ВПЛИВ ВНУТРІШНІХ ТА ЗОВНІШНІХ ФАКТОРІВ НА ШКІРУ МОЛОДОГО ПОКОЛІННЯ
УДК 612.793
Кандзюба Є.Р., студентка 1 курсу
ХНЕУ ім. Семена Кузнеця
Анотація: у роботі розглянуто поняття типів шкіри, вплив макіяжу, а також внутрішніх та зовнішніх факторів на шкіру.
Ключові слова: шкіра, типи шкіри, причини появи акне, запалення, вплив на організм, фактори, стрес, макіяж.
Abstract: the work considers the concepts of skin types, the effect of makeup and also internal and external factors on the skin.
Key words: skin, skin types, causes of acne, inflammation, effects on the body, factors, stress, nutrition..
Чиста, гарна, сяюча шкіра є мрією кожного, однак, існує багато факторів, які впливають на стан шкіри та на її зовнішній вигляд. Коли шкіра у гарному стані, вона наполегливо працює, щоб захистити нас від зовнішніх факторів, таких як подразники, алергени, мікроби, регулює температуру і виглядає гладкою та добре зволоженою. Ретельний догляд за шкірою допоможе захистити шкіру і залишити її довше молодшою.
Щоб правильно підібрати догляд, треба знати тип своєї шкіри.
Нормальний тип шкіри: ніяких або декілька недоліків; відсутність важкої чутливості; ледве видимі пори; сяючий колір обличчя.
Комбінована шкіра. Ваша шкіра може бути сухою або нормальною в одних місцях і жирною в інших, наприклад, у Т-зоні (ніс, лоб і підборіддя). Багато людей мають цей тип. Може знадобитися дещо інший догляд у різних областях.
Комбінована шкіра може мати: пори, які виглядають більшими, ніж звичайні, тому що вони більш відкриті, чорні; блискуча шкіра.
Суха шкіра. Ви можете мати: майже невидимі пори; похмурий, грубий колір обличчя; червоні плями; ваша шкіра менш еластична; більш видимі лінії.
Жирна шкіра. Ви можете мати: збільшені, чітко видимі пори; глянцевий блиск; більш товста, бліда шкіра; шкіра схильна до комедонів (вугрів) і до різних форм акне.
Хоча більшість людей добре розуміють свій основний тип шкіри, вони можуть не визнати існування основного розладу шкіри. Умови, такі як екзема, контактний дерматит, розацеа, можуть викликати запалення і порушення шкірного бар’єру.
Запалення викликає свербіж, почервоніння, а порушення бар’єру призводить до чутливої, сухої і легко роздратованої шкіри. Ці симптоми можуть бути ідентичними тим, які викликані реакціями на косметику, і тому слід вважати, що причиною є косметика. І навпаки, реакція на продукти, що наносяться на шкіру, може пояснити, чому шкіра не реагує на регулярне лікування.
Проблеми зі шкірою пов’язані з певними інгредієнтами, які викликають утворення комедонів (блокування пор) і, як правило, представляються невеликими висипаннями.
Щоб уникнути цих реакцій, шукайте продукти для макіяжу, які не містять олій з нафти, сульфатів, парабенів, ароматизаторів. Ці інгредієнти, як правило, є найбільш дратівливими для шкіри. Крім того, шукайте продукти, які позначені як гіпоалергенні (вони менш схильні викликати алергічні реакції), некомедогенні вони блокують пори) і неанегенні (вони не викликають прищів).
На природну фізіологічну поведінку шкіри впливає безліч не тільки зовнішніх, але й внутрішніх факторів.
Внутрішні фактори: Генетика людини визначає тип шкіри і впливає на загальний її стан. Генетика також визначає біологічне старіння шкіри та схильність до шкірних захворювань.
- Гормони – андрогени пов’язані з появою вугрів, оскільки вони сприяють виробленню шкірного сала. Жінки часто повідомляють про акне, що спалахує приблизно у період їх менструального циклу, також у перші кілька місяців вагітності, або у медичному стані, який називається синдромом полікістозних яєчників, при якому рівень андрогену часто підвищується.
Існує багато зовнішніх (екзогенних) факторів, які впливають на стан шкіри. Коли природний баланс шкіри порушений, він менш здатний працювати як захисний бар’єр і схильний до чутливості. Зовнішні фактори, які впливають на здоров’я шкіри, визначаються навколишнім середовищем, нашим загальним здоров’ям і способом вибору способу життя.
Зовнішні фактори:
- Стрес. Стрес може викликати великий гормональний дисбаланс всередині тіла, який далі впливатиме на нашу шкіру. Стрес впливає на бар’єрну функцію шкіри, що знижує її здатність поглинати і утримувати вологу. Зневоднена шкіра виглядає сухою і з часом лущиться.
- Сон. Як їжа і вода, сон відіграє важливу роль у визначенні загального здоров’я. 8-годинний сон необхідний щодня для того, щоб організм самостійно перезаряджався. Нестача сну може призвести до загального погіршення шкіри, з’являються темні кола (мішки) під очима.
- Ліки – деякі препарати, такі як пероральні контрацептиви, деякі протисудомні засоби і антидепресанти можуть зробити шкіру більш чутливою і схильною до сухості.
- Погане харчування, відсутність необхідних вітамінів і мінералів, може викликати серйозні проблеми шкіри. Фрукти, овочі, цільні зерна і пісні білки (риба замість м’яса) є дуже корисними для шкіри. Багаті на антиоксиданти продукти також мають захисні властивості. Дієти, які виключають певну групу харчових продуктів та їх поживну цінність, не є корисними для здоров’я шкіри. Також бажано обмежити споживання солодощів і молочних продуктів.
- Ультрафіолетове випромінювання. Сонячне світло у невеликій кількості корисне для нашого здоров’я, але занадто багато сонця може пошкодити нашу шкіру. Вільні радикали – це агресивні молекули, що відповідають за процес окислення, що спричиняє пошкодження клітин в тканинах організму. Здорова шкіра містить антиоксиданти, які захищають її, нейтралізуючи вільні радикали. Якщо ж сонячний вплив є тривалим, захисні механізми ослаблюються. Шкіра стає чутливою і схильною до захворювань. Перебування на сонці без захисту протягом багатьох років призводить до хронічного фотоіндукованого пошкодження шкіри, а зрештою, і до її передчасного старіння.
- Екологічні фактори. Зміна клімату та вплив забруднювачів навколишнього середовища також мають значний вплив на здоров’я шкіри. Холодні і вітряні погодні умови, як правило, викликають сухість і свербіння шкіри, питної багато води і використання хорошого зволожувача протягом цього часу може допомогти. Вплив пилу та невидимих хімічних забруднювачів може також заважати природному процесу детоксикації шкіри, що може призвести до виникнення вугрів, плям та інших проблем зі шкірою.
- Тертя шкіри може посилити акне та зробити шкіру більш сухою.
- Вода. Недостатнє споживання води може призвести до неправильного видалення токсинів з організму, що, в свою чергу, може викликати зневоднення, передчасне старіння та інші негативні наслідки для здоров’я шкіри.
- Шкідливі звички. Багато людей помічають, що їхнє здоров’я шкіри погіршується виключно через свій спосіб життя. Споживання алкоголю і нікотину має тенденцію викликати постійне розширення кровоносних судин на обличчі, що може призвести до постійної мережі червонуватих капілярів на різних ділянках обличчя.
- Хімічний вплив. Шкіра має злегка кислу природну реакцію з рН 5. Агресивні миючі засоби (наприклад, лаурилсульфат натрію і зволожуючі засоби з лужним рН) руйнують природні нейтралізуючі властивості шкіри, пошкоджують структуру клітин і знижують бар’єрну функцію зовнішнього шару епідермісу. В результаті шкіра може стати сухою та вразливою до інфекцій. Коли шкіра чутлива, вона схильна до шкірних інфекцій і спалахів захворювань, таких як атопічний дерматит або розацеа.
- Занадто часте миття. Занадто часте або довге купання, а особливо дуже гарячою водою призводить до втрати природних зволожуючих факторів шкіри (відомих як ПЗФ) і поверхневих ліпідів. Шкіра висихає і стає більш грубою. Рівень pH здорової шкіри злегка кислий, а часте миття водопровідною водою може впливати на природний баланс шкіри та погіршувати її захисну функцію.
Отже, зовнішній догляд за шкірою надзвичайно важливий. Ми всі маємо недоліки, але якщо ви подивитеся на деякі з ваших звичок, ви можете знайти способи, які допоможуть досягти шкіри, яку ви жадаєте.
ЛІТЕРАТУРА
Науковий керівник
Кривець Ю.І.