ОСОБЛИВОСТІ УПРАВЛІННЯ КРЕДИТОРСЬКОЮ ЗАБОРГОВАНІСТЮ НА ПІДПРИЄМСТВАХ

УДК 338

Карбазіна І.В., студентка 1 року ОС магістр
ХНЕУ ім. С. Кузнеця

Анотація: Стаття присвячена актуальним питанням управління кредиторською заборгованістю, що сприяє сталому розвитку суб’єкта господарювання. Проаналізовано трактування основних понять різними науковими діячами. Окреслено основні переваги та недоліки заборгованостей для підприємства.

Ключові слова: кредиторська заборгованість, управління, підприємство, фінансовий стан, аналіз.

Abstract: The article is devoted to the actual issues of management of accounts payable, which contributes to the sustainable development of the subject of economic activity. The interpretation of the basic concepts by different scientists is analyzed. The main advantages and disadvantages of debts for the enterprise are outlined.

Key words: accounts payable, management, enterprise, financial status, analysis.

Одним із джерел залучення активів в оборот підприємства є кредиторська заборгованість.

Кредиторська заборгованість є різновидом комерційного кредиту, який виступає важливим фактором стабілізації фінансового стану підприємства.

Поточна кредиторська заборгованість складається із заборгованості постачальникам за одержані від них товарно–матеріальні цінності, заборгованості перед бюджетом за податковими платежами, заборгованості з оплати праці і страхування, авансів покупців у рахунок майбутніх відвантажень та ін.

Трактувань кредиторської заборгованості у сучасній економічній літературі є чимало (табл. 1).

Таблиця 1

Трактування поняття «кредиторська заборгованість» різними науковими діячами [1, 2, 4]

Джерело Тлумачення поняття «кредиторська заборгованість» Ключові слова
1 Цал-Цалко Ю.С. Залучення активів у господарську діяльність підприємства за рахунок тимчасово безоплатного одержання майна інших суб’єктів господарювання. Залучення активів
2 Крамаренко Г.О. та Чорна О.Є. Наслідок невчасного виконання підприємством своїх платіжних зобов’язань за розрахунками за продукцію, роботи, послуги; з оплати праці; за розрахунками з бюджетом; з іншими кредиторами тощо. Невчасне виконання підприємством своїх платіжних зобов’язань
3 Борисов А.Б. Грошові кошти, які тимчасово підпорядковані підприємству, фірмі, що підлягають поверненню юридичній або фізичній особі, у яких вони позичені і яким вони не виплачені. Позичені грошові кошти
4 Партин Г.О. та Загородній А.Г. Заборгованість підприємства іншим юридичним і фізичним особам, що виникла в результаті здійснених раніше дій (подій), оцінена в гривнях, щодо якої у підприємства існують зобов’язання її погашення в певний строк Заборгованість підприємства, щодо якої у підприємства існують зобов’язання її погашення в певний строк
5 Ткаченко Н.М. Тимчасово залучені суб’єктом у власне користування грошові кошти, які підлягають поверненню юридичній або фізичній особі Тимчасово залучені грошові кошти

Отже, кредиторська заборгованість – це позичені підприємством в інших юридичних і фізичних осіб грошові кошти, оцінені в гривнях, щодо яких у підприємства існують зобов’язання погашення у певний строк.

Виникнення кредиторської заборгованості є об’єктивним процесом. Її наявність, розміри і склад неоднозначно впливають на результати господарської діяльності підприємства, оскільки мають як позитивні, так і негативні риси ( табл. 2).

Таблиця 2

Переваги та недоліки формування кредиторської заборгованості підприємства [2]

Напрям впливу Кредиторська заборгованість
Позитивний вплив на діяльність підприємства – додаткове фінансування оборотних коштів і нарощування економічного потенціалу;
– здобуття додаткового прибутку;
– зниження витрат на залучення капіталу;
– зниження ризику втрат від інфляції та ін.
Негативний вплив на діяльність підприємства – підвищення розміру зобов’язань;
– виникнення втрат від недоотримання знижок на продукцію, товари, послуги, що купуються;
– виникнення ризику втрати платоспроможності і фінансової стійкості та ін.

В останні роки спостерігається зростання обсягів кредиторської заборгованості на підприємствах, що зумовлює зменшення їх платоспроможності. Залучення позикових засобів в основному спрямоване на погашення зобов‘язань перед іншими кредиторами. Кредиторська заборгованість є тимчасово притягненими суб’єктом у власне користування грошовими коштами, які підлягають поверненню юридичній або фізичній особі. Розрізняють нормальну і прострочену кредиторську заборгованість. Нормальна виникає в межах діючих термінів її оплати. Заборгованість, не погашена з настанням термінів оплати, є простроченою [3].

Інформація, необхідна для управління кредиторською заборгованістю формується в системі бухгалтерського обліку підприємства. Аналіз власне кредиторської заборгованості починається з вивчення складу і структури кредиторської заборгованості за даними балансу. Для цього розраховують питому вагу кожного виду кредиторської заборгованості в загальній сумі, визначають відхилення в структурі кредиторської заборгованості, встановлюють причини змін її окремих складових і розробляють заходи для регулювання заборгованості, особливо тих її складових, які негативно впливають на діяльність підприємства [4, с. 201-205].

При розумному управлінні кредитними ресурсами кредиторська заборгованість може стати додатковим та відносно дешевим джерелом залучення ресурсів. Важливим напрямом управління кредиторською заборгованістю є визначення джерел погашення короткострокових фінансових зобов’язань підприємства. При цьому здійснюється порівняння величини погашення короткострокових зобов’язань із сумою виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг). Наступним напрямом є визначення ефективності використання в обороті підприємства залучених та позикових коштів. Таким чином, ефективність управління кредиторською заборгованістю характеризується правильністю вибору форми заборгованості з метою мінімізації відсоткових виплат на покупку матеріальних цінностей, встановленням найбільш зручної форми банківського чи комерційного кредиту та його строку, недопущенням утворення простроченої заборгованості.

 Управління кредиторською заборгованістю передбачає застосування організацією найбільш підхожих і вигідних форм і термінів розрахунків із контрагентами, й у найзагальнішому вигляді зводиться для збереження фінансової стабільності фірми за незначного зниження дефіциту оборотних засобів.

Контроль за станом кредиторської заборгованості є необхідною передумовою стійкого фінансового стану підприємства, адже перш ніж надати кредит або здійснити фінансові вкладення, з особливою ретельністю аналізують бухгалтерську звітність клієнтів, у тому числі і їхні боргові зобов’язання. Багато банків та інвестиційні компанії мають у своєму штаті фінансових і кредитних аналітиків або користуються послугами сторонніх фахівців.

Для ефективного управління кредиторською заборгованістю необхідно аби підприємство володіло всіма, або хоча б декількома з таких характеристик як: високий рівень платоспроможності, ліквідності,  кредитоспроможності та рентабельності. Адже підприємство з такими властивостями може стати більш прибутковим.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Дячук О.В., Новодворська В.В. Місце кредиторської заборгованості в системі управління підприємством // Економічні науки. Cер.: Облік і фінанси. – 2013. – Вип. – Т. 10. – №. 3. – С. 243–251.

  2. Гончарук Р.П. Сутність та класифікація кредиторської заборгованості: колізії наукових підходів // Серія: Економічні науки. – 2015. – №. 1(59), Ч. 1

  3. Марчак Н.В. Управління кредиторською заборгованістю як джерелом фінансування підприємств / Н.В. Марчак, О.О. Фокіна // Всеукраїнський науково-виробничий журнал. – 2011. – № 8. – С. 18-23.

  4. Чумаченко М.Г. Економічний аналіз: навч. посіб. / М.Г. Чумаченко – К: КНЕУ, 2010. – 536 с.

Науковий керівник

к.е.н., доцент Прокопішина О.В.