НАПРЯМИ УДОСКОНАЛЕННЯ ОБЛІКУ РУХУ ГРОШОВИХ КОШТІВ НА ПІДПРИЄМСТВІ “УКРЖЕЛТРАНС” ХОО ВОІ “СОІУ”

УДК 387.17(784)

Гузевата К.О., студентка 4 курсу
ХНЕУ ім. С. Кузнеця

Анотація. В статті проаналізовані особливості та проблеми обліку руху грошових коштів на підприємстві “УКРЖЕЛТРАНС” ХОО ВОІ “СОІУ”. Розглянуті пропозиції щодо удосконалення організації та контролю обліку грошових коштів на підприємстві.

Ключові слова: грошові кошти, рух грошових коштів, грошові потоки, фінансування, ліквідність.

Abstract. The article analyzes the peculiarities and problems of accounting for cash flows at the UKRZHELTRANS enterprise of the KOU VOI “SOIU”. The proposals on improving the organization and control of cash accounting at the enterprise are considered.

Key words: cash, cash flow, cash flows, financing, liquidity.

Різноманітні підприємства у своїй діяльності постійно підтримують фінансові взаємовідносини з організаціями, працівниками підприємства та окремими особами, тому зростає потреба всіх рівнів управління у своєчасній і достовірній інформації щодо руху коштів між всіма цими центрами, що забезпечило б прийняття вірних рішень. У зв’язку з цим роль обліку грошових коштів на підприємстві “УКРЖЕЛТРАНС” Харківської обласної організації Всеукраїнської організації інвалідів “Союз організацій інвалідів України” набуває широкого значення. Саме тому тема цього дослідження є актуальною.

Питання обліку грошових коштів досліджували такі вітчизняні та закордонні вчені, як: А.М. Андросов, С.Л. Береза, О.М. Врадій, Ф.Ф. Бутинець, А.С. Гальчинський, А.М. Герасимович, С.Ф. Голов, Г.Г. Кірейцев, М.С. Пушкар, М.Г. Чумаченко, В.О. Шевчук, Г.В. Савіцька та ін. Дослідження показують, що у підприємств постійно виникають проблеми саме в обліку руху і наявності коштів.

Метою статті є визначення особливостей, проблем та можливостей покращення обліку руху грошових коштів на підприємстві “УКРЖЕЛТРАНС” Харківської обласної організації Всеукраїнської організації інвалідів “Союз організацій інвалідів України”.

Згідно з Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», грошові кошти (гроші) - готівка, кошти на рахунках у банках та депозити до запитання. Тоді поняття «рух грошових коштів» можна визначити як надходження і вибуття грошей та їхніх еквівалентів.

Предметом обліку грошових коштів підприємства УКРЖЕЛТРАНС" ХОО ВОІ “СОІУ” є звітність за господарськими операціями, пов’язаними з будь-яким рухом грошових коштів.

Основним інформаційним джерелом про рух грошових коштів та їх еквівалентів є форма № 3 фінансової звітності «Звіт про рух грошових коштів», що надає достовірні дані щодо операційної, фінансової та інвестиційної діяльності підприємства [4]. Згідно з річним звітом за 2018 рік, підприємство веде тільки операційну та фінансову діяльність і ,порівняно з 2017 роком, несе збитки за рахунок збільшення витрат на оплату зобов’язань та зменшення надходження авансів від покупців та замовників. Ця ситуація спричинена тим, що підприємство не планує рух грошових коштів, що призводить до їх постійних незбалансованих надходжень і витрат.

Тож покращення обліку грошових коштів підприємства “УКРЖЕЛТРАНС” ХОО ВОІ “СОІУ” полягає в оптимізації забезпечення зростання чистого грошового потоку підприємства, збалансуванні об’ємів грошових коштів щодо забезпечення постійної платоспроможності підприємства як за поточними зобов’язаннями, так і за можливими у майбутніх періодах.

Для зростання чистого грошового потоку на підприємстві найбільш дієвими, за результатами аналізу руху грошових коштів підприємства, будуть такі заходи як встановлення ефективної цінової політики, що забезпечило б підвищення рівня прибутковості операційної діяльності, зниження суми постійних та змінних витрат.

Для визначення необхідної суми грошових коштах для здійснення нормальної діяльності підприємства треба спиратися на розрахунок грошових потоків відповідно до поточних операцій, що проходять на підприємстві. Виявлення можливого «коридору» відхилень залишку грошових коштів за окремими етапами майбутнього періоду здійснюється за підсумковими показниками плану надходжень і витрат грошових коштів за окремими періодами.

Дослідниками запропоновано вести контроль руху грошових коштів у декілька етапів:

  1. Розраховувати обсяг грошових надходжень, що очікуються.
  2. Розраховувати обсяг очікуваних грошових витрат.
  3. Збалансовувати надходженя та витрати.
  4. Розраховувати необхідності в короткостроковому/довгостроковому фінансуванні [2].

Для забезпечення оперативного контролю за рухом грошових коштів на підприємстві експерти рекомендують розробляти плани надходження та витрат грошових коштів на наступний період, у якому буде розрахунок планового доходу від основної діяльності та витрати грошових коштів за видами витрат. Також на початку кожного місяця доцільно формувати звіт за попередній місяць про використання грошових коштів та порівнювати його з плановими показниками.

Звітність показує, що підприємство УКРЖЕЛТРАНС" ХОО ВОІ “СОІУ” має незбалансовані потоки грошових коштів.

На підприємстві присутній дефіцит грошових потоків, через який відбулося зниження ліквідності та платоспроможності , що призвело до зростання простроченої заборгованості підприємства перед банками, постачальниками, персоналом і знизило рівень фінансової стійкості вцілому.

Для зменшення дефіциту коштів, який було виявлено, необхідно прийняти такі заходи: скоротити строки надання товарного кредиту покупцям, прискорити інкасацію простроченої кредиторської заборгованості, подовжити за згодою з постачальниками строки надання підприємству товарного кредиту, реструктуризувати одержані кредити шляхом переведення короткострокових у довгострокові.

Оскільки дані рішення підвищують рівень платоспроможності підприємства в короткостроковому періоді, то можуть створити проблеми дефіциту грошових потоків у майбутньому, тому також необхідно вжити заходи для того, щоб заздалегідь їм запобігти, а саме: залучення довгострокових кредитів, залучення стратегічних інвесторів, зниження суми витрат підприємства тощо [5].

Отже, підсумовуючи, можна зробити висновок, що облік грошових коштів на підприємстві має велике значення для його діяльності в цілому, тому необхідно стежити за його правильністю організації і побудови задля забезпечення достовірною і повною інформацією про наявність грошових коштів, їх цілеспрямоване використання та контроль за зберіганням. Аналізуючи господарську діяльність підприємства та його облікову політику стосовно руху грошових коштів, виявлені особливості ведення обліку та недоліки у збалансуванні дефіцитних грошових потоків, знайдені шляхи вирішення даної проблеми.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Базілінська О.Я. Фінансовий аналіз: теорія та практика: навч. посібник / О.Я. Базілінська. – 2-ге вид. – К.: ЦУЛ, 2011. – 328 с.

  2. Завора Т.М. Теоретичні основи аналізу та оптимізації грошових потоків підприємства / Т.М. Завора, О.С. Берест // Економіка і регіон. – № 4 (47). – 2014. – С. 74–79.

  3. Лишиленко О.В. Бухгалтерський фінансовий облік: Підручник. – К.: Видавництво “Центр навчальної літератури”, 2005. – 528 с.

  4. Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затверджено наказом МФУ від 07.02.2013 № 73.

  5. Пінчук С.С. Управління та оптимізація грошових потоків на підприємстві як передумови його ефективної діяльності / С.С. Пінчук, О.М. Врадій // Зб. наук. праць Державного економіко-технологічного університету транспорту. Сер.: Економіка і управління. – 2012. – Вип. 21–22(2). – С. 185–189.

Науковий керівник

к.е.н., доц. Пасенко Н.С.