ВОРКАУТ ЯК ЗАСІБ МОТИВАЦІЇ СТУДЕНТІВ ДО ЗАНЯТЬ ФІЗИЧНИМ ВИХОВАННЯМ
УДК 796.011.3-057.87:005.32
Коробка В.О., студент 1 курсу
ХНЕУ ім. С. Кузнеця
Анотація: Розглянуто питання мотивації студентів ХНЕУ ім. С. Кузнеця до занять фізичним вихованням, формування здоров´язберігаючої компетентності, залучення студентів до занять масовим спортом. Дано вплив воркаута на підвищення фізичної підготовленості студентів.
Ключові слова: воркаут, спорт, фізичне виховання студентів.
Abstrakt: The questions of motivation of students of KhNUE for physical education, formation of health-preserving competence, involvement of students in mass sports are considered. The influence of Workout on increasing the physical preparedness of students is given.
Key words: workout, sport, physical education of students.
В нашому університеті навчальна дисципліна фізичне виховання формує загальну компетентність: здатність підтримувати необхідний рівень фізичної активності і здоров’я для забезпечення соціальної та професійної діяльності [1, 2, 3]. Заняття з фізичного виховання проводяться за обраним видом спорту (ігрові,такі як баскетбол, волейбол, футзал, настільний теніс, бадмінтон; силові – гирьовий спорт, армреслінг, пауерлифтінг, аеробіка та фітнес; одноборства – бокс, боротьба).
Однак для підвищення мотивації студентів до занять фізичним вихованням цього недостатньо. Ми пропонуємо види спорту, які не використовують в нашому університеті, але вони варті уваги.
Таким, наприклад, є WorkOut – вулична субкультура, яка об’єднує унікальний підхід до тренувань, прагнення до різнобічного розвитку особистості і соціальну активність. Вона базується навколо тренувань з власною вагою і пропагує здоровий спосіб життя серед молоді. Культура воркауту просуває ідею отримання сильного, красивого і здорового тіла. Головне, це варіативність і регулярність тренувань, правильне харчування, техніка безпеки і знання теорії.
В даний час у багатьох людей є сильна омана, що для отримання красивого, здорового і сильного тіла необхідно тренуватися в дорогих фітнес клубах з персональними тренерами, мучити себе різними дієтами і приймати будь-які біологічно активні добавки. По іншому ніяк.
Воркаут ставить собі за мету спростувати це і показати, що знайти відмінний зовнішній вигляд, стати більш здоровим і сильним можна набагато простіше. Досить лише регулярно тренуватися з власною вагою (прогрес – справа часу, не можна несподівано прокинутися вранці і отримати бажаний результат) і використовувати в цих тренуваннях свою уяву (другий ключовий принцип – варіативність, необхідно постійно міняти вправи, щоб м’язи не могли звикнути).
Воркаут пропонує по-новому поглянути на всім відомі підтягування, віджимання від підлоги, віджимання на брусах і присідання. За рахунок використання уяви можна придумати безліч варіантів цих вправ, а також комбінування та об’єднання їх в зв’язки, що дозволяє досягти дійсно відмінних результатів!
В Америці в 90-х підлітки почали активно працювати над побудовою свого тіла, займаючись на звичайних вуличних спортивних майданчиках. Вони підтягувалися, віджималися та виконували інші вправи, роблячи своє тіло рельєфним. Коли Інтернет став загальнодоступними в мережі стали поширюватися відео, де можна було побачити тренування воркаут. Деякі з яких називалися гетто-тренування (англ. Ghetto workout), що, можливо, пов’язано з тим, що їх викладали в Інтернет афроамериканці, які проживають в так званих гетто. Деякі ролики викликали великий інтерес у молоді по всьому світу. Не зрозуміло, хто першим почав підписувати ролики, як «street workout», але назва міцно прижилося і пізніше в Європі трансформувалося в «воркаут». В Україні рух поширився в 2008 році.
Види воркауту. Варто зробити акцент на тому, що немає чітких поділів стилів цього вуличного спорту, але є історично складена класифікація:
Street Workout. Класичний стиль, який має на увазі виконання різних елементів з власною вагою і придумування нових незвичайних вправ.
Ghetto Workout. Цей вид зберіг переваги бідних підлітків, які започаткували напрям. Наголос робиться на виконання складних і красивих елементів, а ще в цей стиль входять яскраві силові вправи воркаут, наприклад, ізометричні. Що цікаво деякі елементи цього стилю знайшли своє відображення в східних єдиноборствах, наприклад, віджимання на пальцях.
Handstand. Силове напрямок попереднього стилю, в якому силові виходи на турніку чергуються з віджиманнями і так далі.
Gimbarr. Унікальний «кубинський» стиль, який є небезпечним для життя, оскільки вимагає розвитку спритності і відмінної координації. Не рекомендується виконувати елементи цього стилю без страховки [2].
Коли людей, які цікавляться Street Workout, стало багато, то вони почали змагатися один з одним в майстерності, що в підсумку призвело до проведення реальних змагань і навіть Чемпіонатів світу. Варто зауважити, що перший міжнародний чемпіонат провели в Ризі в 2011 році. Вуличний спорт воркаут використовує в змаганнях оцінку п’яти параметрів: сили, видовищності, чіткості виконання вправ, кількості елементів і харизми. Останній пункт особливо цікавий, оскільки в цьому напрямку, головне – краса і гарний настрій.
Вже говорилося про те, що «Street Workout» – офіційно невизнаний спорт, тому й розряди є дворовими. Придумав їх в 2008 році відомий «турнікмен» з України – Євген Козирєв. Така програма воркаут була створена для мотивації дворових спортсменів не зупинятися, і відточувати свої вміння. Всього існує сім розрядів і людина, ідеально проходить всі ступені, вважається кандидатом спорту по дворовому воркауту. У кожен розряд включені дві категорії: базові вправи і елементи.
Щоб було комфортно виконувати різні елементи, важливо надягати на тренування зручний одяг, який не буде заважати рухам. Важливо, щоб він був виготовлений з міцних матеріалів, які не будуть рватися від різких рухів, але при цьому добре розтягуються. Надягають спортсмени воркауту шорти (штани, майки, футболки). Коли холодно в хід йдуть і толстовки. Для змагань команди використовують яскраву уніформу, щоб зробити виступ більш видовищним.
Що стосується взуття, то краще вибирати кросівки з вентиляцією і щільною підошвою. Обов’язково потрібно використовувати рукавички для воркауту, які захищають кисті від пошкоджень. Вибирати варто спеціальні спортивні моделі, які не мають твердих швів, щоб нічого не давило. Для виконання складних елементів потрібна страховка – спеціальні ремені, що фіксують руки на перекладині.
Багато з нас страждають від гіподинамії (брак фізичної активності і руху), але при цьому чудово їдять. Це призводить до осідання жиру на боках, і коли ми починаємо займатися спортом, виявляється, що сил і енергії для тренувань зовсім не залишається.
При нестачі калорій ефект від тренування буде дуже низьким, що призведе до занепаду сил і знизить ефективність тренувань. Тому, якщо ви зважилися на заняття спортом і ці заняття будуть регулярними, вам необхідний перехід на особливу спортивне харчування.
При цьому раціон багато в чому залежить від виду спорту, яким ви віддаєте перевагу займатися, і ступеня вашої тренованості. І все ж загальні принципи харчування залишаються одними і тими ж:
- Не допускається повне або часткове голодування при заняттях спортом, це буде виснажувати організм, не приводячи до скільки-небудь помітних результатів.
- Перш за все, при зміні харчування порадьтеся з тренером або спортивним лікарем, вони знають, які корективи в харчування необхідно ввести.
- Важливо виключити переїдання і їжу похапцем.
- Під час їжі необхідно сконцентруватися на процесі прийому їжі, а не на розмовах або перегляді телевізора.
- Їжте саме в той час, коли ви дійсно хочете їсти, але не за компанію або від нудьги.
З кожним днем все більше і більше людей дізнаються про існування даного напрямку фізичного розвитку і роблять вибір на користь занять воркаутом.
Хтось робить це, щоб отримати більш привабливе тіло; хтось щоб поліпшити фізичні показники. До речі, воркаут є відмінною підготовчої системою для багатьох інших видів спорту, в тому числі і тому, що вчить вас краще володіти своїм тілом і контролювати його. А хтось, і нам хотілося сподіватися, що таких більшість, займається воркаутом просто тому, що йому подобається сам процес тренувань. Для таких людей воркаут це спосіб самовираження.
Ми впевнені, що в майбутньому учасників руху буде ставати тільки більше. Будуть підключатися нові міста і країни. Все більше людей побачать яких результатів можна досягти за допомогою вправ з власною вагою, почнуть тренування і включать фізичний розвиток в свій розпорядок дня.
А це означає, що навколо буде більше здорових і красивих людей!
ЛІТЕРАТУРА
Закон України «Про вищу освіту» ( Відомості Верховної Ради (ВВР), 2014, № 37-38, ст. 2004) (Із змінами, внесеними згідно із Законом № 76-VIIІ від 28.12.2014, ВВР, 2015, № 6, ст. 40).
Наказ Міністерства освіти і науки від 26 січня 2015 року № 47 «Про особливості формування навчальних планів на 2015/2016 навчальний рік».
Маракушин А.І. Побудова навчальних програм з фізичного виховання на основі компетентнісного підходу / Компетентнісний підхід в освіті та професійній діяльності. Матеріали всеукраїнської науково-методичної конференції 19-20 квітня 2018 року. ХНУ ім. В.Н. Каразіна – с. 124-126
Науковий керівник
к. наук з фіз. вих. і спорту, доцент А.І. Маракушин