РОЛЬ ІНТЕРНЕТ КОМУНІКАЦІЇ В РОЗВИТКУ ОСОБИСТОСТІ
УДК 316.77:004.738.5
Монастирська А.О., студетка 1 курсу
ХНЕУ ім. С. Кузнеця
Анотація: Розглянуто роль інтернет-комунікації та її вплив на розвиток особистості. Яким чином комунікація в інтернеті буде ефективною та буде позитивно вливати на формування індивідуума, а що навпаки перетворить особистість на масу, яка вразлива до маніпулювання.
Ключові слова :Інтернет-комунікація, маніпулювання, особистість, розвиток,
Abstract:In the scientific lecture I want to affect a theme : Role theinternet of communication and her influence on developmentof personality. How communication in the internet will beeffective and will positively infuse into on forming anindividual, and that vice versa will convert personality intomass, what vulnerable to manipulation.
Keywords :are the Internet communication, of manipulation, personality,development
На сьогоднішній день неможливо уявити життя сучасної людини без інтернету. Завдяки цій всесвітній павутині ми можемо знаходити будь-яку інформацію знаходячись в будь-якому місці, спілкуватися з близькими людьми попри великі відстані, вести власний бізнес, отримувати освіту дистанційно та безліч корисних можливостей, які доступні користувачу інтернету. Основною функцією інтернет сервісу є комунікація. Завдяки цьому зв’язку люди передають інформацію один одному, взаємно збагачуючись знаннями. Інформаційна насиченість сприяє не тільки розвитку культурних процесів в суспільстві, розширенню міжособистісних контактів, а й впливає на формування індивідуальних якостей людини. В інтернеті здійснюється увесь спектр людської активності: пізнавальна, комунікативна та ігрова діяльність. Суспільство дотримується різних точок зору щодо корисності та шкідливості соціальних мереж. Навіть вчені не можуть дійти до певної думки щодо цього питання. На мій погляд ця мережа має як позитивний так і негативний вплив. Більшість користувачів інтернету не завжди користуються цим порталом з користю, іноді потрапляють під психологічно соціальний вплив та навпаки «вбивають» у собі особистість, стаючи сірою масою. Аналізуючи сутність психологічного впливу В.М. Куліков зазначає: що«психологічний вплив є “проникненням” однієї особистості (або групи осіб) у психіку іншої особистості(або групи осіб). Метою цього “проникнення” є зміна, перебудова індивідуальних або групових психічних явищ (поглядів, відносин, мотивів, станів тощо)» [1].
Наглядним прикладом такого масштабного психологічного впливу є усім відома гра на просторах інтернету під назвою «синій кит» або «розбуди мене о 4:20» – фінальна ціль якої смерть. Ця гра швидко поширилась серед підлітків, які в цьому віці більш схильні до психологічного впливу. Умовою гри було спілкування з адміністратором чату о 4:20, коли в підлітка відсутність сну змішує сон і реальність, а дії відчуваються нереальними. Додатковим фактором впливу на психіку є завдання в якому змушують переглядати відео, які травмують дитячу психіку і вони стають більш уразливими до маніпуляції. Якщо учасник відмовляється від участі в грі, то адміністратор починає шантажувати життям та здоров’ям близьких погрожуючи тим, що їм відомо їх IP-адресу. Більшість підлітків не витримують і все ж таки наважуються на смертельний крок [2]. На жаль таких ігор з’явилося велика кількість на просторах інтернету, які мають вплив на світогляд людини в негативному плані. Вчасне виявлення та блокування кіберполіцією України цих зловісних груп не захищає від стовідсоткового закритого доступу до них назовсім, адже адміністратори створюють ще нові й нові й вони продовжують свої дії. Тому все що залишається користувачу інтернету – то це уникати будь-яких посилань в мережі, які з цим пов’язані. Якщо є якісь психологічні проблеми, то краще звертатися до професійних медичних працівників, які нададуть психологічну допомогу.
Отож, попри негативні моменти впливу Інтернету на особистість, слід зауважити, що є і про позитивні висновки, які стоять на противагу усім негативним аспектам. Інтернет допомагає розширити кругозір за короткий термін, займатися саморозвитком, вдосконалювати себе як особистість, розширює доступ до отримання інформації в різних сферах (вебінари,онлайн-консультації,майстер-класи, відео-уроки),покращує якість життя людей, з обмеженими можливостями (мільйони інвалідів отримали шанс реальної віддаленої роботи, спосіб спілкуватися з друзями, робити покупки та отримали більшість нових можливостей, про які вони навіть і не мріяли ). Через Інтернет можна знайти друзів, родичів, з якими давно обірвана зв’язок та знайти нових знайомих, які живуть в іншій частині світу.
Але варто пам’ятати, що інтернет -– це найсучасніша зброя маніпуляторів, дії яких можуть впливати на свідомість. Якщо ви не впевнені в достовірності інформації, яку ви споживаєте, то слід її проаналізувати та порівняти з незалежними джерелами. Інтернет комунікація може як і допомогти в розвитку особистості, так і нашкодити індивідууму, перетворивши його на однотипну сіру масу, яка лише споживає інформацію, яку їй повідомляють, не аналізуючи і не роблячи висновки.
ЛІТЕРАТУРА
Науковий керівник
к.с.н.,доц. Сорокіна Г.В.