РОЗУМОВА ДІЯЛЬНІСТЬ СТУДЕНТІВ І ФІЗИЧНІ ВПРАВИ

УДК 796.012.6:612.821.3-057.87

Тарасенко А.В., студентка 1 курсу
ХНЕУ ім. Семена Кузнеця

Анотація. У статті розглядається залежність основ здорового способу життя та адаптації до розумових навантажень студентів. Фізичні навантаження представлені як основний фактор, що сприяє поліпшенню розумової працездатності студентської молоді в процесі їх навчання у ВНЗ.

Ключові слова: здоров’я, рухова активність, розумова працездатність, фізичні вправи, обмін речовин.

The article discusses the relationship and healthy life and to adapt to the mental stress of students. Physical activities are presented as the main factor contributing to the improvement of mental health of students in the course of their training at the university.

Key words: health, physical activity, mental performance, physical exercise, metabolism.

Зміни в діяльності дихальної, серцево-судинній системах, і інших органів і систем, що призводять до перевтоми і проблем зі здоров’ям студентів обумовлені новими умовами їхньої діяльності, а саме: знайомстві з великим об’ємом нової спеціальної інформації, емоційні навантаження.

Однією з умов формування і вдосконалення механізмів адаптації до розумових навантажень є рухова активність. Фізичні навантаження викликають перетворення різних функцій організму, впливають на розумову працездатність, увагу, оперативне мислення, обсяг переробленої інформації.

Важливою характеристикою особистості студента є його інтелект, здатність до мислення, раціонального пізнання. Оптимально підібраний режим рухової активності, фізичні вправи, позитивно впливають на психічні процеси, формування розумової стійкості до напруженої інтелектуальної діяльності. Виконання фізичних вправ оптимальної тривалості та інтенсивності призводить до підвищення розумової працездатності студентів.

Будь-яка рухова активність призводить до підвищення обмінних процесів в організмі. Оптимально підібрані навантаження збільшують розумову і фізичну працездатність, а значне збільшення обсягу й інтенсивності інтелектуальної і фізичної активності викликає у людини швидке стомлення і зниження ефективності праці. При цьому відбувається уповільнення швидкості переробки інформації, погіршення пам’яті і засвоєння теоретичного матеріалу. Поява стомлення є сигналом, який попереджає про настання перенапруги організму.

В останні роки кількість здорових студентів зменшується. До такого різкого погіршення здоров’я юного покоління призвело недосконалість і низький рівень існуючої системи фізичного виховання дітей, в основі якої відсутній принцип єдності психічного та фізичного розвитку.

Так, при зниженні рухової активності відбувається зниження обміну речовин і інформації, що надходить в мозок з м’язових рецепторів, що викликає порушення регулюючої функції головного мозку і позначається на роботі всіх органів. Таким чином, тільки розвиваючи опорно-руховий апарат, запобігаючи порушення постави, стимулюючи функцію дихальної та серцево-судинної систем створюються умови для нормального росту і розвитку організму.

У момент напруженої інтелектуальної діяльності в організмі вираз обличчя стає зосередженим, губи стискаються, чим яскравіше емоції і складніше вирішити завдання. Під час засвоєння будь-якого заданого матеріалу в організмі несвідомо скорочуються і напружуються м’язи, що випрямляють і згинають колінний суглоб. Це відбувається в результаті того, що імпульси, що йдуть від напружених м’язів в Центральну нервову систему, стимулюють роботу мозку, допомагають йому підтримувати необхідний тонус.

Під час виконання дій, що не вимагають фізичних зусиль і злагоджених рухів часто напружуються м’язи шиї і плечового поясу, а також м’язів обличчя і мовного апарату, тому що їхня активність досить тісно пов’язана з нервовими центрами, відповідальними за увагу, емоції, мову. При тривалому та інтенсивному занятті письмом, напруга поступово переміщається від пальців до м’язів плечового поясу і плеча. Тривале виконання такої роботи викликає звикання до таких подразників, в результаті запускається процес гальмування, зниження працездатності, тому як кора головного мозку не в змозі справлятися з триваючим нервовим збудженням, і воно починає поширюватися по всій м’язовій системі.

Умовою ефективної інтелектуальної діяльності є як і тренований мозок, так і треноване тіло, мускулатуру, допомагає нервовій системі впоратися з розумовими навантаженнями.

Таким чином, раціонально підібране фізичне навантаження до, в процесі і після закінчення інтелектуальної діяльності безпосередньо впливає на інтенсивність працездатності головного мозку. При цьому невеликі фізичні навантаження не зроблять істотного впливу. Надмірні ж навантаження призводять до перевтоми і значного зниження працездатності. Вплив на розумову діяльність інтенсивних фізичних навантажень проявляється в активізації захисних процесів, що є важливим засобом їх тренування і підвищення розумової працездатності.

Науковий керівник

к. наук з фіз. вих. і спорту, доцент А.І. Маракушин