ПРОБЛЕМИ РОЗВИТКУ МЕДІАЦІЇ У СФЕРІ СТРАХУВАННЯ

УДК 347.996

Бунчикова Т.С., студентка 3 курсу
ХНЕУ ім. С. Кузнеця

Анотація. Розглянуто можливість та проблеми застосування медіації у вирішенні спорів у сфері страхування. Розглянуто основні положення Проекту Закону України «Про медіацію» та проведення даної процедури. Визначено основні проблеми у сфері страхування та запропоновано шляхи їх вирішення за допомогою участі фінансового медіатора.

Ключові слова: медіація, фінансовий медіатор, страхування, альтернативний метод, учасники медіації.

Abstract. The possibility and problems of using mediation in solving disputes in the field of insurance are considered. The main provisions of the draft Law of Ukraine “On Mediation” and the conduct of this procedure are considered. The basic problems in the field of insurance are determined and ways of their solution are offered with the help of financial mediator participation.

Key words: mediation, financial mediator, insurance, alternative method, mediation participants.

Прийнятий 3 листопада 2016 р. Верховною Радою України за основу проект Закону України «Про медіацію» за реєстраційним № 3665 є важливим кроком у здійсненні розвитку позасудових засобів вирішення конфліктів, з урахуванням досвіду розвинутих країн та вимог Європейського Союзу. Хоча в Україні відсутні спеціальний закон і встановлений інститут медіації, її розвитку сприяють громадські об’єднання, юристи-практики, науковці.

Для укладання мирової угоди щодо вирішення будь-яких спорів у господарсько-процесуальних, цивільно-процесуальних, трудових правовідносинах у світовій практиці уже давно широко відоме і використовується поняття «медіація». На нашу думку, ця форма вирішення спорів є недоцільною у кримінальних провадженнях. В Україні Проект Закону України «Про медіацію» 3665 від 17.12.2015 року дає таке визначення понять «медіація» та «медіатор»:

  • медіація – альтернативний (позасудовий) метод вирішення спорів, за допомогою якого дві або більше сторони спору намагаються в межах структурованого процесу за участі медіатора досягти згоди для вирішення їх спору, яка має бути незалежною відповідно до закону;
  • медіатор – незалежний посередник, який допомагає сторонам спору у його вирішенні шляхом медіації [1], який не обов’язково повинен мати юридичну освіту.

Враховуючи те, що в господарській діяльності кожен суб’єкт господарювання має на меті перестрахувати свої ризики, страхова діяльність як один із видів фінансових послуг в Україні відіграє дуже важливу роль.

На сьогоднішній день страхові компанії в Україні мають недостатній рівень капіталізації, тому існують в більшості випадків за рахунок обов’язкового страхування. Страхові послуги, які вони надають за бажанням громадян, не користуються значним попитом, в першу чергу, за рахунок не виконання своїх обов’язків страховою компанією при настанні страхового випадку або затягування строків сплати коштів. В той же час звернення до суду потребує наявності певного обсягу часу та додаткові витрати.

Тому прийнятий Проект Закону «Про медіації» надає можливість вирішити питання між страховою компанією та особою, що страхує свої ризики, щодо своєчасної сплати коштів або компенсації завданої шкоди внаслідок несвоєчасної сплати, не звертаючись до суду. Перш за все, це дає змогу дійти згоди обом сторонам у найкоротші терміни відносно вирішення питання своєчасних виплат та додаткових коштів у вигляді компенсації. Також послаблює навантаження на судову систему. Відповідно до ст. 3 Проекту Закону України «Про медіацію» медіація може бути проведена у разі виникнення конфлікту (спору) як до звернення до суду (третейського суду), так і під час або після судового чи третейського провадження, у тому числі під час виконавчого провадження [1].

Наприклад, якщо страхувальник порушує умови договору зі страхування з певних об’єктивних причин і страхова фірма погоджується на проведення медіації, то вони мають право звернутися до медіатора, якого також обирають самостійно, або до організації, що забезпечує проведення медіації. Далі вони узгоджують коло обговорюваних питань (в даному випадку, невиконання умов договору зі страхування), варіанти врегулювання даного спору, враховуючи поради медіатора та інших учасників медіації, якщо такі наявні. Остаточне рішення буде прийняте виключно сторонами медіації – страхувальником і страховою компанією.

Саме тому фінансові медіації, в тому числі і у сфері страхування, є дуже вигідним альтернативним способом вирішення спорів для обох сторін, адже враховує інтереси і вимоги обох. Вони дають можливість добровільної участі, свободу виходу з медіації для усіх учасників, гарантують конфіденційність зустрічі та обмеження доступу до інформації [2]. Ця альтернативна процедура вирішення спорів повинна бути закріплена законодавством для більш прозорого та зрозумілого поняття її суті та процесу. В разі ж невиконання досягнутої згоди при проведенні медіації сторони можуть звернутися до суду, але після чого постане питання щодо необхідності та доцільності проведення медіації, якщо вона не гарантує виконання досягнутої домовленості.

Таким чином, в Україні сфера медіації проходить етап становлення, але вже зараз відкриває перспективи для нової професії, яка буде допомагати вирішувати конфлікти і буде корисною в повсякденному житті як для фізичних осіб, так і для юридичних. Сфера страхування як і будь-яка інша сфера відносин, також буде користуватися послугами медіатора.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Проект Закону України про медіацію 3665 від 17.12.2015.

  2. Белінська О.В. Медіація - альтернативне вирішення спорів / О.В. Белінська // Вісник Вищої ради юстиції. – 2011. – № 1 (5). – С. 158-172.

Науковий керівник

к.ю.н., проф. Сергієнко В.В.