ВПЛИВ ФІЗИЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ НА ФОРМУВАННЯ УПРАВЛІНСЬКИХ ЯКОСТЕЙ МАЙБУТНІХ ФАХІВЦІВ
УДК 796.0113:378.091.8
Баталічева Н.О., студентка 1 курсу
ХНЕУ ім. Семена Кузнеця
Анотація. Розглянуто фізичну діяльність як основний чинник становлення сильної та всебічно розвиненої особистості, її вплив на формування управлінських якостей майбутніх фахівців. Установлена закономірність між спортивною діяльністю та успішністю, сформованими якостями.
Ключові слова: фізична діяльність, управлінські якості, розвиток особистості
Abstract. Physical activity as the main factor of the formation of a strong and fully developed personality, its influence on the formation of managerial qualities of future specialists is considered. The regularity between sports activity and success, formed qualities is established.
Key words: physical activity, managerial qualities, personality development
Актуальність теми. Однією з умов всебічного розвитку особистості є заняття спортом. Регулярні заняття спортом впливають не тільки на покращення фізичного розвитку та зміцнення здоров’я, а в поєднанні з іншими засобами виховання сприяють всебічному розвитку особистості. Завдяки фізичній діяльності, у людини значно підвищується працездатність, вона розвивається в інтелектуальному, моральному, етичному та естетичному напрямку. Крім цього, спорт впливає на формування морально-вольових та управлінських якостей людини [4]. Таким чином, фізична діяльність людини є вагомим чинником становлення людини як сильної здорової особистості та конкурентоспроможного фахівця, тобто, в цілому, на становлення здорової сильної нації, тому дана тема і є актуальною, адже головне завдання кожної держави виховати сильну і здорову націю, за якою майбутнє кожної країни.
Мета дослідження: обґрунтувати вплив фізичної діяльності на формування управлінських якостей майбутніх фахівців.
Завдання дослідження: проаналізувати зв’язок між успішністю студентів та їх фізичною діяльністю; виявити закономірності впливу фізичної культури на становлення характеру людини; встановити, яким чином фізична діяльність впливає на розвиток управлінських якостей.
Методи дослідження: аналіз статистичних даних, що були отримані під час опитування студентів управлінських спеціальностей.
Формування особистості – це процес, який не закінчується на певному етапі людського життя, а триває постійно. Існує безліч аспектів, які змінюють особистість. Становлення особистості обумовлюються як біологічними, так і соціальними чинниками, які діють не окремо, а в комплексі. Для становлення гармонійно розвиненої особистості недостатньо мати лише задатки, а потрібно себе всебічно розвивати, мати працьовитість, цілеспрямованість. Для того щоб досягти певних успіхів людина повинна володіти неабиякими морально-вольовими якостями, які можуть бути сформовані в процесі фізичної діяльності.
У спорті створюються прекрасні можливості для виховання морально-вольових якостей особистості. Це виховання патріотизму, свідомої дисципліни, самостійності, чесності. Звичайно, всі ці якості не можуть виховуватись самі по собі, вони залежать від систематичної і наполегливої праці. Структура процесу виховання морально-вольових якостей особистості включає в себе формування моральних переконань, почуттів, звичок, поведінки, сили волі [1].
Для вияву закономірностей впливу фізичної діяльності на становлення вольової особистості та розвитку в неї управлінських якостей було проведено дослідження. У ході опитування брали участь студенти освітнього ступеня “бакалавр” управлінських спеціальностей.
Серед опитуваних студентів займаються спортом 87%, серед них 85% стверджують, що саме заняття спортом істотно впливають на розвиток управлінських якостей. За думкою студентів, наступні дванадцять якостей, які розвиває спорт, впливають на становлення вольової сильної особистості і потрібні їм для майбутньої спеціальності, а саме: дисциплінованість, цілеспрямованість, мотивація, стриманість, комунікабельність, організованість, прагнення, лідерство, відповідальність.
Також можна виділити і інші якості, які формуються у людини в процесі занять спортом: радість перемог і гіркоту поразок, вміння отримати з цього корисний для себе урок, підвищене почуття обов’язку і відповідальності перед колективом і суспільством, розуміння своєї честі і гідності, участі та співпереживання, совісність при веденні змагань [4].
Спорт надає людям впевненість у собі і своїх силах. У кожної людини є необхідність оцінювати себе і свої можливості. Всі наші дії постійно оцінюються. З цього у людини складається певна самооцінка з приводу себе. Підвищення рівня самооцінки впливає на вольові прагнення і побудову мети, плідність, якість і корисність людської діяльності, а це вкрай важливо для лідера – майбутнього фахівця.
Цілеспрямованість – це прояв волі, що характеризується ясністю цілей і завдань, планомірністю діяльності та конкретних дій, зосередженістю дій, думок, почуттів на непохитному русі до поставленої мети. Людину цілеспрямованого відрізняє вміння направляти свою діяльність, виходячи з головного, найбільш важливого мотиву. Розвиваючи цю вольову якість при занятті спортом, студент використовує її в своїй професійній сфері.
Рішучість та сміливість – це прояв волі, що характеризується своєчасністю і обдуманістю дій, реалізацією на практиці, відсутністю боязні взяти відповідальність за рішення і його виконання навіть в умовах ризику і небезпеки. Все це життєво необхідно майбутньому управлінцю [2].
Крім того, 87 % студентів стверджують те, щоб досягти певних успіхів і мати результат, потрібно тренуватися регулярно, не менш двох-трьох разів на тиждень та мати чіткий графік. При цих умовах можна гарантувати результат, адже тільки систематичні заняття спортом позитивно впливають на розвиток здібностей людини, формують необхідні звички, які потім людина робить автоматично без зусиль. Щоденні спортивні навантаження призводять до того, що ми формуємо в собі почуття відповідальності і обов’язковості. Крім того, регулярні фізичні навантаження сприяють тому, що людина стає більш спокійною і врівноваженою.
З цих 87 %, які займаються фізичною діяльністю, майже 65,5% беруть участь в організаційних, спортивних чи наукових сферах діяльності ВНЗ. Вони пояснюють це тим, що активна фізична діяльність дисциплінує і надихає, саме тому вони мають чіткий розпорядок дня, знаходять вільний час не тільки для дозвілля, а й для участі у справах свого університету, міських проектах тощо. Серед студентів, які не займаються спортом (13%) лише 5% беруть участь у відповідних заходах. Завдяки спорту люди навчаються економно витрачати свій час, стають більш послідовними в діях, краще організовують та планують свій час та справи, адже в сучасному світі ефективний самоменеджмент лише покращує працездатність, продуктивність і стає в нагоді не тільки для фахівця, а й в щоденних справах [2].
Отже, активні заняття спортом це не особливо тривалий період в житті людини, але дуже важливий, так як саме в цей відрізок часу відбувається основне формування людини як особистості. Варто зазначити, що на етапі формування особистості заняття спортом не повинні бути безконтрольними.
Крім того, що фізична діяльність дисциплінує людину, вона ще і впливає на успішність особистості. Завдяки спортивній діяльності відбувається розвиток і інтелектуальних здібностей людини, що підтверджують 80 % опитуваних. Це відбувається в процесі творчого пошуку оволодіння технікою і тактикою, уміння управляти своїми емоціями, знаходити моментальні рішення і приймати їх [3]. Отже, у людини все це відкладається в голові, і на підсвідомому рівні проявляється в його діях і вчинках в соціальних ситуаціях.
Можна побачити, що 78,5% опитуваних мають рівень вище середнього, що є дуже гарним показником, який обґрунтовує пряму залежність між успішністю студента та його фізичною активністю. Постійне свідоме подолання труднощів, пов’язаних з регулярними заняттями спортом чи розумовою діяльністю виховують волю, впевненість, здатність комфортно почувати себе в колективі. Обґрунтуванням цього є більший відсоток студентів, які надають перевагу організаційній сфері – 57,1%.
Отже, крім того, що фізична діяльність є не тільки ефективним засобом фізичного розвитку студента, зміцнення і охорони його здоров’я, сферою спілкування, вона ще є засобом підвищення соціальної активності, впливає на авторитет, трудову діяльність, на структуру цінних орієнтацій, на виховання цілеспрямованого професійного фахівця, на процес самопізнання і самовдосконалення, на формування волі. В процесі занять спортом загартовується воля, характер, вдосконалюється вміння управляти собою в різних життєвих ситуаціях, швидко і правильно орієнтуватися в різноманітних складних випадках, своєчасно приймати рішення, розумно ризикувати або утримуватися від ризику, що так необхідно майбутнім управлінцям. Саме тому студенти, які займаються фізичною діяльністю, здебільшого займають управлінські посади, які вимагають прийняття відповідальності за свої дії і рішення, вміння працювати в колективі, бути емоційно стійкою людиною, та досягають значно більших висот, ніж ті, які зневажають цим заняттям.
Таким чином, на основі аналізу статистичних даних установлено та обґрунтовано зв’язок між успішністю студентів та їх фізичною діяльністю, яка є вагомим чинником формування управлінських якостей у майбутніх фахівців.
ЛІТЕРАТУРА
Бех І.Д. Виховання особистості: В 2-х т. – К.: Либідь 2003. – Т.1. – 227с.: Т.2 – 342 с.
Бахчанян Г.С. Мотивація інтересу до занять фізичною культурою та спортом // Педагогіка і психологія. – № 4. – 1997. – С. 41.
Федорович О. Виховання дисциплінованості учнів засобами фізичної культури і спорту / О. Федорович // Фізичне виховання спорт і культура здоров’я у сучасному суспільстві. Збірник наукових праць – 2008. – С. 265-267.
Ведмеденко Б.Ф. Теоретичні основи і практика виховання молоді засобами фізичної культури. / Б.Ф. Ведмеденко. – Київ, 1993. – С. 123-126.
Науковий керівник
Кривець Ю.І.