ОБЛІК ТА АНАЛІЗ ДОХОДІВ ПІДПРИЄМСТВА

УДК 005.337:657.1

Олейнікова Т.С., студент 4 курсу
ХНЕУ ім. С. Кузнеця

Анотація. У статті розглянуто особливості обліку доходів підприємства; формування та розкриття обліково-аналітичної інформації щодо доходів підприємств пов’язані з розв’язанням складних питань практичного і теоретичного характеру; надання користувачам правдивої та неупередженої інформації для прийняття ділових рішень безпосередньо впливає на управління господарськими процесами, у тому числі і доходами.

Ключові слова. Дохід, прибуток, звіт про фінансові результати (про сукупний дохід).

Abstract. The article deals with the features of income accounting enterprises; formation and disclosure of accounting and analytical information in relation to company income related to solving complex issues practical and theoretical; Providing users with true and impartial information for making business decisions directly affects the management of economic processes, including income.

Keywords. Income, profit, statement of financial results (on aggregate income). The urgency of this topic is that the correct definition of incomes and their timely reflection and analysis determines the relevance of this research direction.

Актуальність теми зумовлена тим, що основною метою підприємства в умовах ринку стає одержання максимального прибутку при мінімальних витратах з паралельним підвищенням якості обслуговування споживачів. Засобом досягнення цієї мети є максимізація товарообігу, валового доходу та оптимізація витрат обігу.

Метою є обґрунтування методики обліку та аналізу фінансових результатів діяльності підприємства. Для цього доцільно систематизувати відомі методи обліку та аналізу обʼєкта дослідження, окреслити їх особливості та узагальнити результати.

Найважливішим показником діяльності кожного підприємства є розмір прибутку та збитку, за кожний період його діяльності. Формування оптимального доходу підприємств у розмірах, необхідних для покриття його поточних витрат, сплати податків і отримання прибутку, що дозволяє забезпечити розширене відтворення, є необхідною умовою функціонування будь-якого суб’єкта господарювання. Саме з цього приводу облік доходів на підприємстві потребує особливої уваги та додаткових наукових досліджень.

Витрати і доходи – це важливі та складні економічні категорії, які займають особливо важливе місце в управлінні підприємством. Це пояснюється тим, що вони мають вирішальний вплив на фінансовий результат функціонування суб’єктів господарювання.

Одним з найважливіших показників діяльності підприємства є дохід, тому надання повної інформації про доходи є дуже важливим для прийняття управлінських рішень. Отже, поняття «дохід», з точки зору бухгалтерського обліку, означає надходження економічних вигід протягом звітного періоду, які виникають в результаті звичайної діяльності підприємства у вигляді виручки від реалізації продукції [1]. Такий підхід до поняття «дохід» виявляється неприйнятним тоді, коли підприємство є збитковим. У такому разі власний капітал, як правило, зменшується, але це не свідчить про те, що підприємство не отримувало доходу від реалізації продукції, робіт чи послуг.

Головною проблемою обліку доходів підприємства в Україні, є проблема повноти та своєчасності їх відображення у системі обліку. Ця проблема надзвичайно складна й стосується системи оподаткування й тіньового сегмента економіки. Нині переважна більшість вітчизняних підприємств відображує власні доходи неповністю. З доходів підприємства насамперед занижується виручка від реалізації продукції (робіт, послуг), внаслідок чого значно звужується база для оподаткування підприємств податком на додану вартість.

Відповідно до міжнародних стандартів, підприємства самостійно встановлюють момент реалізації і відповідно обирають метод визнання доходу: метод нарахування (за моментом відвантаження продукції) або касовий метод (за моментом надходження коштів на рахунки в банках, касу). Товариство з обмеженою відповідальністю є самостійним господарюючим суб’єктом, має Статут, являється юридичною особою, займається наданням транспортних послуг. Підприємство має самостійний баланс, розрахункові та інші рахунки, в тому числі і валютні, а також власну печатку зі своєю назвою. Відповідно до податкового законодавства України за правилами ведення податкового обліку датою збільшення доходу вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

  • дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку в оплату товарів, що підлягають продажу, у разі продажу товарів за готівку – дата її оприбуткування в касі підприємства;
  • дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) – дата фактичного надання результатів робіт (послуг) платником податку [2].

Ще однією важливою проблемою обліку доходів підприємства є проблема рівня відповідальності обліково-контрольної системи підприємства щодо його доходів чинному законодавству з обліку та контролю самого підприємства. Йдеться про те, що цю проблему підприємство вирішує тією мірою, до якої її потенційно може й хоче вирішити головний бухгалтер підприємства, адже головний бухгалтер – саме та посадова особа, від якої, в основному, залежать ефективність і якість обліково-контрольної системи підприємства.

Важливим завданням обліку доходів є надання правдивої та неупередженої інформації для складання фінансової звітності. В Україні існує велика кількість нормативно-правових актів, які регулюють облік і звітність доходів підприємства, проте проблеми обліку і аналізу операцій з доходами залишаються на даний момент достатньо складними і потребують подальшого наукового дослідження.

Одним із напрямів таких досліджень є удосконалення посадових обов’язків бухгалтерів, оскільки їхні функції змінюються постійно під впливом багатьох факторів: облікові функції бухгалтерів різної спеціалізації можна прописати, спираючись на принципи і правила, викладені в Міжнародних стандартах бухгалтерського обліку (МСБО), національних Положеннях (стандартах) бухгалтерського обліку (П(с)БО) та в обліковій політиці підприємства.

ЛІТЕРАТУРА

  1. П(С) БО 15 «Дохід»: Затв. Мінфіном України від 29.11.99 р. №290.

  2. Податковий кодекс України.

Науковий керівник

к.е.н., доцент Кудіна О.М.