ЕМОЦІЙНО-ЦІННІСНЕ СТАВЛЕННЯ СТУДЕНТІВ ДО УЧАСТІ У СПОРТИВНО-МАСОВИХ ЗАХОДАХ

УДК 796.038

Бірюкова В.В., студентка 3 курсу
ХНПУ імені Г.С. Сковороди

Анотація. У статті розкрито питання емоційно-ціннісних відносин студентів до участі в спортивно-масових заходах, поняття «цінність», проблеми емоційно-ціннісної освіти і вольового розвитку.

Ключові слова: цінність, емоційно-ціннісні відносини, спортивно-масові заходи.

Abstract. The article reveals the issues of emotional value relations of students to participate in sports events, the concept of «value», the problems of emotional value education and volitional development.

Key words: value, emotional-value relations, sports events.

З урахуванням нових умов соціально економічного та культурного розвитку нашої країни проводиться інтенсивний пошук нових напрямків фізкультурно-спортивної роботи, які відповідають сучасним вимогам і здатних вирішити весь комплекс соціально-педагогічних завдань, що стоять перед системою вищої професійної освіти та фізкультурно-спортивним рухом.

Сучасних молодих людей спорт приваблює зовсім не як сфера естетики, моральності, культури, засіб гармонійного розвитку, а перш за все тому, що тут можна підвищити власну престижність, проявити жорстокість, агресивність, грубу фізичну силу. Серед студентів все частіше спостерігається прагнення перемогти за всяку ціну, навіть за рахунок здоров’я, порушення моральних норм тощо. Недостатня увага до проблеми емоційно-ціннісної освіти призводить до вузького кола духовних цінностей у значної частини студентів. Також спостерігається зневажливе ставлення до виховної (спортивно-масової) роботі.

Проблема емоційно-ціннісної освіти і вольового розвитку вирішувалася протягом всієї історії освіти та педагогіки. Вивченням цієї проблеми займалися багато психологів і педагоги, такі як Л.С. Виготський, В.В. Краєвський, І.Я. Лернер, З.І. Равкин, С.Л. Рубінштейн, М.Н. Скаткін.

Емоційно-ціннісні відносини характеризується здатністю студентів оцінювати ті чи інші події, висловлювання, поведінку; осмислено виходити із ситуацій, що вимагають морального вибору; передбачення наслідків власної діяльності. Опановуючи цінностями, студент об’єктивує їх, робить особистісно значущими. Суб’єктивне сприйняття і присвоєння цінностей визначається багатством особистості, розвиненим мисленням, наявністю власної думки і відображає внутрішній світ, утворюючи систему ціннісних орієнтацій.

У сфері фізичної культури цінності за якісним критерієм представлені як:

  • матеріальні (умови занять, якість спортивного екіпірування, пільги з боку суспільства);
  • фізичні (здоров’я, статура, рухові вміння й навички, фізичні якості, фізична підготовленість);
  • соціально-психологічні (відпочинок, розвага, задоволення, працьовитість, навички поведінки в колективі, почуття обов’язку, честі, совісті, благородства, засоби виховання та соціалізації, рекорди, перемоги, традиції);
  • психічні (емоційні переживання, риси характеру, властивості і якості особистості, творчі задатки);
  • культурні (пізнання, самоствердження, самоповага, почуття власної гідності, естетичні та моральні якості, спілкування, авторитет).

У структурі фізкультурно-спортивної діяльності ціннісні орієнтації тісно пов’язані з емоційними, пізнавальними та вольовими її сторонами, що утворюють змістовну спрямованість особистості студента.

Найважливішим засобом передачі студентам значущих цінностей є пробудження в них адекватних емоційних переживань, які можуть бути засвоєні лише в результаті їх емоційного визнання.

Так, викладач, показуючи протилежні цінності й пробуджуючи протилежні почуття, загострює у студентів переживання значущих почуттів і усвідомлення необхідних цінностей, використовуючи створення змагальної ситуації, ситуації успіху-неуспіху, психорольових ситуацій, ситуацій новизни, ситуацій емоційного вибуху.

Формування емоційно-ціннісного ставлення студентів до спортивно-масової роботи може ефективно здійснюватися при використанні комплексного інтеграційного підходу, який передбачає вирішення комплексу взаємопов’язаних завдань з педагогічної корекції не тільки знань, а й емоційно-ціннісного і нормативно-поведінкового ставлення студентів до спорту; використання комплексу методів, форм, засобів, пов’язаних не тільки з інформаційно-роз’яснювальної роботою, але і з організацією спортивних змагань, підготовкою до них.

Практична реалізація комплексного інтеграційного підходу до організації спортивно-масових заходів можлива з урахуванням умов і можливостей ВНЗ, особливостей того контингенту, в педагогічній роботі з яким вона використовується, а так само загальної ситуації в сучасному спорті, системі освіти і суспільстві в цілому.

Таким чином, цінності впливають на реалізацію основної мети фізичного виховання – всебічний гармонійний розвиток студентів і формування емоційно ціннісного ставлення студентів до участі в спортивно-масових заходах дозволять викладачам ефективно організовувати, планувати й проводити спортивно-масову роботу в ВНЗ.

Науковий керівник

к.п.н., доцент О.А. Мкртічян