ОБЛІК ФІНАНСОВОГО РЕЗУЛЬТАТУ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА ТА ШЛЯХИ ЙОГО ВДОСКОНАЛЕННЯ
УДК 657.1:658.14.17
Виродова В.С., студентка 4 курсу
ХНЕУ ім. С. Кузнеця
Анотація: У статті розкрито сутність фінансового результату, досліджено порядок ведення обліку фінансових результатів відповідно до методологічних вимог Розглянуто порядок відображення в обліку формування фінансового результату підприємства. визначено фактори впливу та наведено методи покращення показників фінансових результатів підприємства.
Ключові слова: фінансові результати, прибуток, доходи, витрати, бухгалтерський облік, Звіт про фінансові результати.
Annotation: The article describes the essence of financial result, researches the order of accounting of financial results in accordance with methodological requirements. The order of reflection in accounting of formation of financial result of an enterprise is considered. The factors of influence are defined; improving methods of indicators of financial results of an enterprise are given.
Key words: financial results, profit, income, expenses, accounting, financial statements.
При створенні будь-якого підприємства незалежно вiд виду діяльностi чи форми власності головним питанням стає отримання кінцевого фінансового результату, тобто прибутку або збитку. Тому визначення фінансового результату є головною метою обліку, адже саме ця інформація стає показником успішності ведення бізнесу, при цьому ідеалом є отримання максимального прибутку за мінімальних витрат. Від фінансового результату залежить подальший розвиток підприємства – розширення бізнесу, впровадження інновацій, розробка та використання нових технологiй і т.і., прибуток стає гарантом фінансової незалежності підприємства. Саме тому питання зниження собівартості, зростання доходів, що призводять до підвищення прибутковості, набувають особливої актуальності в сучасний період ринкових реформ та економічних перетворень.
Проблемою формування та обліку фінансових результатів займались такі видатні вчені та економісти як Н.А. Бреславцева, В.П. Кодацького, В. Леонтієва, Я.В. Соколова, Л.В. Ловiнської та ін. Не дивлячись на заслуги цих науковців, слід відзначити, що у зв’язку із змінами у податковому законодавстві виникають нові проблемні аспекти обліку фінансових результатів, що потребують додаткового вивчення.
Сутність та поняття фінансового результату для підприємців і бухгалтерів наочно відображається під час формування і відображення його в бухгалтерському обліку. Достовірність формування фінансового результату є основою принципiв i правил бухгалтерського обліку, обов’язкового дотримання яких вимагає законодавча база, зокрема концептуальні основи складання та подання фінансових звітів, Міжнародні стандарти фінансової звітності, Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» [1], Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» (далі – НП(С)БО 1) [2] .
Основними джерелами інформації для аналізу фінансових результатів є дані бухгалтерського обліку та бухгалтерської (фінансової) звітності. Проте у зв’язку із постійними змінами щодо обліку фінансових результатів за стандартами та податковим законодавством, виникають відмінності у кінцевому результаті у фінансовому та податковому обліку. Це призводить до ускладнень в обліку та викривлення даних з точки зору управління. Крім того, прибуток може бути занижений з метою зменшення суми податків, що вже стає ознакою шахрайства.
У НП(С)БО 1 наведено визначення доходів і витрат, при цьому зазначено, що доходи і витрати відображаються в обліку і звітності у момент їх виникнення, незалежно від часу надходження і сплати грошей [2]. Із точки зору податкового обліку, відповідно до пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 ПКУ від 02.12.2010 № 2755–VI зі змінами і доповненнями, з 01.01.2019 об’єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до Національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або Міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень розділу ІІІ ПКУ [3]. Проте на сьогодні у поточному законодавстві є відсутнім визначення саме фінансового результату, що потребує уточнення у подальшому.
Механізм розподілу прибутку має бути побудований так, щоб цілком сприяти підвищенню ефективності виробництва, стимулювати розвиток нових форм господарювання. Тому можна виділити такі шляхи підвищення ефективності використання прибутку:
- визначення пріоритетного напряму використання прибутку;
- капіталізація коштів, що дозволяє акумулювати наявні ресурси та спрямувати їх на подальший розвиток бізнесу та збільшення прибутків;
- оптимізація розміру коштів, спрямованих на фонд споживання, зокрема грошових коштів, спрямованих на матеріальне заохочення працівників, що сприятиме підвищенню продуктивності праці і, як наслідок, розміру прибутку в майбутні періоди, а також соціального розвитку підприємства;
- розрахунок оптимального розміру резервного фонду та скерування коштів на забезпечення його збільшення;
- оптимізація коштів, що спрямовуються в інші цільові фонди та на інші цілі;
- ведення бізнесу таким чином, що прибуток не буде спрямований на виплату штрафних санкцій;
- складання детального плану використання та розподілу прибутку підприємства з визначеними датами та конкретним кошторисом;
- проведення чіткого контролю над виконанням поставлених завдань у плані використання та розподілу прибутку;
- проведення економічної роботи щодо аналізу динаміки та чинників отриманих прибутків у базовому періоді, виявлення резервів, що сприятимуть максимізації прибутку, а також планування формування, розподілу та використання прибутку на наступні періоди [5, с. 127].
Таким чином, можна стверджувати, що фінансовий результат є досить складним питанням, що включає в себе багато аспектів. Фінансовий результат у формі прибутку стає головною метою діяльності підприємства на ринку та одним із ключових показників, з яким асоціюють та оцінюють ефективність його діяльності. Інформація про фінансовий результат відображається у фінансових звітах підприємства та є загальнодоступною інформацією для визначення рівня ліквідності, платоспроможності та фінансової стійкості підприємства, а також головним джерелом інформації для потенційних партнерів. Для покращення та підвищення ефективності обліку фінансових результатів доцільним вважаємо закріпити на законодавчому рівні сутність такого поняття, як «фінансові результати», уточнити перелік показників, які характеризують фінансові результати підприємства. Отже, виходячи із вищевикладеного, можна зробити висновок, що проблеми обліку фінансових результатів на сьогодні є недостатньо вирішеними та потребують удосконалення.
ЛІТЕРАТУРА
Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності».
Податковий кодекс України № 2755–VI зі змінами і доповненнями, редакція від 01.01.2019.
Вужинська О.І. Вдосконалення формування та використання прибутку підприємства / О.І. Вужинська, В.І. Блонська // Науковий вісник. – 2017. – Вип. 18.1. – С. 122–128.
Науковий керівник
к.е.н.,викл. Волковська Я.В.