ЕКОНОМІКО-ПРАВОВІ АСПЕКТИ ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ МОЛОДИХ ПРАЦІВНИКІВ
УДК 33.331.5
Гриценко А.А., студентка 3 курсу
ХНЕУ ім. С. Кузнеця
Анотація: Проаналізована проблема працевлаштування молодих працівників в Україні. Визначені причини безробіття серед молоді. Розглянуто наслідки безробіття молодих працівників. Надано шляхи розв’язання даної проблеми.
Ключові слова: молодь, молодий працівник, безробіття, ринок праці, законодавство.
Abstract: The problem of employment of young workers in Ukraine is analyzed. The causes of unemployment among young people are identified. The consequences of unemployment of young workers are considered. The ways of solving this problem are given.
Keywords: youth, young worker, unemployment, labor market, legislation.
У ст. 43 Конституції України вказано: «кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується» [1]. У частині другій ст. 43 Конституції України передбачається, що держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб. Також в Україні заборонено будь-яку дискримінацію у сфері праці, зокрема порушення принципу рівності прав і можливостей. Згідно ст. 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом [1].
Актуальність теми зумовлена тим, що на сучасному ринку праці немає практики обов’язкового працевлаштування молодих фахівців у галузі права – випускників ВНЗ, бо згідно з ч. 1 ст. 197 Кодексу Законів про Працю України: громадянам України віком від 15 до 28 років – після закінчення або припинення навчання у загальноосвітніх, професійних навчально-виховних і вищих навчальних закладах, завершення професійної підготовки і перепідготовки, а також після звільнення зі строкової військової або альтернативної (невійськової) служби надається перше робоче місце на строк не менше двох років [2]. Більше того, працевлаштування відбувається в умовах гострої конкуренції.
Згідно із Законом України «Про зайнятість населення» молодий працівник – громадянин України віком до 35 років, випускник професійно-технічного або вищого навчального закладу, який у шестимісячний строк після закінчення навчання працевлаштувався самостійно або за направленням навчального закладу чи територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, та продовжує працювати протягом трьох років за кваліфікацією, яку він набув під час навчання, у тому числі незалежно від місця першого працевлаштування [3].
На сьогоднішній день головною причиною безробіття серед молодих працівників вважається порушення балансу між попитом і пропозицією. Така ситуація сформувалася через скорочення ринку праці та посиленим розвитком системи вищої освіти. Труднощі у працевлаштуванні призводять до того, що молодь займається нерегламентованою та тіньовою діяльністю, а така діяльність призводить до негативних наслідків, наприклад знецінення робочої сили, виїзд молодих спеціалістів за кордон, зростання злочинності у суспільстві, втрата мотивації до праці та працевлаштування.
Інша проблема молоді у пошуку роботи полягає у тому, що роботодавець хоче отримати вже вмілого працівника, який прийде і відразу ж почне виконувати той обсяг роботи, котрий йому дадуть, виконувати всі доручення і обов’язки, які на нього покладуть. Цю ситуацію також ускладнює становище на ринку праці, бо кількість вільної робочої сили є значною і роботодавець може обирати. Перешкодою до працевлаштування на роботу стає підготовка випускників, яка не відповідає запитам роботодавців. Зараз часто трапляється, що молодий працівник не може добре репрезентувати себе перед роботодавцем, показати себе із найкращого боку, зацікавити роботодавця, переконати, що саме він має займати обране робоче місце та може впоратися з поставленими перед ним завданнями.
Найвагомішим кроком до розв’язання проблем зайнятості молодих працівників в Україні є вдосконалення законодавства про зайнятість. Але задля ефективного вирішення проблеми зайнятості та працевлаштування молоді необхідно узгодити між собою основні нормативно-правові, акти за допомогою яких здійснюється правове регулювання у даній сфері.
Наразі у Законі «Про зайнятість населення» є лише одна стаття, що направлена на сприяння зайнятості саме молодого населення. Це стаття 29 «Розширення можливостей для підвищення конкурентоспроможності молоді» у IV Розділі даного Закону. Тому розвиток правової бази може сприяти працевлаштуванню молоді.
Також молодь не завжди розуміє суть обраної професії, не розуміють реальні можливості працевлаштування та перспективи кожного виду діяльності. Дуже часто молодь дивиться через «рожеві окуляри», а коли їх очікування не співпадають із реальним станом речей – з’являється така проблема, як небажання працювати та відсутність мотивацій у пошуках роботи. У вирішенні даного питання може посприяти державна служба зайнятості. Необхідно проводити різноманітні семінари про особливості різних професій та спеціальностей ще з моменту, коли майбутнє працездатне населення навчається в школі.
Важливо, щоб молодь була морально підготовлена до конкуренції на ринку праці та усвідомлювала свою роль у суспільстві. Таку підготовку могли б надавати молодіжні організації, психологи у школах і, звичайно, державна служба зайнятості під час проведення семінарів.
Ще один можливий шлях вирішення цієї проблеми – включати до навчальних програм обов’язково стажування учнів. Це стажування має проводитись також ще з моменту шкільного віку. Саме на етапі вибору майбутньої спеціалізації. Студенти мають проходити реальне стажування за своєю професією, а не лише «на папері». Для того, щоб знати, чого потребують роботодавці, до чого готуватись на протязі навчання, що більш цінується в роботі. Дане стажування має проводитись кожного навчального року у ВНЗ, щоб майбутній працівник міг коригувати свої знання в залежності від результатів практичного навчання. Важливо, щоб про проходження стажування був зроблений запис до трудової книжки стажиста. Так, після закінчення ВНЗ, здобувши освітньо-кваліфікаційний рівень, молодий працівник матиме певний стаж роботи, а це буде вагомим аргументом для роботодавця. Саме такі фахівці конкурентоспроможними на ринку праці, оскільки мають не тільки теоретичні, а й практичні навички у певній галузі.
Отже, проблема працевлаштування молоді в Україні є дуже актуальною, тим паче в теперішній час системної кризи в країні, тому тільки комплексний підхід розв’язання проблеми з орієнтацією на довгострокову перспективу, який дозволить досягти не тільки певних позитивних зрушень в системі працевлаштування української молоді, але і побудувати нову конкурентоспроможну, ефективну та результативну систему працевлаштування та постійного розвитку кадрів в Україні.
ЛІТЕРАТУРА
Конституція України від 28.06.1996 р. № 254к/96-ВР. – К. Преса України, 1997.
Кодекс законів про працю України // Відомості Верховної Ради УРСР. – 1971. – ст. 50.
Про зайнятість населення: Закон України // Офіційний вісник України. – 2012. – ст. 243.
Науковий керівник
к.ю.н., доц. Силенко Н.М.