ОСОБЛИВОСТІ ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ СТУДЕНТІВ ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДІВ

УДК 349.2:341

Бєлов С.С., студент 3 курсу
ХНЕУ ім. С. Кузнеця

Анотація: проаналізовано статус студентів вищих навчальних закладів згідно законодавства України, їх право на працю та положення, які регулюють їх працевлаштування. Запропоновано шляхи вирішення проблеми працевлаштування студентів вищих навчальних закладів.

Ключові слова: студенти вищих навчальних закладів, працевлаштування, трудовий договір, державна служба зайнятості, работодавець, працівник.

Abstract: the status of students of higher educational establishments according to the legislation of Ukraine, their right to work and the provisions regulating their employment are analyzed. The ways of solving the problem of employment of students of higher educational institutions are offered.

Keywords: students of higher educational institutions, employment, employment contract, public employment service, employer, employee.

Студенти вищих навчальних закладів – це окрема ланка суспільства. Ними є громадяни, які проходять навчання у навчальних закладах. Дивлячись з психологічної точки зору, вони являють собою вже сформований та самостійним організмом. Вік студентів вищих навчальних закладів, як правило, коливається між 16 та 24 роками.

Згідно Закону України кожен має право на вищу освіту. Громадяни України мають право безоплатно здобувати вищу освіту в державних і комунальних закладах вищої освіти на конкурсній основі відповідно до стандартів вищої освіти, якщо певний ступінь вищої освіти громадянин здобуває вперше за кошти державного або місцевого бюджету [1].

Вік студентів вищих навчальних закладів дуже важкий, тому що саме у цей вік молодь починає відокремлюватися від батьків та заробляти перші кошти: стипендію за успішне навчання. Розмір стипендії визначає Міністерство освіти та науки України. Звернемо увагу на таблицю 1 «Категорії стипендій 2018-го року» [2].

Підсумувавши дану інформацію, можна зробити висновки, що не всі студенти отримують стипендію, на яку спроможні самостійно жити. На даному етапі у молоді виникає питання про працевлаштування.

Таблиця 1

Категорія стипендій Категорі стипендіатів Рівень стипендій станом на 2018 рік
Вищі навчальні заклади III-IV рівнів акредитації
Академічна Мінімальна, звичайна 1300
Відмінник, звичайна 1892
Мінімальна, окремі спеціальності 1660
Відмінник, окремі спеціальності 2416
Кабінету міністрів України 2480
Президента україни 2720
Соціальна Сироти, особи з їх числа 2360
Інші отримувачі соціальних стипендій 1180
Вищі навчальні заклади I-II рівнів акредитації
Академічна Мінімальна, звичайна 980
Відмінник, звичайна 1426
Мінімальна, окремі спеціальності 1250
Відмінник, окремі спеціальності 1819
Кабінету міністрів України 1900
Президента україни 2130
Соціальна Сироти, особи з їх числа 2360
Інші отримувачі соціальних стипендій 890

В Сполучених Штатах Америки існує програма розвитку «Pathways», яка спрямована на розширення можливостей працевлаштування студентів та випускників навчальних закладів. Вона відкриває шляхи для створення федеральної кар’єри та складається з трьох частин:

  1. Програма стажування. Призначена для студентів, які навчаються в різних закладах, включаючи середню школу, коледжі та вищі навчальні заклади. Студентам надається можливість працювати у федеральних установах, отримуючи плату за виконану роботу. Студенти, які успішно закінчили програму, мають право переходу на постійну роботу у федеральну державну службу. Стажери не можуть бути переведені в Програму нещодавніх випускників».
  2. Програма нещодавніх випускників. Для цього випускники повинні подати заявку протягом двох років після закінчення навчального закладу. Для юнаків цей строк збільшений до шести років через зобов’язання про військову службу. Учасники цієї програми будуть мати наставника та індивідуальний план розвитку у федеральних установах. Через два роки їм пропонують переведення на постійні посади.
  3. Програма «Президентські стипендіати». Пропонує престижну, детальну дворічну роботу у федеральному уряді, що працює над різними завданнями в різних установах. Дана програма призначена для осіб, які отримали вищу освіту протягом попередніх двох років. Її мета – надання високоосвічених кандидатів для керівництва та подальшого розвитку. Через оновлені положення покращились інструменти оцінки кандидатів. Випускникам надається найбільш об’ємне право вибору робочого місця після закінчення програми [3].

Стосовно працевлаштування в нашій державі, в першу чергу не можна забувати державну службу зайнятості. Державна служба зайнятості – централізована система державних установ, діяльність якої спрямовується та координується Міністерством соціальної політики України. Тобто, це установа, яка допомагає безробітним працевлаштуватися. Але згідно того, що студенту вищого навчального закладу, який навчається за денною формою не може бути надано статус безробітного, йому може бути надано тільки консультація [4].

Студентам вищих навчальних закладів, незалежно від бюджету або контракту, дозволяється працювати за умов:

  • робота не повинна заважати навчанню;
  • навчання залишається у пріоритеті;
  • робочий день становить не більше 4 годин на добу.

За статтею 2 Кодексу Законів про Працю України (далі по тексту – КЗпП) «Право на працю реалізується складанням та підписанням трудового договору про роботу на підприємстві, організації або з фізичною особою». Посилаючись на статтю 21 КЗпП України «Трудовий договір – угода між працівником і власником підприємства, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а власник підприємства зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи» [5].

Після розгляду роботодавцем резюме студента, виникає питання. Як його працевлаштовувати: за основним місцем роботи чи за сумісництвом? Для цього розглянемо ознаки трудових правовідносин. Трудові правовідносини – це суспільні відносини, що виникають у результаті укладення трудового договору. Вони регулюються законами України, КЗпП та мають такі ознаки:

  1. Індивідуальний характер виконання праці – працівник особисто виконує отриману роботу від роботодавця.
  2. Оплата праці здійснюється відповідно з КЗпП – щомісяця, не рідше ніж два рази у місяць.
  3. Довгостроковість – трудові правовідносини не припинаються після виконання отриманого завдання.
  4. Напрямок на важливість.

Тобто, навчання – не є трудовими відносинами, так як не укладається трудовий договір та не дотримані ознаки трудових правовідносин.

Отже, працевлаштування студентів регулюється не тільки в Україні, а й в інших державах, бо саме молодь формує майбутнє країни. Узагальнюючи матеріал та проаналізувавши законодавство України, можна зробити висновок та виділити правила, яких треба дотримуватися студенту вищих навчальних закладів, щоб працевлаштуватись:

  • подавати зазначені документи;
  • відповідати даній вакансії;
  • робочий час не повинен перевищувати 4 часів на добу;
  • навчання повинне бути у пріоритеті.