УТОЧНЕННЯ СУТНОСТІ ГРОШОВИХ ПОТОКІВ

УДК 657

Старцева В.М., студентка 1 року ОС магістр
ХНЕУ ім. С. Кузнеця

Анотація: У статті проведено узагальнення економічної сутності поняття «грошові потоки» на основі літературних джерел вітчизняних і зарубіжних вчених. Виявлено різні підходи до визначення поняття та точність трактування грошових потоків.

Ключові слова: грошові потоки, грошові кошти, прибуток, фінансові ресурси, еквіваленти грошових коштів, звіт.

Annotation: The article deals with the generalization of the economic essence of the concept of “cash flows” on the basis of literary sources of domestic and foreign scientists. Different approaches to the definition of the concept and the accuracy of the interpretation of cash flows are revealed.

Key words: cash flows, cash, profit, financial resources, cash equivalents, report.

Вагоме значення для прийняття управлінських рішень має наявність достовірної інформації про стан руху грошових потоків. Ця інформація надає змогу користувачам в повній мірі оцінити спроможність суб’єкта господарювання розпоряджатися грошовими коштами. Задля раціонально управління та оптимізації грошових коштів необхідно вміти правильно трактувати поняття «грошових потоків».

Теоретичним вивченням грошових потоків займалися як вітчизняні, так і ряд зарубіжних вчених такі як: Бернстайн Л.А. [1], Бланк І.А. [2], Бочаров В.В. [3], Кінг А.М. [4], Кірейцев Г.Г. [5], Райс Т. [5], Коваленко Л.О. [6], Ремньова Л.М. [6], Ковальов В.В. [7], Лігоненко Л.О. [8], Ситник Г.В. [8], Нікбахт Е. [9], Гроппеллі А. [9], Павлова Л.Н. [10], Поддерьогін А.М. [11], Попов А.В. [12], Сорокіна О.М. [13], Тян Р.Б. [14].

Розгляд фінансово-економічної праць надає змогу встановити, що існує безліч варіацій трактування грошового потоку, але, не зважаючи на відмінності в деталях, всі підходи до тлумачення наголошують на значимості грошового потоку для функціонування суб’єкта господарювання. Узагальнення підходів до визначення грошових коштів представлено у табл. 1.

Таблиця 1

Підходи вчених-економістів до визначення категорії «грошові потоки»

Автори Підходи до визначення
Бернстайн Л.А. [1] Грошові потоки – це приплив коштів і відтік коштів.
Бланк І.А. [2] Грошові потоки – це сукупність розподілених у часі надходжень і виплат грошових коштів.
Бочаров В.В. [3] Грошові потоки – це:
1) рух фінансових ресурсів
2) обсяг грошових коштів
Кінг А.М. [4] Грошові потоки – це тотальне управління грошовими коштами.
Кірейцев Г.Г., Райс Т. [5] Грошові потоки – це грошові надходження і виплати.
Коваленко Л.О., Ремньова Л.М. [6] Грошові потоки – це надходження та вибуття грошових коштів та їх еквівалентів.
Ковальов В.В. [7] Грошові потоки – це приплив і відтік грошових коштів.
Лігоненко Л.О. та Ситник Г.В. [8] Грошові потоки – це система розподілених у часі надходжень та видатків грошових коштів.
Нікбахт Е., Гроппеллі А. [9] Грошові потоки – це міра ліквідності компанії.
Павлова Л.Н. [10] Грошові потоки – це потоки капіталу.
Поддерьогіна А.М. [11] Грошові потоки – це сукупність послідовних подій, які пов’язані із фактом зміни власника грошових коштів.
Попов А.В. [12] Грошові потоки – це рух, тобто приплив і відтік коштів.
Сорокіна О.М. [13] Грошові потоки – це різні види потоків.
Тян Р.Б. [14] Грошові потоки – це вхідний і вихідний товар.

Бланк І.А. визначає поняття «грошові потоки», як «фінансовий кровообіг» господарського організму підприємства, де ефективно організовані грошові потоки, сприяють досягненню високих кінцевих результатів в цілому. Він вважає, що правильна організація – є запорукою «фінансового здоров’я» підприємства [2].

З економічної точки зору Бочаров В.В. характеризує грошові потоки як рух фінансових ресурсів у часі, так і обсяг всіх грошових коштів які не враховують при розрахунку прибутку, що отримує або виплачує підприємство протягом звітного періоду [3].

Райс Т. класифікує грошові потоки на чисті, традиційні і операційні. Чистий грошовий потік являє собою зміну грошових коштів, котрі знаходяться у розпорядженні підприємства, за період, що аналізується. Традиційний потік – це приблизна оцінка надходжень грошових коштів від виробничої діяльності. Визначити його можливо, припустивши, що надходження коштів можна оцінити, додавши компенсаційні статті витрат до чистого прибутку (наприклад, амортизацію). Операційний потік Райс трактує як суму фактичних надходжень грошових коштів від операцій за визначений період. Найчастіше, при цьому не враховуються фінансові виплати (якщо це не є основна діяльність підприємства). Таким чином, Т. Райс визначає загальний грошовий потік як всі грошові надходження і виплати [5].

Лігоненко Л.О. і Ситник Г.В.: «грошові потоки підприємства – система розподілених у часі надходжень та видатків грошових коштів, що генеруються його господарською діяльністю та супроводжують рух вартості, виступаючи зовнішньою ознакою функціонування підприємства» [8].

Нікбахт Е. та Гроппеллі А. розглядають грошовий потік як «міру ліквідності компанії», котра складається з «чистого доходу і безготівкових витрат, таких як амортизаційні відрахування» [9].

Поддерьогін А.М. стверджує, що грошовий потік можна представити як сукупність послідовних подій, які пов’язані із відособленням та логічно завершеним фактом зміни власника грошових коштів з приводу виконання договірних зобов’язань між суб’єктами господарювання, іншими економічними агентами (державою, домогосподарствами, міжнародними організаціями). З іншого боку, грошові потоки, генеровані суб’єктом господарювання на протязі певного періоду, що аналізується, складають також грошовий потік, який надалі називається сукупним грошовим потоком підприємства [11].

Сорокіна О.М. зазначає, що поняття «грошових потоків» є агрегованим та включає різні види потоків і пропонує використовувати в кожному конкретному випадку уточнене визначення грошових потоків, а саме: сукупний грошовий потік, грошовий потік від поточної діяльності [13].

Дослідження наукової літератури показало, що представлені різними авторами тлумачення грошових потоків припускають розгляд окремих сторін цієї економічної категорії. Аналізуючи всі визначення та зауваження авторів, можна виділити два підходи до трактування поняття грошових потоків, а саме як різницю між отриманими й вилученими підприємством грошовими коштами, та як рух грошових коштів.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Бернстайн Л.А. Анализ финансовой отчетности: теория, практика и интерпретация: пер. с англ./ Л.А. Бернстайн – М.: Финансы и статистика, 2003. – С. 567-568.

  2. Бланк И.А. Управление денежными потоками/ И.А. Бланк – К.: Ника-Центр, Эльга, 2002. – 736 с.

  3. Бочаров В.В. Финансовый анализ: Учеб. пособие / В.В. Бочаров – СПб.: Питер, 2014. – 240 с.

  4. Кинг А.М. Тотальное управление деньгами. Комплексная система прогнозирования и оптимизации денежных потоков: пер. с англ / А.М. Кинг. – СПб. : Полигон, 1999. – 448 с.

  5. Кірейцев Г.Г. Фінансовий менеджмент: навчальний посібник / Г.Г. Кірейцев. – 2-е вид., перероб. та доп. – К.: ЦУЛ, 2002. – 496 с.

  6. Коваленко Л. О. Фінансовий менеджмент навч. посіб. / Л.О. Коваленко, Л.М. Ремньова. – К.: Знання, 2005. – 485 с.

  7. Ковалев В.В. Управление денежными потоками, прибылью и рентабельностью: учебно-практическое пособие / В.В. Ковалев. – М.: Проспект, 2014. – 336 с.

  8. Лігоненко Л.О., Ситник Г.В. Управління грошовими потоками: навч. посібник./ Л.О. Лігоненко, Г.В. Ситник. – К.: Нац. торг. екон. ун-т, 2005. – 255 с.

  9. Нікбахт Е., Гроппеллі А. Фінанси. – К.: Основи, 1993.

  10. Павлова Л.Н. Финансовый менеджмент. Управление денежным оборотом предприятия: учебник для вузов / Л.Н. Павлова. – Москва: Банки и биржи, ЮНИТИ, 1995.

  11. Поддєрьогін А.М. Ефективність управління грошовими потоками підприємств / А.М. Поддєрьогін, Я.І. Невмержицький // Фінанси України. – 2007. – № 11. – C. 119–128.

  12. Попов А.В. Теория и организация американского менеджмента. – М, Изд-во МГУ,1999. – 152 с.

  13. Сорокина Е.М. Анализ денежных потоков предприятия / Е.М. Сорокина. – 2003. – с. 136.

  14. Тян Р.Б. Структурний аналіз грошових потоків із метою підвищення надійності їх прогнозування / Р.Б. Тян, О.В. Лисенко // Фінанси України. – 2012. – № 5. – С. 120.

Науковий керівник

к.е.н., доц. Пасічник І.Ю.