ВПЛИВ ЗАНЯТЬ ФІЗИЧНИМ ВИХОВАННЯМ НА МЕТАБОЛІЗМ МОЛОДІ

УДК 612.015.3+796.011.3

Святський О.І., студент 1 курсу
ХНЕУ ім. Семена Кузнеця

Анотація: у роботі розглянуто поняття метаболізм, його вплив на організм людини та наслідки зневажання фізичним вихованням.

Ключові слова: метаболізм, організм, хімічні процеси, енергія, вплив на організм, фізичне виховання

Annotation: in the article the concept of metabolism, its influence on the human body and the consequences of contempt for physical education are considered.

Key words: metabolism, organism, chemical processes, energy, influence on the body, physical education.

Сьогодні тим, хто всерйоз прагне бути здоровим і струнким, варто звернути увагу на такий важливий процес свого організму як метаболізм. Насамперед слід визначити що таке метаболізм, його функції і як він впливає на організми молоді.

Метаболізм або обмін речовин – це процес певних хімічних перетворень, що відбуваються в організмі починаючи з моменту, коли в нього потрапляють поживні речовини і закінчуючи моментом, коли продукти їх розпаду і перетворення виводяться з організму в зовнішнє середовище. Іншими словами, метаболізмом називається комплекс хімічних реакцій, який забезпечує живому організму процес його життєдіяльності. Процес обміну речовин складається з двох основних стадій: стадія анаболізму, тобто комплекс хімічних процесів, які спрямовані на створення клітин і тканин. В рамках цієї стадії відбувається синтез жирних кислот, амінокислот, нуклеотидів, моносахаридів і білків, і стадія катаболізму, тобто процес, під час якого відбувається розщеплення власних і харчових молекул на простіші речовини, з подальшим вивільненням енергії.

Без сумніву, обмін речовин виконує дві дуже важливі функції в організмі - це будівництво нових клітин і тканин, а також забезпечення енергією для подальшої життєдіяльності. Нормальний метаболізм - це гарантія злагодженої і стабільної роботи всіх систем та органів, а, значить, міцного здоров’я людини. Поза всяким сумнівом, метаболізм впливає на всі органи і системи організму, без винятку. Навіть найменші порушення в процесі метаболізму призводять до серйозних порушень в організмі, які можуть стати причиною розвитку серйозних захворювань, наприклад, таких як, цукровий діабет. Крім цього, слід розуміти, що процес обміну речовин в організмі відбувається постійно, тобто двадцять чотири години на добу.

Я вважаю, що на метаболізм істотно впливають: спосіб життя людини, харчування, наявність шкідливих звичок, розпорядок дня і багато іншого. Щоб не допустити порушення обміну речовин, слід уважно ставитися до власного здоров’я і у жодному разі не ігнорувати фізичне виховання. Фізичні вправи здійснюють регулюючий вплив на обмін речовин. Клінічно установлено, що під впливом фізичних вправ підвищений рівень цукру в крові знижується (нерідко до нормальних величин). При надлишковій вазі тіла, під впливом вправ нормалізується жировий обмін і зменшується жировідкладення. Енергетична м’язова діяльність підвищує засвоєння білків і вітамінів, покращує окисні процеси вуглеводного обміну (збільшується відкладення глікогену в м’ язах і печінці), швидко руйнується адреналін, який виділяється в надлишковій мірі під час психічних напружень.

Дослідженнями останніх років установлено можливість цілеспрямованого впливу фізичних вправ на діяльність системи травлення. Останні стимулюють рухову, секреторну і всмоктувальну функції органів шлунково-кишкового тракту, що, безперечно, позитивно відобразиться на обміні речовин взагалі. Фізичні навантаження через 1, 5-2 години після їжі здійснюють позитивний вплив на функції внутрішніх органів. Помірні навантаження стимулюють вуглеводну, білкову і пігментну функції печінки, підвищують тонічну активність м’язів кишок, жовчного міхура, зміцнюють м’язи живота. Ефект від систематичних занять фізичними вправами відображається і в підвищеній стійкості організму до дії ряду несприятливих факторів. Під впливом фізичного навантаження життєва ємність легень і еластичність легеневої тканини збільшується, дихання стає рідшим, ритмічнішим і глибшим, що сприяє більшому насиченню артеріальної крові киснем. Під час пришвидшення метаболізму спостерігається, що серце і судини зміцню­ються, викликаються до життя їх резервні сили, які дуже великі, і серце не тіль­ки не слабне, а навпаки, набуває значної працездатності і витривалості, а різно­бічні за своєю структурою і характером, фізичні вправи удосконалюють функції центральної нервової системи, завдяки притоку більш насиченої киснем крові.

Отже, гарний обмін речовин - це гарантія злагодженої і стабільної роботи всіх систем та органів, а, значить, міцного здоров’я людини. Поза всяким сумнівом, метаболізм впливає на всі аспекти роботи організму, без винятку. Навіть найменші порушення в процесі метаболізму призводять до серйозних захворювань. Щоб не допустити порушення обміну речовин, слід уважно ставитися до власного здоров’я, а також регулярно займатися фізичним вихованням.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Ніцеля О. Вплив фізичного навантаження на стан здорової функції// Молода спортивна наука України: Зб. наук. статей з галузі фізичної культури та спорту. 2000 р.

  2. Матвеев Л.П., Новиков А.Д. Теория и методика физического воспитания. – Изд. 2-е. – М.: Физкультура и спорт, 1976.

  3. Бальсевич В.К., Запорожанов В.А. Физическая активность человека. - К.: Здоров’я, 1987.

  4. Электронный ресурс (на19.03.2019р).

Науковий керівник

Бондар Л.В.