ПІДГОТОВКА СТУДЕНТІВ ДО ПРОФЕСІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ЗАСОБАМИ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ

УДК 796.011.3+005.963.1-057.87

Білоусова А.К., студентка 2 курсу
ХНЕУ ім. Семена Кузнеця

Анотація. У статті зазначено особливості використання фізичного виховання при науковій організації праці. Режим праці й відпочинку так само безпосередньо впливає на можливість і характер застосування засобів фізичного виховання з метою підтримки та підвищення необхідного рівня життєдіяльності та працездатності майбутнього фахівця.

Ключові слова: студент, фізичне виховання, підготовка, здоров’я, професійна діяльність.

Abstract. The article indicated the features of the use of physical education in the scientific organization of labor. The mode of work and rest also directly affects the possibility and nature of the use of physical education to support and increase the necessary level of life and efficiency of the future specialist.

Key words: student, physical education, training, health, professional activity.

Фундаментальним принципом фізичного виховання є зв’язок фізичного виховання та спорту з трудовою діяльністю людей. На практиці це виражається у використанні фізичного виховання при науковій організації праці.

У зв’язку з цим, фізичне виховання в підготовці студентів до професійної діяльності покликане вирішувати такі завдання: озброїти студентів прикладними знаннями про професії, про фізичні якості, необхідні для успішного виконання трудових операцій, для високоефективної праці. Сформувати у студентів рухові вміння й навички, які сприятимуть продуктивній праці майбутніх фахівців. Виховати у них фізичні і психічні якості, необхідні в майбутній праці. Сприяти кращому освоєнню трудових операцій, прискореному навчанню професії. Навчити використовувати активний відпочинок для боротьби з виробничим стомленням, для швидкого та повного відновлення сил. Попередити і знизити виробничий травматизм за рахунок збільшення сили, швидкості, витривалості, спритності й гнучкості при виконанні трудових операцій, в процесі життєдіяльності. Для розуміння завдань фізичного виховання в підготовці студентів до професійної діяльності, для оволодіння необхідними знаннями, вміннями та навичками, ефективного застосування їх на практиці важливо навчитися вдумливо аналізувати умови праці, вимоги до їх фізичної підготовленості.

Так, професія економіста відноситься до розумової праці, оскільки її виробнича діяльність дозволяє повністю або частково виключити компонент фізичної праці. Праця економістів має свою специфіку, пов’язану з цифрами, різними підрахунками, з відтворенням і терміновою переробкою великої кількості інформації, і відповідальністю, що лежить на працівнику, оскільки економіст – професія матеріально відповідальна. Регулярні навантаження у представників професії «економіст» часто призводять до появи болів в м’язах рук, сухожиллях кисті та пальців. Нерідко болі стають хронічними і змушують людину змінити професію. Надійним профілактичним засобом в таких випадках є самомасаж, спеціальна фізична підготовка. Вони сприяють розвитку витривалості, гнучкості і рухливості пальці, підвищується працездатність людини.

У професії економіста відзначається зниження компонента фізичної праці. У цих умовах підвищується роль спеціальних фізичних вправ, спрямованих на ліквідацію дефіциту рухової активності працюючих, загартовування, на їх професійно-прикладну фізичну підготовку.

Навчально-тренувальні заняття. На цих заняттях майбутніми економістами відпрацьовуються вміння і навички, удосконалюються професійно необхідні фізичні якості. Масові спортивні заходи. Проводяться з метою не тільки зміцнити фізичні якості, але і розвинути змагальний дух. Професійна спрямованість відбивається в умовах конкурсів, в положенні про змагання. В програму змагань включають окремі професійно-прикладні види вправ і спеціальні види спорту. Індивідуальні самостійні заняття майбутніх економістів професійно-прикладними фізичними вправами, елементами спеціально-прикладних видів спорту – перспективна форма організації професійно-прикладної фізичної культури майбутніх фахівців наступні завдання: виховання психічних і фізичних якостей, необхідних у трудовій діяльності, вміння використовувати вільний час з метою проведення певних фізичних вправ, що сприяють розслабленню окремих частин тіла.

Режим праці й відпочинку так само безпосередньо впливає на можливість і характер застосування засобів фізичного виховання з метою підтримки та підвищення необхідного рівня життєдіяльності і працездатності.

Дієвими заходами поліпшення режиму праці і відпочинку є: раціональне начало та закінчення робочого часу, регламентовані перерви в роботі, доцільний графік змінності роботи, відпустка, правильне використання пасивного і активного відпочинку, в тому числі і засобів фізичної культури.

Таким чином, фізична культура в професійній підготовці майбутнього фахівця-економіста грає дуже важливу роль, оскільки виконує наступні завдання: виховання психологічних і фізичних якостей, необхідних у трудовій діяльності; вміння використовувати вільний час з метою проведення певних фізичних вправ. Студенти починають усвідомлено підходити до занять з фізичного виховання, активно використовують засоби і методи не тільки на навчальних заняттях, але і за їх межами. Цілеспрямоване формування рухових умінь і навичок, сприяють адаптації до професійної діяльності та розвивають фізичні якості, що дозволяють тривалий час виконувати професійну діяльність на високому рівні.

Науковий керівник

к.п.н., доцент О.А. Мкртічян