РОЗРОБКА ОБЛІКОВОЇ ПОЛІТИКИ ПІДПРИЄМСТВА В СИСТЕМІ УПРАВЛІННЯ НЕОБОРОТНИМИ АКТИВАМИ

УДК 658.27:657.1

Чекамова Т.І., студентка 4 курсу
ХНЕУ ім. С. Кузнеця

Анотація: Визначено поняття «Облікова політика». Розглянуто етапи політики необоротних активів підприємства. Досліджено оновлення необоротних активів послідовності прийняття управлінських рішень.

Ключові слова: облікова політика, необоротні активи, аналіз активів підприємства, формування політики управління, оновлення необоротних активів.

Abstract: The concept “accounting policy” is defined. The stages of the policy of non-current assets of the enterprise are considered. The renewal of the nonreversible assets of the sequence of making managerial decisions is explored.

Key words: accounting policies, non-current assets, analysis of assets of an enterprise, management policy formation, updating of non-current assets.

Сучасні умови господарювання передбачають існування альтернатив щодо методів, процедур та принципів ведення обліку. Для ефективного управління необоротними активами потрібна облікова система, яка базується на виваженій обліковій політиці, що є комплексом правил, процедур і методик, які регламентують порядок спостереження, фіксації, обробки та узагальнення показників господарської діяльності. Облікова політика є основою, яка дозволяє змоделювати обліковий процес з урахуванням стратегії розвитку підприємства [1].

Теоретичні, методичні та організаційні питання щодо формування облікової політики підприємства в системі управління необоротними активами нині залишаються актуальними та недостатньо дослідженими. У науковій літературі невирішеними є питання генезису та філософії облікової політики, особливостей облікової політики підприємств різних організаційно-правових форм та розмірів, моніторингу, моделювання облікової політики [2,3].

Aктуaльність теми полягaє в тому, що розробці облікової політики в системі управління необоротними активами повиннa приділятися особливa увaгa, оскільки від рaціонaльного використaння необоротних активів зaлежaть покaзники реалізації товарів, їх собівaртість, продуктивність прaці, прибуток, рентaбельність, фінaнсовий стaн підприємствa.

Основними науковими результатами є розробка та вдосконалення теоретичних і методичних положень розробки облікової політики підприємства в системі управління необоротними активами, зокрема:

удосконалено процедуру організації обліку необоротних активів за рахунок формування органіграми обробки документів для обліку необоротних активів, яка дозволяє обґрунтувати графік руху первинних документів для обліку необоротних активів підприємства;

дістали подальшого розвитку:

  1. технологія формування облікової політики підприємства за рахунок обґрунтування вибору методів нарахування амортизації необоротних активів;
  2. методичний підхід до аналізу ефективності використання необоротних активів, відмінність якого від існуючих полягає у використанні таксономічного аналізу в процесі планування показників діяльності підприємства.

Практичне значення одержаних результатів полягає у науковій обґрунтованості та прикладній спрямованості теоретичних положень, підходів і рекомендацій, викладених у роботі, використання яких поліпшить процес обліку та аналізу у цілому, вдосконалить існуючий порядок обліку необоротних активів, підвищить рівень достовірності та ефективності економічної інформації за результатами обліку та аналізу необоротних активів [6,7].

В сучасних умовах господарювання керівництво підприємств, а також їхні ділові партнери прагнуть одержати релевантну інформацію про стан і використання необоротних активів. Відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» таку інформацію має містити фінансова звітність. Насправді, поточний бухгалтерський облік і фінансова звітність не завжди надають реальні дані про необоротні активи, через що втрачають свою корисність для внутрішніх і зовнішніх користувачів.

Основною причиною такої ситуації є формування підприємствами необґрунтованої облікової політики, у тому числі й стосовно необоротних активів. Крім того, суттєво знижує реальність даних про необоротні активи вплив податкового законодавства на вибір способів бухгалтерського обліку.

Єдиної думки щодо визначення поняття, сутності облікової політики підприємства серед науковців немає. Існує декілька підходів до трактування цього поняття. Сукупність облікових принципів, методів, процедур та заходів для забезпечення якісного, безперервного проходження інформації від етапу первинного спостереження до узагальнюючого – складання фінансової звітності. Облікова політика є вагомим інструментом в управлінні комерційною організацією.

Відповідно до першого підходу, вчені-економісти визначають облікову політику як за національними стандартами, тобто як сукупність принципів, методів і процедур, що використовуються підприємством для складання та подання фінансової звітності [4; 5]. Відмінності у розумінні поняття «облікова політика», його сутності та значенні у вітчизняній практиці та практиці країн з високим розвитком ринкових відносин, мають глибоке історичне коріння, які тісно пов’язані з особливостями менталітету та історично сформованими особливостями науки про бухгалтерський облік.

Необхідність формування облікової політики пов’язана з переорієнтацією обліку на надання своєчасної, достовірної, повної та неупередженої інформації про діяльність підприємства зовнішнім і внутрішнім користувачам. Формування облікової політики є важливим і непростим завданням, оскільки впливає на фінансові результати й ефективність діяльності підприємства.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Про бухгалтерський облік та фінансову звітність: Закон України від 16.07.1999 р. № 996-XIV із змінами та доповненнями.

  2. Голов С. Бухгалтерський облік за Міжнародними стандартами: навч. посібник / С. Голов, В. Костюченко. – К.: Вид-во «Лібра», 2004. – 376 с.

  3. Лень В.С. Бухгалтерський облік в Україні: основи та практика: навч. посібн. / В.С. Лень, В.В. Гливенко. – К.: Центр навч. літ-ри. – 2008. – 608 с.

  4. Безруких П.С. Бухгалтерский учет: учебник / П.С. Безруких. – М.: Изд-во «Высш. шк.», 2002. – 719 с.

  5. Бутинець Ф.Ф. Організація бухгалтерського обліку: підручник [для студ. ВНЗ] / Ф.Ф. Бутинець, О.П. Войналович, І.Л. Томашевська / за ред. Ф.Ф. Бутинець. – Житомир: Вид-во «Рута», 2009. – 528 с.

  6. Житний П.Є. Облікова політика в умовах розвитку фінансово промислових систем: методологія та організація: монографія / П.Є. Житний. – Луганськ: Вид-во СНУ ім. В. Даля, 2007. – 352 с.

  7. Пальчук О.В. Облікова політика як інструмент управління обліком / О.В. Пальчук // Наукові праці Кіровоградського національно-технічного університету. – Сер.: Економічні науки. – 2015. – Вип. 7, ч. І. – 512 с. – С. 213-221.

Науковий керівник

к.е.н., доцент Сатушева К.В.