ПИТАННЯ СИЛОВОЇ ПІДГОТОВКИ СТУДЕНТІВ У ВНЗ

УДК 796.015.52:37.091.212

Халимоненко І.Р., студентка 2 курсу
ХНЕУ ім. Семена Кузнеця

Анотація. У статті розглядається можливість використання силових вправ в процесі фізичного виховання студентів. Використання таких вправ як на обов’язкових заняттях з фізичного виховання, так і в секціях позитивно впливає на процес поліпшення протягом навчального року не тільки силових можливостей, але й в цілому рівня розвитку загальної фізичної підготовленості студентів.

Ключові слова: силові вправи, навантаження, студенти, фізичне виховання.

Abstract: The article considers the possibility of using strength exercises in the process of physical education of students. The use of such exercises both in compulsory physical education classes and in sections has a positive effect on the improvement process during the school year not only strength capabilities, but in general the level of development of students’ general physical preparation.

Key words: strength exercises, load, students, physical education.

Фізичний розвиток і рівень фізичної підготовленості молоді, що вступає до вишів, знижується з кожним роком. Основною причиною є відсутність в суспільній свідомості молодих людей пріоритету здорового способу життя (ЗСЖ), виховання і самовиховання потреби в міцному здоров’ї, розуміння значущості впливу рухової активності на стан здоров’я. Період навчання у ВНЗ для кожного студента є періодом професійного становлення, а також періодом усвідомлення необхідності доброго здоров’я для майбутньої трудової діяльності.

Фізичне виховання студентів спрямовано на вдосконалення видів рухової активності, що визначає значний інтерес і мотивацію студентів у організовану фізкультурно-спортивну діяльність. Одним з таких видів діяльності, що має величезну популярність й викликає великий інтерес в студентському середовищі, є заняття силової спрямованості.

Такий вид діяльності привертає особливу увагу в зв’язку з вираженим бажанням студентів зміцнити мускулатуру, мати гарну фігуру, підвищити життєвий тонус організму. Розвиток сили й формування атлетичної статури є провідним мотивом занять для студентів.

Сила – основна фізична якість людини, першопричина і механічна характеристика будь-якого руху. Вона проявляється в будь-яких рухових діях, з яких складається трудова, побутова, військова, спортивна діяльність. М’язова сила в значній мірі визначає здоров’я людини, його працездатність. Недостатня силова підготовка – одна з найгостріших проблем фізичної підготовленості студентів. В існуючій системі фізичного виховання силова підготовка і вправи з обтяженнями не мають оптимального застосування, достатнього матеріального і науково-методичного забезпечення.

Відсутність в фізкультурних заняттях вправ з обтяженнями не дозволяє розвивати силу м’язів спини. Слабка спина – проблема сучасної людини, джерело важких хвороб, одна з головних причин поганої постави, викривлень і травм хребта, обмеженої свободи не тільки фізкультурних, а й побутових і трудових рухів. Дані численних медичних та педагогічних обстежень студентів свідчать про низький рівень їх силового розвитку. Можливість підвищити силу до необхідного рівня надає силове тренування, регулярно здійснюється на академічних і самостійних заняттях.

Силове тренування – це метод загальнорозвиваючого тренування здорової фізичної форми, при якій використовуються обтяження. Вправи з обтяженнями (гирі, гантелі, штанги, багатофункціональні тренажери тощо) надають можливість розвинути силу, отримати оздоровчий ефект при мінімальній витраті часу й коштів. Дуже важливо займатися силовими вправами в студентському віці, тому що максимальну віддачу надають силові тренування під кінець статевого дозрівання в 16-20 років. Силові вправи формують в цей час не тільки мускулатуру, але й скелет. Ширше стають грудна клітина та плечі, товщі кістки, міцніше суглоби й зв’язки. Посилений обмін речовин і потовщення міжхребцевих дисків дають істотну надбавку в ростових показниках. Сила і здоров’я розширюють можливості студентів для продуктивного розумової праці і успішного навчання в університеті. Силова підготовка у ВНЗ забезпечує високий рівень силової підготовленості студентів, необхідний для повноцінного виконання ними трудових прийомів і дій відповідно до вимог майбутньої трудової діяльності, а також всебічний розвиток організму.

Будь-яке спортивне тренування істотно змінює функції і структуру організму. При силовому тренуванні пристосувальна реакція організму до навантажень виражається в зростанні скелетної мускулатури, збільшенні сили.

У багатьох ВНЗ України є багаторічна практика організації та проведення академічних занять силової спрямованості, роботи спортивних секцій. Багато студентів самостійно, за власною ініціативою займаються силовою підготовкою з мотивацією поліпшення статури, постави, розвитку сили, зміцнення здоров’я.

Вправи на розвиток сили є таким видом фізкультурно-оздоровчих і спортивних занять, що супроводжує людину протягом усього життя, підвищуючи працездатність і продовжуючи творче довголіття.

Таким чином, основним компонентом гарної фізичної форми людини є м’язова сила, розвиток якої можливо тільки при систематичних заняттях і вправах з обтяженнями. Заняття силової спрямованості для багатьох студентів є звичним видом м’язової діяльності, неодмінною частиною здорового способу життя. У ВНЗ необхідна аргументована пропаганда такої найважливішої життєвої необхідності як сила.

Науковий керівник

к. наук з фіз. вих. і спорту, доцент Маракушин А.І.