РОЗКРИТТЯ ІНФОРМАЦІЇ ПРО ОСНОВНІ ЗАСОБИ В ПРИМІТКАХ ДО ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ

УДК 657.37

Лисенко Е.Ю., студентка 1 року ОС магістр
ХНЕУ ім. С. Кузнеця

Анотація: Розглянуто вимоги до розкриття інформації про основні засоби в Примітках до фінансової звітності відповідно до національних та міжнародних стандартів; проведено порівняння національних та міжнародних стандартів в частині розкриття інформації про основні засоби в Примітках; запропоновано внести доповнення до Приміток з метою покращення якості облікової інформації.

Ключові слова: основні засоби, фінансова звітність, міжнародні стандарти, національні стандарти, облікова інформація.

Abstract: The article considers requirements for the disclosure of information about fixed assets in the Notes to the financial statements in accordance with national and international standards; the article describes a comparison of national and international standards in the disclosure of information about fixed assets in the Notes; the article recommends an addition to the Notes to the Financial Statements in order to improve the quality of accounting information.

Key words: fixed assets, financial reporting, international standards, national standards, accounting information.

Основні засоби як складова необоротних активів підприємства займають одне з найважливіших місць в матеріальних ресурсах, якими володіє підприємство. Рівень забезпеченості, технічний стан та ефективність використання основних засобів впливають на результати діяльності підприємства, зокрема на обсяги виробництва, виконання робіт чи надання послуг, конкурентоспроможність, рентабельність та фінансовий стан.

Інформацію про основні засоби підприємства можна отримати з фінансової звітності, яка є одним з джерел для прийняття управлінських рішень. Тому форми фінансової звітності повинні складатися за принципом повного висвітлення та містити достовірну інформацію про результати господарських операцій підприємства.

Аналіз останніх досліджень і публікацій показав, що питанню розкриття інформації в фінансовій звітності присвячені праці Бутинця Ф.Ф., Голова С.Ф., Пасенко Н.С. [1,2], Маренич Т.Г. [3] та інших. Однак обрана тема залишається актуальною та потребує подальших досліджень.

Слід зазначити, що з кожним роком збільшується кількість вітчизняних підприємств, які ведуть облік за міжнародними стандартами. В зв’язку з цим, необхідно звернути увагу на вимоги до розкриття інформації про основні засоби, що відображені в міжнародних стандартах.

Порівняльна характеристика вимог до розкриття інформації про основні засоби в примітках до фінансової звітності за національними та міжнародними стандартами представлена в табл. 1.

Таблиця 1

Порівняння вимог складання Приміток до фінансової звітності частині основних засобів за національними та міжнародними стандартами

Національні стандарти Міжнародні стандарти
 1. Нормативно-правове регулювання
НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» [4], Наказ Міністерства фінансів України «Про Примітки до річної фінансової звітності» [5], П(С)БО 7 «Основні засоби» [6] МСБО 1 «Подання фінансової звітності» [7], МСБО 16 «Основні засоби» [8]
 2. Розкриття інформації
Для кожної групи ОЗ Для кожного класу ОЗ
первісна (переоцінена) вартість на початок та кінець року; надходження та вибуття за рік; сума нарахованої амортизації, методи її нарахування та діапазон строків корисного використання; суми переоцінок, а також суми втрат від зменшення корисності та суми вигід від відновлення; вартість ОЗ, отриманих за договорами фінансової та операційної оренди; первісна (переоцінена) вартість і сума зносу ОЗ, щодо яких існують обмеження володіння, користування та розпорядження, а також переданих у заставу; сума капітальних інвестицій в ОЗ за рік; сума укладених угод на придбання ОЗ у майбутньому; залишкова вартість основних засобів, що тимчасово не використовуються, та тих, що були утрачені в ході надзвичайних подій; первісна або переоцінена вартість основних засобів, які повністю амортизовані та продовжують використовуватись; залишкова вартість основних засобів, вилучених з експлуатації для продажу; первісна вартість, залишкова вартість та метод оцінки основних засобів, отриманих за рахунок цільового фінансування; вартість інвестиційної нерухомості оціненої за справедливою вартістю.
бази оцінки, які застосовувалися для визначення балансової вартості об’єкта ОЗ, чисті курсові різниці, що виникають при переведенні фінансових звітів з функціональної валюти в валюту подання суб’єкта господарювання, що звітує; для об’єктів ОЗ, які наведено за переоціненими сумами, треба зазначати таку інформацію: дату набрання чинності переоцінки; залучення незалежного оцінювача; спостережні ціни на активному ринку, що обґрунтовують справедливу вартість для переоцінки; дооцінку із описом змін за період та будь-яких обмежень щодо розподілу залишку акціонерам
 3. Форма подання
Форма № 5, в частині розкриття інформації про ОЗ використовуються таблиці розділу ІІ «Основні засоби», розділу ІІІ «Капітальні інвестиції» та розділу ХІІІ «Використання амортизаційних відрахувань». Крім Приміток підприємства мають подавати текстові, описові, в іншому форматі пояснення (таблиці, графіки, діаграми)у довільній формі. Підприємства, які складають фінансову звітність за МСФЗ, спеціальні форми не заповнюють. Проте вони не звільняються від подання приміток в тому обсязі, який вимагають міжнародні стандарти. Тому примітки подають у довільній формі.

Як видно з табл. 1, вимоги щодо розкриття інформації про основні засоби в примітках за П(С)БО 7 ґрунтуються на МСБО 16, проте між ними є певні відмінності. Слід зазначити, що Типова форма Приміток, яку використовують вітчизняні підприємства, не передбачає подання даних за попередній звітний рік, через що користувачі не мають змоги порівнювати показники підприємства за різні періоди. Водночас, за міжнародними стандартами дані приміток повинні подаватися щонайменше за попередній рік [3, c. 56].

Проаналізувавши джерела [1,2] можна запропонувати такі доповнення до Приміток до фінансової звітності: 1) введення окремої таблиці для розкриття інформації про інвестиційну нерухомість; 2) розроблення аналітичної таблиці, яка буде розкривати інформацію про вартість, що амортизується, ліквідаційну вартість, суму зносу на кінець року, дату зарахування на баланс, метод нарахування амортизації, строк корисного використанні та термін корисного використання, що залишився до кінця строку використання по кожному об’єкту основних засобів; 3) розроблення аналітичної таблиці, яка буде розкривати інформацію щодо переоцінок кожного об’єкта основних засобів та містити такі дані: переоцінена вартість, знос, залишкова вартість до та після переоцінки, відповідно зміни, що відбулися в цих показниках, справедлива вартість, індекс переоцінки, дату переоцінки, зміни розміру капіталу в дооцінках в результаті переоцінки.

Як показує практика, більшість вітчизняних підприємств ігнорують інформацію, яку вимагають відображати стандарти та формально ставляться до заповнення цієї форми звітності. Неповне висвітлення даних про основні засоби в Примітках до фінансової звітності свідчить про низьку якість облікової інформації та може стати причиною прийняття необґрунтованих рішень користувачами. Тому застосування описаних рекомендацій підвищить деталізацію, якість та аналітичну цінність облікової інформації, а також наблизить національні стандарти до міжнародних.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Пасенко Н.С. Методичні підходи до обліково-інформаційного забезпечення управління необоротними активами під час складання приміток до фінансової звітності / Н.С. Пасенко // «Економіка та суспільство». – 2018 р. – № 14. – С. 928-938.

  2. Пасенко Н.С. Складання приміток до фінансової звітності з обліку основних засобів за міжнародними стандартами / Н.С. Пасенко // Управління розвитком. – 2009 р. – № 15. – С. 61-62.

  3. Маренич Т.Г. проблеми розкриття інформації у примітках до фінансової звітності / Т.Г. Маренич // «Актуальні проблеми інноваційної економіки». – 2016 р. – № 1. – С. 54-59.

  4. Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затв. наказом МФУ від 7 лютого 2013 року № 73 (зі змінами).

  5. Про Примітки до річної фінансової звітності, затв. наказом МФУ від 29.11.2000 року № 302 (зі змінами).

  6. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затв. наказом МФУ від 27.04.2000 року № 92 (зі змінами).

  7. Міжнародний стандарт бухгалтерського обліку 1 «Подання фінансової звітності».

  8. Міжнародний стандарт бухгалтерського обліку 16 «Основні засоби».

Науковий керівник

к.е.н., доц. Фартушняк О.В.