ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ ФІНАНСОВИХ РЕЗУЛЬТАТІВ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

УДК 658.14.17

Бондаренко А.І., студентка 4 курсу
ХНЕУ ім. С. Кузнеця

Анотація: Досліджено сутність поняття «фінансові результати» та підходи до розрахунку фінансових результатів діяльності підприємства. Проаналізовано значення прибутку та особливості його впливу на подальшу діяльність підприємства. Визначено особливості процесу формування фінансових результатів як важливої ланки в загальній системі управління підприємством.

Ключові слова: фінансові результати, фінансові показники, прибуток, збиток, доходи, витрати, власний капітал, економічна ефективність.

Abstract: The essence of the concept of “financial results” and approaches to the calculation of financial results of the enterprise activity are investigated. The significance of profit and features of its influence on the further activity of the enterprise are analyzed. The peculiarities of the process of financial results formation as an important part in the general system of enterprise management are determined.

Key words: financial results, financial indicators, profit, loss, income, expenses, equity, economic efficiency.

В сучасному світі кожне підприємство оцінює свою діяльність за фінансовими результатами. Фінансові показники відображають ефективність роботи підприємства та його прибуток, що є головною метою будь-якого підприємства. У здійсненні виробничо-фінансової діяльності підприємств задіяно велику кількість взаємопов’язаних матеріальних, трудових і фінансових ресурсів. Тому, дослідження способів визначення та удосконалення фінансових результатів, взаємодії з іншими економічними показниками для формування передумов зростання конкурентоспроможності та прибутковості підприємства, забезпечення стабільного розвитку господарської діяльності впродовж багатьох років визначають важливу наукову та практичну роль у вивченні цього питання.

Зростання фінансового результату дає можливість підприємству для самофінансування, розширення виробництво та зміцнення фінансових відносин з партнерами.

Для того, щоб визначити роль та значення показників фінансового результату необхідно звернутися до наукових праць відомих вчених, які займалися дослідженням цього питання та проаналізувати трактування даної категорії. У табл. 1 наведено визначення поняття «фінансовий результат».

Таблиця 1

Теоретичні підходи до визначення сутності поняття «фінансовий результат»

Автор Визначення автора
Бутинець Ф.Ф. [1] Співставлення доходів та витрат підприємства відображених у фінансовому звіті. Прибуток або збиток підприємства
Загородній А.Г., Вознюк Г.Л. [2] Різниця між доходами та витратами підприємства чи його окремого підрозділу за певний час. Приріст чи зменшення вартості власного капіталу підприємства внаслідок діяльності у звітному періоді
Мочерний А.Д. [3] Грошова форма підсумків господарської діяльності організації або її підрозділів, виражена в прибутках або збитках
Пушкар М.С. [4] Прибуток або збиток, отриманий в результаті господарської діяльності підприємства
Ткаченко Н.М. [5] Доходи діяльності підприємства за вирахуванням витрат діяльності підприємства

Аналізуючи наведені визначення категорії «фінансовий результат» можна зробити висновок, що такі наукові діячі як Бутинець Ф.Ф., Загородній А.Г., Вознюк Г.Л. та Ткаченко Н.М. визначають поняття «фінансовий результат» як співставлення доходів та витрат підприємства за окремий проміжок часу. Наукові діячи Мочерний А.Д. та Пушкар М.С. визначають поняття «фінансовий результат» як грошову форму підсумків діяльності підприємства, яка виражена в прибутку або збитку. На нашу думку фінансові результати – це показник ефективності діяльності підприємства за певний проміжок часу, який має вираження в таких показниках, як прибуток(збиток).

Дуже часто в науковій літературі можна зустріти зрівняння понять «фінансові результати» та «прибуток». Проте, категорія фінансові результати має ширше значення. Саме тому, прибуток є відображенням двох форм, що визначає ефективність діяльності підприємства за певний проміжок часу. Прибуток являє собою оцінку діяльності підприємства, тому процес формування прибутку, як результату роботи підприємства, що має відображення в обліку та звітності суб’єкта господарювання, залежить від порядку визначення результату, тобто визначення загальновиробничих витрат, калькулювання собівартості продукції, економічна вигода від ведення фінансових операцій та інших.[6]

Визначення прибутку – це кінцевий результат поточної діяльності підприємства за певний період часу, який може бути визначений двома способами: згідно теоретичної бази динамічного балансу та статичного балансу. За допомогою першого засобу визначення доходів та витрат дає можливість встановити фінансовий результат за відповідний період часу. Згідно з концептуальними засадами другої теорії головним завданням бухгалтерського балансу є надання інформації про можливість суб’єкта господарювання погасити свої зобов’язання [7, с. 10]. Пріоритетним для статичної балансової теорії є визначення вартості чистого майна (вартість майна суб’єкта господарювання за вирахуванням вартості його заборгованостей третім особам). Якщо вартість чистого майна на кінець звітного періоду перевищує його вартість на початок звітного періоду, то діяльність такого суб’єкта господарювання протягом звітного періоду вважалась прибутковою. За цим засобом використання даних може здійснюватися за рахунок Балансу (Звіту про власний капітал) (форма №1). Для більш детальної інформації про порядок формування фінансових результатів діяльності підприємства складають Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) (форма №2).

У сучасних умовах господарювання велике значення має нормативно-правова база, адже саме завдяки їй підприємство регулює методику визначення фінансового результату. Як кінцевий результат діяльності прибуток визначають, як різницю між доходами від господарсько діяльності та витратами на виробництво та реалізацію товарів. Для нормального функціонування підприємства в ринковому середовищі треба забезпечувати необхідний рівень прибутковості. Якщо підприємство має нестабільну динаміку, щодо прибутку, то це говорить про неефективність управлінських рішень. Для аналізу роботи підприємства використовують дані бухгалтерського обліку. Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) (форма №2) являє собою головне джерело інформації про формування прибутку. Там розкриваються статті, в яких подано формування фінансового результату.

Рахунок 44 «Нерозподілені прибутки(непокриті збитки)» та 79 «Фінансові результати» використовують для обліку фінансових результатів. У разі, якщо рахунок 79 «Фінансові результати» має бути закритим, тобто сальдо немає, тоді рахунок 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)» пасивний, а сальдо має відображатися у балансі.

Діяльність підприємства за певний період може бути збитковою. У цьому випадку сума збитків має відображатися на окремому субрахунку та списуватися за рахунок раніше накопиченого нерозподіленого прибутку, але якщо його недостатньо, тоді за рахунок додаткового чи резервного капіталу, який є у підприємства. У випадку, коли немає додаткових джерел для погашення заборгованості, тоді непокритий збиток відображають в дужках у складі власного капіталу, щоб вираховувати із загального підсумку.

Для забезпечення прибутковості підприємства, отримання задовільного прибутку на підприємствах існує поточний контроль за виконанням усіх етапів. Тобто, аналіз поточного стану підприємства, вплив внутрішніх факторів та зовнішніх, які впливають на зміну результатів господарської діяльності, розрахунок планових показників прибутковості, моніторинг конкретних етапів для досягнення запланованих цілей.

Дуже важливо правильно проаналізувати, внутрішнім користувачам та зовнішнім, попередні зміну у фінансових результатах, зробити висновки. Звіт про фінансові результати дає можливість зробити оцінку діяльності для забезпечення ефективного використання ресурсів та для досягнення економічної ефективності підприємства, оцінити ступінь ризику недосягнення конкретних завдань. Якщо підприємство має цілі збільшувати обсяги продажів, прискорювати темпи зростання розвитку, привласнювати більшу частку ринку, тоді метою формування фінансових результатів мають бути заходи, які направлені на зростання темпів росту підприємства. Для стабілізації та беззбиткової діяльності підприємства, де є низький рівень рентабельності, управління фінансовими результати повинно бути направлене на досягнення платоспроможності підприємства, тобто такої суми, яка покриває усі витрати на поточну діяльність.

Отже, формування фінансових результатів є дуже важливим показником діяльності господарюючих суб’єктів, результат яких може бути позитивним (прибуток) або негативним (збиток). Саме це визначає ефективність діяльності підприємства. Для формування фінансових результатів треба правильно відображати мету діяльності, доходність підприємства, аналізувати зміни показника прибутку. Якісне планування та правильність управлінських рішень дає змогу підвищувати показники фінансового результату та задовольняти потреби груп управління, а також отримувати більш достовірну інформацію про фінансовий стан підприємства.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Бутинець Ф.Ф. Бухгалтерський фінансовий облік: підручник / Ф.Ф. Бутинець. – Житомир: Рута, 2001. – 672 с.

  2. Загородній А.Г. Фінансово-економічний словник: навчальний посібник / А.Г. Загородній, Г.Л. Вознюк. – К.: Знання, 2010. – 1072 с.

  3. Мочерный С.В. Основы экономической теории: учебник / С.В. Мочерный, В.К. Симоненко, В.В. Секретарюк, А.А. Устенко; Под общ. ред. С.В. Мочерного. – К.: Знания, 2000. – 601 с.

  4. Пушкар М.С. Фінансовий облік: підручник / М.С. Пушкар. – Тернопіль: Карт-бланш, 2002. – 628 с.

  5. Ткаченко Н.М. Бухгалтерський фінансовий облік, оподаткування і звітність: підручник / Н.М. Ткаченко. – 5-те вид. допов. і перероб. – К.: Алерта, 2011. – 976 с.

  6. Скалюк Р.В. Cутність та значення фінансових результатів в системі розвитку господарської діяльності промислових підприємств / Р.В. Скалюк // Наукові праці Кіровоградського національного технічного університету. – 2010. – Вип. 18(1). – Економічні науки. – С. 135–141.

  7. Бетге Й. Балансоведение / Йорг Бетге; пер. с нем.: научн. Ред. В.Д. Новодворский. – М.: Бухгалтерский учет, 2000. – 454 с.

Науковий керівник

к.е.н., доц. Безкоровайна Л.В