ПРОБЛЕМИ ОБЛІКУ ГРОШОВИХ КОШТІВ ТА ШЛЯХИ ЇХ ВИРІШЕННЯ

УДК 657.6

Ніколаєнко В.Т., студент 4 курсу
ХНЕУ ім. С. Кузнеця

Анотація: У статті досліджено теоретичну сутність грошових котів та надано власне визначення. Розглянуто основні завдання бухгалтерського обліку грошових коштів, основні елементи організації внутрішньогосподарського контролю за грошовими коштами. Проаналізовано проблеми в обліку грошових коштів. Обґрунтовано рекомендації щодо удосконалення обліку та системи внутрішньогосподарського контролю грошових коштів на вітчизняних підприємствах.

Ключові слова: гроші, грошові кошти, еквіваленти грошових коштів, облік грошових коштів, контроль, рух грошових коштів.

Abstract: The article analyzes the theoretical essence of cash cats and gives its own definition. The main tasks of accounting for cash are considered, the main elements of the organization of internal control over cash. Typical mistakes in cash accounting are analyzed. The recommendations for improving the accounting and system of internal control of cash funds at domestic enterprises are substantiated.

Key words: money, cash, cash equivalents, cash accounting, control, cash flow

Грошові кошти є невід’ємною складовою усіх підприємств і відіграють важливу роль у їх діяльності. Їх рух формується в результаті господарських операцій з контрагентами і вимагає суворого цільового спрямування на досягнення поставлених господарських завдань підприємства. Порушення вказаних умов призводить до дисбалансу інших складових господарських засобів, технічної відсталості виробництва, фінансової залежності суб’єкта господарювання. Усі підприємства ведуть облік грошових коштів, тому від правильного їх відображення залежить ефективне його функціонування.

Дослідженню проблемних питань обліку грошових коштів та їх вирішенню присвячені праці багатьох вчених, а саме: Ф.Ф. Бутинця, Г.В. Осовської, В.Д. Базилевича, Л.О. Баластрика, Н.М. Бондаренка, Л.В. Івченко та інших. Проте, недосконалість практичних аспектів організації обліку та внутрішнього контролю за операціями з грошовими коштами на підприємствах визначають актуальність обраної теми.

Метою даної роботи є дослідження теоретичної сутності грошових коштів, аналіз проблем обліку та контролю за грошовими коштами та з’ясування напрямків їх покращення на вітчизняних підприємствах.

У літературних джерелах існують різні підходи щодо визначення поняття «грошові кошти». Для розуміння сутності грошових коштів, проаналізуємо визначення, наведені у нормативних документах та думки провідних вітчизняних вчених у табл. 1.

Таблиця 1

Трактування терміну «грошові кошти» (розроблено автором)

№ з/п Автор Трактування поняття «грошові кошти» Джерело
1 Ф. Ф. Бутинець Грошові кошти – це сума готівки в касі підприємства, вільні грошові кошти, що зберігаються на поточному, валютному та інших рахунках в банку та інші кошти підприємства [1]
2 М. В. Дерій Грошові кошти – основні сегменти для здійснення готівкових і безготівкових розрахунків між державними бюджетними установами та підприємствами [2]
3 Г. В. Осовська Грошові кошти – доходи та надходження. [3]
4 В. Д. Базилевич, Л. О. Баластрик Грошові кошти – засоби, які знаходяться в народному господарстві в готівковій і безготівковій формах і виконують функції засобів обігу, платежу і накопичення. [4]
5 І. С. Несходовський Грошові кошти – абстрактний вимірник економічних процесів, явищ, об’єктів, який суб’єкти згодні приймати як платіжний засіб. [5]
6 Пушкар М. С. Грошові кошти – грошові знаки національної і іноземної валюти які є платіжними засобами. [6]
7 НПСБО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» Грошові кошти – готівка, грошові кошти на рахунках в банка і депозити до запитання [7]
8 МСБО 7 «Звіт про рух грошових коштів» Грошові кошти – кошти в касі та депозити до запитання [8]

Проаналізувавши поняття «грошові кошти», ми прийшли до висновку, що найбільш точне визначення наступне: грошові кошти – готівка в касі, електронні гроші, залишки коштів на поточних та інших рахунках у банках, які можуть бути використані господарюючим суб’єктом упродовж будь-якого моменту часу для розрахунків під час здійснення господарських операцій.

Для забезпечення достовірної і точної інформації про рух коштів необхідно забезпечити їх чіткий, своєчасний та повний облік, тому основними завданнями бухгалтерського обліку грошових коштів є наступні: правильна організація, своєчасне законне проведення безготівкових і готівкових розрахункових операцій; своєчасне та правильне документування операцій із руху грошових коштів; забезпечення зберігання і контроль над їх цільовим використанням; своєчасне проведення інвентаризації грошових коштів та відображення її результатів в обліку; своєчасне і повне відображення в документах і регістрах бухгалтерського обліку руху коштів у касі підприємства і на рахунках у банку; суворе дотримання встановлених правил ведення касових операцій і здійснення розрахунків між суб’єктами господарської діяльності.

Дослідження показують, що у суб’єктів господарювання постійно виникають облікові проблеми руху і наявності грошових коштів о яких відносяться: визначення та класифікація грошових коштів; правильне їх відображення у фінансовій звітності; послаблена система контролю над процесом збереження та використання грошових коштів; оптимізація надходжень і виплат готівки та формування інформаційної бази даних для аналізу отриманих і втрачених вигод від проведених операцій; повнота та своєчасність відображення в системі обліку руху грошових коштів; ухилення від оподаткування використанням не облікових грошових коштів.

Тому операції з грошовими коштами вимагають детального обліку та є одними з відповідальних ділянок внутрішньогосподарського контролю, оскільки значна частина зловживань відбувається шляхом розкрадань готівки з каси підприємства. Для контролю за використанням коштів формуються економічні служби на підприємстві. А з метою контролю в області обліку і в області дотримання законодавства застосовують внутрішні та зовнішні перевірки.

Для проведення внутрішньогосподарського контролю грошових коштів необхідно виділити три основні етапи: організаційно-підготовчий, етап перевірки та заключний етап.

На першому етапі проведення внутрішньогосподарського контролю грошових коштів перевіряючий з’ясовує такі основні питання як: склад грошових коштів; наявність договорів матеріальної відповідальності; забезпечення належних умов зберігання грошових коштів. Перевіряючий також досліджує систему організації бухгалтерського обліку, в частині дотримання положень облікової політики.

На другому етапі здійснюється безпосередньо процедура перевірки, яка розпочинається з інвентаризації каси та грошових еквівалентів.

З метою запобігання привласнення коштів, що надійшли з банку від юридичних і фізичних осіб, доцільно проводити інвентаризацію грошових коштів на рахунках в банку шляхом методу звірки залишків, які обліковуються на рахунках в бухгалтерії, із залишками в банківських виписках. При інвентаризації не повинні залишатися поза увагою банківські операції, не підтверджені відповідним документами.

На даному етапі перевірки перевіряючий здійснює: перевірку на підтвердження інформації про фактичні залишки грошових коштів та їх еквівалентів у касі та на поточних рахунках в банківських установах; контроль дотримання чинного законодавства за операціями з грошовими коштами; перевірку своєчасності і правильності документального оформлення оприбутковування і видачі грошових коштів та їх еквівалентів первинними документами типової форми; перевірку правильності перенесення початкових залишків за грошовими коштами; перевірку дотримання підприємством встановленого ліміту зберігання готівкових коштів; контроль зіставності даних аналітичного, синтетичного обліку, головної книги і балансу; перевірку стану грошових коштів на рахунках на день проведення перевірки за даними виписок банку і за балансом підприємства; перевірка законності відкриття підприємством рахунків у  банку, своєчасності одержання і обробки виписок банку за всіма рахунками.

На третьому етапі узагальнюються результати контролю і складається висновок щодо виявлених відхилень та  встановлених порушень, крім того зазначаються заходи щодо вирішення проблемних питань. Також на цьому етапі здійснюється контроль за  виконанням прийнятих рішень та  реалізацією розроблених заходів щодо усунення і недопущення у майбутньому виявлених порушень.

Отже, вище зазначені проблеми вимагають негайного вирішення:

  1. Побудови системи бухгалтерського обліку грошових коштів, яка б передбачала чотири етапи обліку: нормативне забезпечення обліку; удосконалення касових первинних документів; відображення інформації в реєстрах; заповнення звітності.
  2. Розробки фінансових планів руху готівки на наступний рік в якому планується обсяг доходів та обґрунтовуються статті витрат.
  3. Розробки звіту про рух грошових коштів за минулий місяць та порівняння його з плановими показниками підприємства.
  4. Правильність облікових даних, пов’язаних з надходженням і вибуттям грошових коштів забезпечить повна автоматизація обліку грошових коштів.
  5. Удосконалення номенклатуру первинного обліку руху грошових коштів.
  6. Удосконалення управлінського обліку, щодо руху грошової маси, а саме: виділення центрів надходження, витрачання та чистого руху грошових коштів.

Підводячи підсумок вище викладеного вважаємо, що контроль грошових коштів є важливим та невід’ємним елементом системи контролю на підприємстві та держави у цілому.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Бутинець Ф.Ф. Інформаційні системи бухгалтерського обліку / Ф.Ф. Бутинець, С.В. Івахненко, Т.В. Давидюк, Т.В. Шахрайчук. – Житомир: ПП «Рута», 2010. – 544 с.

  2. Дерій М. Дефініції «грошові кошти» і «грошові потоки»: відмінності та взаємозв’язок / М. Дерій // Економічний аналіз. – 2010. – Випуск 6. – С. 60-64.

  3. Осовська Г.В. Економічний словник / Г.В. Осовська, О.О. Юркевич, Й.С. Завадська. – К.: Кондор, 2007. – 358 с.

  4. Базилевич В.Д., Баласстрик Л. О. Макроекономіка: Навч.посіб. – К.: Видавництво «Знання», 2007. – 703 с.

  5. Несходовський І.С. Облік грошових коштів та контроль їх виконання в підприємствах торгівлі: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. екон. наук: 08.00.09 «Бухгалтерський облік, аналіз та аудит» / І.С. Несходовський. – К., 2009. – 20 с.

  6. Пушкар М.С. Фінансовий облік: Навч.посіб. – К.: Видвництво «Карт-бланш», 2004. – 628 с.

  7. Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності».

  8. Міжнародний стандарт бухгалтерського обліку 7 «Звіт про рух грошових коштів».

Науковий керівник

к.е.н., доцент Кудіна О.М.