ПРОБЛЕМИ ОБЛІКУ ГОТОВОЇ ПРОДУКЦІЇ ТА ЇЇ РЕАЛІЗАЦІЇ

УДК 657.422.7

Сінянський В.І., студент 4 курсу
ХНЕУ ім. С. Кузнеця

Анотація: В статті розглянуто основні проблеми обліку готової продукції. Досліджено основні підходи до визначення поняття «готова продукція», розкрита інформація про виробництво та реалізацію готової продукції, розглянуто і досліджено деякі аспекти обліку готової продукції та її реалізації.

Ключові слова: виробництво, готова продукція, класифікація, оцінка, реалізація продукції, собівартість.

Annotation: The article deals with the main problems of the accounting of finished products. The main approaches to the definition of “finished products” are explored, information on the production and sale of finished products is disclosed, some aspects of the accounting of finished products and their realization are examined and investigated.

Key words: production, finished products, classification, estimation, sale of products, cost price

Проблеми обліку виробленої прoдукції в сучасних ринкових умовах є важливим питанням. Важливість даного питання є в тому, що більшість компаній в Україні займаються виробництвом і реалізацією продукції. Результатом кожної діяльності компанії є випуск готової продукції, виконання робіт або надання послуг, тільки завдяки своїй економічній діяльності і отримують свій основний дохід. Тому тема обліку готової продукції та її правильного відображення на підприємстві є актуальною. Удосконалення організації обліку виготовленої продукції є найважливішим завданням, оскільки це має значний впливає на його швидке економічне зростання.

Метою розгляду даної теми є визначення та розгляд проблеми обліку виготовленої продукції та її реалізації.

Питаннями, пов’язаними з обліком виготовленої продукції, займались вітчизняні економісти та зарубіжжя. Найбільше проблеми обліку виготовленої продукції описано в працях вітчизняних науковців: Ф.Ф. Бутинець, А.М. Герасимович, С.Ф. Голова, В.І. Єфименко, І.В. Жиглей, М.В. Кужельний, також вчені зарубіжжя: П.С. Безрук, Д. Блейк, Б. Нідлз, В.Ф. Палій. Говорячи про вдосконалення обліку виготовленої продукції на сьогодні, залишається ще багато питань які треба вирішувати.

Відповідно дo П(С)БO 9 «Запаси», виготовлені товари відноситься до запасів компанії. Виробленою продукцію являються конкретні готові вироби, які повністю пройшли всі етапи технологічної обробки на підприємстві та відповідають усім встановленим стандартам чи технічним умовам, прийнятих технічним відділом контролю і відправлені на склад або безпосередньо реалізовані замовнику [1].

Вітчизняний економіст Е. Переверзєва дає визначення, що виробленою продукцією називають конкретні готові вироби, які повністю пройшли всі етапи технологічної обробки на підприємстві та відповідають усім встановленим стандартам чи технічним умовам, прийнятих технічним відділом контролю і відправлені на склад для подальшого їх зберігання або реалізації [2].

Основним завданням при веденні обліку є визначити характер кінцевої продукції. Відповідно до цього кінцеві продукти поділяють за формою, рівнем закінченості (вироблена продукція, напівфабрикати та незакінчене виробництво) та технологічною складністю (проста та складна). П(С)БО 9 «Запаси» являється основою для формування в обліку даних, про випущені вироби, П(С)БО 16 «Витрати». Дає оцінку за первісною вартістю.

Бухгалтерський облік має декілька понять які мають тлумачення терміну собівартості виготовлених виробів. П(С)БО 16 «Витрати» вказано, що собівартість проданих виробів та виробничу собівартість виробів Від того яку облікову політику має підприємство визначаються такі показники як оцінка запасів при вибутті та оцінка виготовленої продукції. Для цього можуть використовуватися рекомендації, що передбачає П(С)БО 9 «Запаси».

Під час продажу виготовлених виробів в обліку компанії зазначаються дві оцінки: перша та, що підприємство обрало згідно своєї облікової політики – облікова вартість (дебет рахунку 901 «Собівартість реалізації готової продукції») та оцінка, що визначається за угодою сторін (кредит рахунку 701 «Дохід від реалізації готової продукції»).

Завдання обліку виготовленої продукції є забезпечення високого контролю за розв’язанням всіх поставлених завдань по випуску виробів згідно до асортименту при його русі на всіх етапах; зберігання на складі виробів за виготовленою їх кількістю; своєчасну видачу первинних документів на її відвантаження та використання матеріальних ресурсів за шляхом виготовлення планових і фактичних оцінок виробничих витрат.

Облік продукції включає такий комплекс робіт, в яких своєчасний і якісний облік виробництва, випуску та реалізації виготовленої продукції контролюється не тільки протягом усього звітного періоду, але і на більш коротких інтервалах, цілісність і пунктуальність доставки готового продукту клієнти.

У зв’язку з впровадженням національних стандартів бухгалтерського обліку в Україні необхідно по-новому відобразити економічні процеси в області виготовленої продукції та їх реалізацію. Впровадження випущеної виготовленої продукції є кінцевою метою компанії, кінцевою стадією розподілу, в кінці якої визначаються результати управління та ефективності виробництва.

Ведення обліку виготовленої продукції здійснюється на основі первинних документів – актів виконаних робіт, накладних за передачу готової продукції, відомостей про випуск продукції; документів, що підтверджують якість. З використанням комп’ютерних технологій у багатьох компаніях які займаються виробництвом дозволено документувати продаж виготовленої продукції без використання узагальнюючих документів. Винятком є оборотно-сальдова відомость за рахунком 26 «Готова продукція». В цьому документі наводяться дані, щодо реалізації та залишків на складах готової продукції [4, с. 651].

Розглянувши різні аспекти ведення бухгалтерського обліку можна знайти способи вирішення таких проблем як: обліку виготовленої продукції та її реалізації та проблеми пов’язані із витратами виробництва. Одним із актуальних питань обліку виготовленої продукції є розрахунок собівартості виробів яке виготовляє підприємство та зв’язане з цим ціноутворення – розподіл загальновиробничих витрат та їх облік. Дані операції здійснюються на підставі П(С)БО 16, Інструкції до Плану рахунків та Методичних рекомендацій [5].

Останнім часом ця проблема стала ще більш актуальною, оскільки існує протиріччя між податковим кодексом та П(С)БО. Якщо порівняти склад загальних витрат виробництва відповідно до цих двох облікових систем, можна побачити, що існують незначні відмінності між деякими компонентами витрат, які є частиною загального виробництва. Це може призвести до труднощів при розрахунку витрат, хоча після внесення змін до Податкового кодексу України загальні витрати виробництва відносяться до собівартості виробленої та проданої продукції.

Існує також проблема в обліку готових виробів стосовно взаєморозрахунків з контрагентами за отриманий товар, за роботи які були виконані та послуги які підприємство надало. Адже майже кожне підприємство доводилося реалізовувати продукцію або працювати з відстрочкою платежу та доводилося боротися з неплатежами [6, с. 5].

Можна сказати, що на сьогоднішній день високий рівень використання облікової інформації на підприємствах України одна із основних складових ведення ефективної організації бухгалтерського обліку, також її використовують для оцінки якісних та кількісних характеристик виготовленої продукції. Висновки дослідження з ведення бухгалтерського обліку на підприємствах дали нам змогу побачити, що ряд проблем пов’язаний з організацією обліку. Вирішення розслідуваних питань дає нам змогу якісно здійснювати облік виготовлених виробів та їх собівартості, також це впливає на підвищення ефективності виробництва і тим самим підтримує конкурентоспроможність виготовленої продукції, підіймаючи таким чином економічну силу підприємства.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 «Запаси»: затв. Наказом Міністерства фінансів України від 20 жовтня 1999 р. №246; зі змінами та доп.

  2. Бутинець Ф.Ф. Бухгалтерський управлінський облік / [Ф.Ф. Бутинець, Т.В. Давидюк, Н.М. Малюга, Л.В. Чижевська]. – Житомир: ПП «Рута», 2012. – 480 с.

  3. Бухгалтерський фінансовий облік: [підручник для вузів / за ред. Ф.Ф. Бутинця]. – 7-е вид., доп. і перероб. – Житомир: ПП «Рута», 2016. – 831 с.

  4. Бухгалтерський облік та оподаткування: [навч. посібник / за ред. Р.Л. Хом’яка, В.І. Лемішовського]. – Львів: Бухгалтерський центр «Ажур», 2016. – 1112 с.

  5. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 «Витрати»: затв. Наказом Міністерства фінансів України 31.12.1999р. № 318; зі змінами та доп.

  6. Чи перешкоджає П(С)БО 16 «Витрати» економічній роботі на підприємстві? / С.Ф. Голов // Бухгалтерський облік і аудит. – 2016. – №5. – С. 3–10.

  7. Економічний аналіз: [навч. посіб.] / [М.А. Болюх, В.З. Буриевський, М.І. Горбаток та ін.]; за ред. М.Г. Чумаченка. – К: КНЕУ, 2013 – 556 с.

Науковий керівник

викладач Стоказ Я.М.