ПОРІВНЯННЯ СПОРТИВНИХ ЗДІБНОСТЕЙ У ЛІВОРУКИХ ТА ПРАВОРУКИХ ЛЮДЕЙ

УДК 796+159.943.75

Воробйова Ю.Ю.,студентка 1 курсу
ХНЕУ ім. Семена Кузнеця

Анотація. У даній роботі автор пропонує зробити порівняльну роботу та спробувати порівняти спортивні навички та здібності ліворуких та праворуких людей з наукової точки зору. Адже вже не один рік людей бентежить це питання: «У якому виді спорту хто кращій та чому?». Вчені вже давно почали будувати теорії відносно особливостей ліворуких людей, та того, як їхня ліворукість впливає на їхні життя. У цій роботи, з використанням теорії та фактів з життя різних спортсменів, автор намагається знайти зв’язок між ліворукістю гравців та різних видів спорту, у яких вони досягають успіху або програють. Також метою цієї роботи є дізнатися, через що саме ліворукі гравці відрізняються та які фактори гри можуть впливати на них інакше, аніж на праворуких гравців.

Ключові слова: ліворукість, праворукість, тестування, теорія.

Abstract: In this work the author suggests to do comparative work and try to compare sporting skills and abilities of left-handed and right-handed people from a scientific point of view. Indeed, for many years people are confused by this question: “In what kind of sport who is the best and why?” Scientists have started to build theories regarding the characteristics of left-handed people, and how their left-handedness affects their lives. In this work, using the theory and facts of the lives of various athletes, the author tries to find a link between the left-handedness of the players and the various types of sports in which they succeed or lose. Also, the purpose of this work is to find out why exactly the left-handed players are different and which factors of the game can affect them differently than the right-handed players.

Key words: left-handedness, right-handedness, testing, theory.

Актуальність. Аналіз та вивчення феномену ліворуких людей є надзвичайно важливим для сучасної науки та біології в цілому. Адже дане дослідження може пролити світло на тему ліворуких гравців, що, в свою чергу, дозволить вченим зробити крок уперед у вивченні цієї теми.

Актуальність вивчення видів спорту, що особливо гарно підходять ліворуким людям, полягає у тому, що кількість ліворуких гравців по всьому світу кожного року лише більшає. Саме тому люди потребують пояснень, що пов’язані з ліворукими людьми, аби розуміти, у яких видах спорту праворукі гравці є їм рівними, у яких – ні, та чому саме.

Згідно з гіпотезою боротьби, частково-залежний відбір дає ліворуким людям конкурентну перевагу в дуель-подібних змаганнях і пропонується як один з механізмів, що забезпечує стабільне підтримання поліморфізму рук в людини. Надмірна представленість «лівшів» виключно в інтерактивних видах спорту, схоже, підтримує гіпотезу. Тут, посилаючись на дані про інтерактивні м’ячі, вважається, що перевага лівої руки пов’язана з тимчасовим тиском спорту. Поширеність лівих рук, перерахованих в «елітних» рейтингах, зросла від низького (8,7%) до високого (30,39%) спорту під тиском часу, а в останньому виявлено лише надлишкове представлення лівої руки (тобто бейсбол, крикет і настільний теніс). Це вказує на те, що відносна рідкість і інтерактивний характер конкурсу не є достатніми для того, щоб викликати перевагу «лівшів».

Першими у вивченні цієї теми стали вчені з Ольденбургского університету імені Карла фон Осецького, які з’ясували, що ліворукі часто мають перевагу над праворукими у видах спорту, де необхідна швидка реакція, наприклад, бейсболі і настільному тенісі, оскільки їх рухи виявляються несподіваними для противника [1].

Лівші чоловічі та жіночі гравці були більш поширені на елітному рівні спорту з обмеженим часом (бейсбол, крикет, настільний теніс), на відміну від спорту, де гравці мають більше часу між діями (наприклад, теніс, сквош). Лише в першому виді спорту було чітко переоцінене ліворуч щодо нормального населення. Швидше за все, виникнення таких маневрів гравців пов’язане з тимчасовим тиском, що лежить в основі взаємодії, що, швидше за все, є високим порівняно з порівняно меншими конкурсами, обмеженими часом [2].

В ході дослідження вчені виміряли час, що проходить між ударами по м’ячу професійних гравців в бадмінтон, сквош, великий і настільний теніс, крикет і бейсбол, і інші тимчасові проміжки. З’ясувалося, що найбільш швидка реакція потрібно гравцям в бейсбол і настільний теніс. Решта види спорту виявилися менш напруженими.

При цьому більше 30% кращих гравців в бейсбол виявилися лівшами, серед кращих гравців в бадмінтон цей показник становить 13%, а серед кращих гравців в сквош – 8,7%. Аналогічні показники спостерігалися і серед жінок: лівші складають 19% кращих гравців в настільний теніс, але лише 8% гравців в сквош, бадмінтон і великий теніс.

Враховуючи усе вищеперераховане, планується провести подібні дослідження на українських спортсменах та студентах для виявлення потенційних тенісистів, бейсболістів і т.д. та вивчення потенціалу українських ліворуких та праворуких гравців.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Переваги ліворуких.

  2. Дослідження зв’язку ліворукості та різних видів спорту.

Науковий керівник

викладач Кравченко О.С.