УЗГОДЖЕНІСТЬ ПОНЯТІЙНОГО АПАРАТУ ТА НОРМАТИВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ ДОГОВОРІВ ПІДРЯДУ

УДК 347.454.3(477)

Бондарева М.О., студентка 4 курсу
ХНЕУ ім. С. Кузнеця

Анотація: розглянуто поняття договору “будівельного підряду”. Проведено аналіз законодавства, що регулює порядок укладення та виконання договору підряду. Сформульовано висновки і пропозиції з метою вдосконалення законодавства України у цій сфері.

Ключові слова: договір будівельного підряду, капітальне будівництво, будівельні роботи, підрядник, замовник, контракт, умови договору.

Abstract: the concept of a construction contract agreement has been considered. The legislation that regulates the order of conclusion and execution of an agreement has been analyzed. With a view to improve the legislation of Ukraine in this field the conclusions and suggestions have been formulated.

Keywords: construction contract agreement, capital construction, construction work, contractor, employer, contract, contract terms.

Будівництво на сьогодні є однією з найважливіших галузей народного господарства, від якої залежить ефективність функціонування всієї системи господарювання в країні, а договір будівельного підряду, у свою чергу, можна назвати основним правовим інструментом, за допомогою якого регулюють взаємовідносини сторін у будівництві.

Становлення в Україні ринкової економіки викликало не тільки появу нових для вітчизняного правопорядку типів договорів. Наслідком цього також стало більш інтенсивне застосування в цивільному обороті наявних договірних конструкцій, до числа яких необхідно віднести і підряд. Розширення сфери застосування договору підряду обумовлено декількома факторами. По-перше, це викликано збільшенням обсягів будівельної діяльності, що додало особливої актуальності такому різновиду договору як будівельний підряд. При цьому особливо гостро постала проблема якості результатів робіт за названим договором. По-друге, усунення обмежень для доступу на ринок спричинило збільшення числа суб’єктів, які на професійній основі виконують різного роду роботи. У зв’язку з цим, в господарській практиці значно більшого поширення набув й інший різновид згаданого договору – побутовий підряд.

Тривале існування підряду як договірної конструкції і зазначене вище розширення сфери застосування цього договору зумовили високий ступінь наукової розробленості теми дослідження. Серед присвячених даному договору досліджень необхідно особливо виділити роботи О.А. Беляневич, В.С. Мілаш, О.М. Вінник, О.П. Віхрова, М.І. Брагінський.

Необхідно зазначити, що більшість наукових досліджень стосуються в основному лише різновидів договору підряду. Безперечно, що такі теми мають високу актуальність, проте кожна з них має своє, обумовлене її специфікою, коло питань.

Так, будівельний підряд вимагає розгляду самого процесу будівництва, у тому числі проблем розробки технічної документації, договірних зв’язків між учасниками будівельної діяльності, процесу здачі-приймання результату роботи тощо. У зв’язку з цим, названі теми неминуче залишають за своїми рамками значну частину питань, пов’язаних з договором підряду в цілому.

Метою дослідження є узгодження поняття “договір підряду”, що використовується в різних законодавчих актах, виявлення його правової природи.

Вважаємо, що переваги та недоліки нормативних правових актів можуть бути виявлені лише в процесі їх застосування. Зазначене вище розширення області застосування договору підряду призвело до значної кількості спорів, що випливають з договору підряду, в судових органах. При цьому потрібно зазначити, що прямі відповіді на питання, які постають при розгляді справи у суді, у Цивільному кодексі України та інших нормативно-правових актах в деяких випадках відсутні. Крім того, часто формулювання наявних норм не є чітко визначеними. У зв’язку з цим, потрібно виробити рекомендації щодо застосування законодавства про підряд з метою забезпечення однакових підходів до його тлумачення.

Зараз договір підряду широко використовується в сфері підприємництва та повсякденному житті громадян. Роботи за договором підряду можуть проводитися як з метою створення нової речі, так і з метою модернізації тої, що існує. Договір підряду нерідко застосовується в галузях, яі не можна ні спів ставити, ні порівняти за масштабами розмірів виконаних робіт . Він може бути застосований як для створення на замовлення фільму, так і використаний для будівництва торгово-розважального комплексу, де під час виконання робіт буде застосований не тільки безпосередньо для будівництва об’єкта, але і для виробництва проектних робіт на об’єкті будівництва.

В Україні нормативно-правове регулювання договірних відносин у галузі будівництва регламентується Господарським кодексом України (ГКУ) [1], Цивільним кодексом України (ЦКУ) [2], Постановою “Про затвердження Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві в випадках, що не суперечать положенням ЦКУ і ГКУ” [3].

На підставі проведеного аналізу вище наведених нормативно-правових актів, з’ясовано, що будівельна діяльність в Україні здійснюється на основі договору будівельного підряду, договору підряду на капітальне будівництво та будівельного контракту. У зв’язку з цим необхідним є з’ясування особливостей трактування сутності цих понять.

Визначення договору підряду міститься в ст. 2 ЦКУ, згідно з якою підрядник бере на себе обов’язки по виконанню певної роботи за завданням замовника і здачі її результату. У свою чергу, замовник зобов’язаний прийняти та оплатити належним чином виконану підрядником роботу.

Варто негативно оцінити той акт, що багато важливих аспектів, пов’язаних з правовим регулюванням капітального будівництва, врегульовані на рівні підзаконних актів. Так, ані ГКУ, ані чинні закони не містять поняття “капітальне будівництво”, натомість воно наведено у Порядку державного фінансування капітального будівництва, який розглядає капітальне будівництво з певного боку - як об’єкт фінансування. Варто було б ввести легальне визначення капітального будівництва у нормативно-правовий акт вищого рівня, який розглядатиме його передусім як господарську діяльність, наприклад, у ГКУ. Вважаємо за доцільне розпочати главу 33 ГК з такого визначення.

Слід мати на увазі, що для договору підряду властива деяка схожість з трудовим договором, хоча при цьому і суттєві відмінності. Зокрема, за трудовим договором працівник найчастіше зараховується в штат організації, зобов’язаний виконувати вказівки роботодавця і слідувати внутрішньому трудовому розпорядку, введеному в організації. Також за трудовим договором працівник виконує певні трудові функції, і результат, який досягається ним при виконанні цих функцій, не завжди може бути втілено. При цьому трудове законодавство встановлює для працівника систему пільг за кількістю та умовами праці, її оплату, а також соціальному страхуванню. Що стосується договору підряду, то відповідно до ст. 858 ЦКУ підрядник виконує роботу власними силами, своїми засобами і сам несе ризики, якщо інше не передбачено договором підряду.

Найважливішою рисою в характеристиці предмета договору підряду є якість, що обумовлено ст. 857 ЦКУ, якою встановлюються вимоги до якості предмета виконання. Якість виконаної підрядником роботи має відповідати умовам договору підряду. У разі якщо сторони не визначили дані умови, то якість виконаної роботи має відповідати вимогам, що звичайно ставляться до робіт такого роду.

Крім того що результат робіт повинен відповідати певної якості в момент приймання замовником, він повинен ще бути придатним в межах розумного терміну для використання, передбаченого договором підряду. Якщо ж сторони не передбачили в договорі, для чого можуть бути використані результати робіт, то в цьому випадку застосовується правило про те, що вони повинні бути придатні для звичайного використання результату робіт такого роду.

Висновки. На підставі аналізу чинних нормативно-правових актів, вважаємо за доцільне використовувати термін “договір будівельного підряду”, що наведений в ЦКУ. Він максимально відповідає змістовому наповненню та розкриває предмет та об’єкт договору, як документу , що регулює здійснення будівельної діяльності в Україні.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Господарський кодекс України: офіц. текст. – К.: Кондор, 2004. – 208 с.

  2. Цивільний кодекс України: прийнятий 16.01.2003 р. – К.: Істина, 2003. – 368 с.

  3. Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку державного фінансування капітального будівництва» від 27.12.2001 р. № 1764 // Офіційний вісник України. – 2001. – № 52. – ст. 2374.

  4. Закон України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”

  5. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку № 18 “Будівельні контракти” затверджено наказом Мінфіну України від 28.04.2001 р. № 205 (зі змінами).

  6. Міжнародний стандарт бухгалтерського обліку 11 “Будівельні контракти”

  7. Беляневич О.А. Господарське договірне право України (теоретичні аспекти): монографія / О.А. Беляневич. – К.: Юрінком Інтер, 2006. – 592 с.

  8. Брагінський М.І. Договірне право / М.І. Брагінський, В.В. Вітрянський. – М.: Статут, 2007. – Кн. третя: Договори про виконання робіт і надання послуг. – С. 40.

Науковий керівник

к.е.н., доцент Часовнікова Ю.С.