні витрати в моделі не виділяються. Основна передумова моделі зростання - формула взаємозв’язку між інвестиціями та швидкістю росту доходу. Передбачається, що швидкість росту доходу пропорційна інвестиціям:
\[I(t) = B\frac{\text{dY}}{\text{dt}},\]
де B – коефіцієнт капіталомісткості приросту доходу.
Безперервний темп приросту в цьому випадку 1/B. Це максимально можливий технологічний темп приросту.
Величина \(\alpha(t)=[1-\frac{C}{Y_t}]\) – норма нагромадження в момент часу t, і темп приросту доходу виявляється пропорційним цієї величині, як і показнику прирістній капіталовіддачі .
Отже, за інших рівних умов ріст норми нагромадження пропорційно збільшує темпи приросту доходу. У той же час це знижує рівень поточного споживання, і для дозволу проблеми узгодження конкурентних цілей збільшення темпів росту й рівня поточного добробуту в модель звичайно включають елементи оптимізації. В нашому випадку це значення r, яке передбачається постійним і ухвалює наш розв’язок.
Тож для побудови даної моделі маємо початкові дані: валовий регіональний продукт Харківської області (ВРП), капітальні інвестиції за регіоном та сукупний фонд споживання за 2004-20016 роки.
Відповідно до заданих значень маємо динаміку розвитку усіх трьох параметрів (рис. 1).
За розрахунками, норма накопичення на момент часу t = 2004 р. становила: α(t)=\(\left\lbrack 1 - \frac{S}{Y(t)} \right\rbrack\)=0.147.
Таким чином, теоритична модель буде мати вигляд:
Y(0)=718.2 млрд.грн., B=3.637, r=0.04, C(0)=612.77 млрд.грн.
Далі маємо відповідні траєкторії розвитку системи при r=0.04 (рис. 2) та при r=0.03 (рис. 3).
Таким чином, побудова найбільш простої моделі економічного зростання Харрода-Домара дозволяє зробити наступні висновки:
- Залучення інвестицій в економіку регіону сприяє максимально можливому темпу приросту доходу, який дорівнює коефіцієнту прирістної капіталовіддачі, що в короткостроковому періоді даний варіант розвитку економіки характеризує як найбільш раціональний.
- Різке зростання доходів в економіці можливе за умови незмінного споживання. Але у реальній економічній системі такий варіант, при якому споживання не збільшується, є малоймовірним.
- Економічне зростання (за умови зростання споживання) без залучення додаткових ресурсів і впровадження нових економічних стимулів можливе не більше ніж на два роки, що не відповідає стратегічним цілям розвитку економіки Харківського регіону.
ЛІТЕРАТУРА
Бібік Н. “Моделі регіонального розвитку: теоретичні аспекти й особливості використання”.
Клебанова Т.С., Талащенко А.І., Гур’янова Л.С. Порівняльний аналіз рівня соціально-економічного розвитку регіонів України // Статистика України. – 2005. – №3. – С. 57–60.
Державна служба статистики України. Офіційне інтернет-представництво.
Науковий керівник
к.е.н., доцент Прокопович С.В.