АНАЛІЗ РОЗВИТКУ ІНВЕСТИЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В РЕГІОНАХ УКРАЇНИ

УДК 330:332

Костинська В.О., студентка 1 курсу
ХНЕУ ім. С. Кузнеця

Анотація: В розглянуто важливість інвестицій в Україну. Вивчено стан інвестиційних процесів в економіці України. З’ясовані сучасні перспективи і проблеми здійснення інвестиційної діяльності.

Ключові слова: інвестиції, інвестиційна діяльність, ефективність, інвестиційні процеси.

Abstract: The importance of investing in Ukraine is considered. The state of investment processes in the economy of Ukraine is studied. The modern perspectives and problems of realization of investment activity are revealed.

Key words: investment, investment activity, efficiency, investment processes.

В Україні іноземні інвестиції є визначальною передумовою розвитку національної економіки та важливим індикатором умов підприємницької діяльності, саме тому виникає необхідність зосередити увагу на питаннях іноземного інвестування.

Вагомий внесок у розвиток інвестиційної діяльності України здійснили такі видатні науковці, як: О. Амоша, Г. Бірман, І. Бланк, В. Гриньова, Б. Губський, А. Загородній, В. Ковальов, М. Кондратьєв, М. Лапуста, Ю. Макогон, А. Маршалл, П. Перерва, В. Шапіро, У. Шарп, В. Шеремет, О. Ястремська.

Метою роботи є висвітлення стану інвестиційної діяльності в регіонах України.

Інтеграційні та глобалізаційні процеси, що спостерігаються у сучасному світовому господарстві, визначають виняткове значення інвестицій для становлення та розвитку вітчизняної економіки. Ефективне здійснення інвестиційної діяльності на сучасному етапі є основою для розвитку економіки України, забезпечення можливості її інтеграції в європейський соціально-економічний простір, підвищення конкурентоспроможності вітчизняних підприємств. Для підвищення інвестиційної активності вітчизняних підприємств на державному рівні мають виконуватися такі важливі умови, як формування та реалізація виваженої інвестиційної політики, забезпечення сприятливого ділового клімату в країні, розвиток інвестиційного та інфраструктурного забезпечення інвестиційних процесів.

Прямі іноземні інвестиції – це довгострокові вкладення матеріальних засобів компаніями-нерезидентами в економіку країни (наприклад, з метою організації і будівництва підприємств).

Прямі іноземні інвестиції – найбільш бажана форма капіталовкладень для економік, що розвиваються, тому що вона дозволяє реалізовувати великі проекти; крім того в країну надходять нові технології, нові практики корпоративного управління, тощо.

За перші півроку 2018 року приплив іноземних інвестицій в Україну склав 1,3 мрлд доларів. За останні два роки іноземні інвестори найбільше вкладали в фінансову і страхову діяльність, а також оптову та роздрібну торгівлю, ремонт автотранспорту. Цього року інвестиції прийшли і в сферу наукової і технічної діяльності.

Для подальшого покращення інвестиційного клімату України актуальним на сьогодні є питання удосконалення правової та організаційної бази.

Ряд позитивних кроків у цьому напрямі вже здійснено:

По-перше, в Україні створене правове поле для інвестування та розвитку державно-приватного партнерства. Законодавство України визначає гарантії діяльності для інвесторів, економічні та організаційні засади реалізації державно-приватного партнерства в Україні.

По-друге, іноземні інвестиції в Україні не підлягають націоналізації.

По-третє, підписано та ратифіковано Верховною Радою України міжурядові угоди про сприяння та взаємний захист інвестицій з більше ніж 70 країнами світу.

З метою спрощення порядку залучення іноземних інвестицій та унеможливлення прояв ознак корупції при їх державній реєстрації 31.05.2016 прийнято Закон України № 1390-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скасування обов’язковості державної реєстрації іноземних інвестицій».

Отже, необхідною передумовою стабільного розвитку економіки в регіонах та забезпечення якісного економічного зростання в державі є висока інвестиційна активність, яка досягається не тільки шляхом збільшення реалізованих інвестиційних ресурсів, але й за рахунок їх ефективного використання у пріоритетних секторах економіки.

Інтерес до українського агросектору зростає, свідчать дані інвестиційної привабливості сільськогосподарських земель. Два українських агрохолдинги опинилися у списку світових ТОП-лідерів за обсягами земельного банку. Іноземний капітал контролює 2,4 млн га (з усіх 42,7 млн га) сільськогосподарських земель України. Загальна ж площа всіх агрохолдингів у обробітку українських чорноземів сягнула вже 15 %.

Україна протягом 2018 року піднялася на 3 позиції і займає 131 місце в рейтингу інвестиційної привабливості країн світу BDO International Business Compass (IBC).

Інвестиції із країн ЄС дуже важливі для української економіки. Розширення ЄС на Схід, найімовірніше, матиме позитивний вплив на потоки прямих європейських інвестицій в Україну. Останні хвилі розширення ЄС надали нові можливості для розвитку співпраці України з ЄС, у тому числі в контексті залучення європейського капіталу. Компанії Євросоюзу в рамках реалізації стратегій розвитку розглядатимуть можливості подальшого розширення діяльності, нових ринків та факторів продуктивності. Цим може скористатися Україна, яка має порівняно нижчі витрати на кваліфіковану робочу силу, місткий внутрішній ринок.

За підсумками останніх років, інвестиції залишаються рушійною силою зростання української економіки. Для подальшого стимулювання інвестиційної активності необхідним є прийняття середньострокової стратегії економічного розвитку. Це забезпечить передбачуваність економічної системи та створить умови для планування бізнес-діяльності.

Таким чином, сучасний стан інвестиційної діяльності в Україні може вважатися відносно стабільним, проте за останні роки вагомих зрушень у напрямі масштабного її розширення не відбулося. Причиною такої ситуації є несприятливий інвестиційний клімат в країні, основними негативними проявами якого є стагнація на ринку внутрішніх інвестицій; нестабільна нормативна база в галузі здійснення іноземних інвестицій; низький рівень розвитку інфраструктури інвестиційного ринку; зменшення платоспроможності населення; інфляційні процеси; спад виробництва; зростання безробіття; проблема інвестицій на заміщення та відновлення виробничого апарату, поповнення оборотних коштів.

Отже, державне стимулювання інвестицій може сприяти економічному зростанню. Збільшення іноземних інвестицій є передумовою виходу з економічної кризи, структурної трансформації господарства, сприяння науково-технічному прогресу та поширенню інновацій.