УПРАВЛІННЯ ВИТРАТАМИ ТА СОБІВАРТІСТЮ ПІДПРИЄМСТВА

УДК 657.471.76

Кодацька І.М., студентка 1 року ОС магістр
ХНЕУ ім. С. Кузнеця

Анотація: Надано загальне визначення собівартості сільськогосподарської продукції. Визначено залежність прибутковості підприємства від собівартості продукції та наведено функції управління витратами. Окреслено базу формування системи управління витратами та переваги її впровадження. Надано рекомендації при розробці системи управління витратами.

Ключові слова: витрати, собівартість, виробництво, продукція, система управління витратами.

Abstract: The general definition of the cost price of agricultural products is given. Dependence of profitability of the enterprise and production cost is determined and cost management functions are shown. The basis of cost management system formation and advantages of its introduction is determined. Advice in developing cost management system is provided.

Key words: costs, cost price, production, products, cost management system.

Вже тривалий час в сільському господарстві, як і в інших галузях національної економіки, існує проблема управління витратами виробництва та собівартістю продукції. З часом ця проблема не лише не втрачає своєї актуальності, а й переходить на новий рівень складності у вирішенні, так як економічне середовище завжди змінюється та оновлюється. Тому кожне підприємство, яке прагне бути успішним на ринку, має стимул навчитися пристосовуватися до такого середовища, хоч як важко це б не було [1].

Часто підприємства під впливом зовнішніх та внутрішніх факторів намагаються швидко зреагувати на зміни в умовах господарювання і приймають необґрунтовані рішення, при цьому не розглядаючи витрати виробництва та собівартість продукції як системний об’єкт управління. Тому, такі питання як витрати та формування собівартості продукції завжди будуть займати перші позиції при обговоренні їх відповідного обліку та оптимізації з метою покращення фінансового стану підприємства [2].

Тему витрат та собівартість продукції досліджувало багато вітчизняних вчених, серед яких Хринюк О.С., Вернигора Н.С., Горкавий В.К., Герасименко Ю.С., Чумак Л.Ф., Литвиненко М.О., Дубовая В.В., Мотузка А.В. та інші.

Собівартість сільськогосподарської продукції – це комплексний показник, який охоплює всі витрати на її виробництво та відображає багато сторін розвитку підприємства. Велике значення на ефективність роботи підприємства має інформація про формування собівартості, яка повинна правильно збиратись та накопичуватись для подальшого використання, а саме, при визначенні її ступеня впливу на процес виробництва та діяльність підприємства. Також собівартість продукції є фундаментальним показником при прогнозуванні й управлінні виробництвом, а витрати на виробництво, при цьому, є базовим показником для встановлення ціни продажу продукції [2].

Про рівень управління витратами на підприємстві свідчить отримання прибутку за рахунок зниження собівартості, а це, в свою чергу, говорить, що підприємство повинно впроваджувати раціональну систему управлінського обліку для досягнення такої мети [3].

Управління витратами базується на загальних принципах управління, які реалізуються через такі функції [3]:

Рис. 1. Функції управління витратами

Рис. 1. Функції управління витратами

Базою для формування комплексної системи управління витратами підприємства, яка є структурним елементом загальної системи управління, служать: види витрат, мета та завдання управління витратами, а також визначення елементів управління.

Система управління витратами підприємства представляє собою сукупність пов’язаних між собою елементів, методів, інструментів та заходів, що діють в межах функціональних обов’язків. Всі ці об’єкти системи утворюють певну цілісність, за допомогою яких відбувається узагальнення процесів постачання, використання ресурсів, вирішення чітко поставлених цілей, реалізація оперативних, тактичних і стратегічних планів.

Розробка та створення системи управління витратами тягне за собою визначення місць формування витрат і центрів їх відповідальності. Також важливу роль в цьому процесі відіграє формування ієрархічних зв’язків між підрозділами підприємства та окремими працівниками, які виконують всю виробничо-господарську та облікову роботу [3].

Під час розробки сучасної системи управління витратами потрібно брати до уваги багато вимог та особливостей, які відрізняються у кожного підприємства в силу диференціації галузей господарювання. Але основними та найважливішими будуть: відсутність надмірних витрат, комплексний підхід до прийняття управлінських рішень, постійне оновлення та структурне вдосконалення інформаційної бази, використання новітніх інформаційних технологій, орієнтованість на досягнення стратегічних цілей підприємства, підтримка балансу витрат і якості продукції, запровадження сучасних ефективних методів зниження витрат та управління витратами протягом життєвого циклу продукції [2].

Для вдосконалення системи управління витратами підприємства використовується один із найактуальніших шляхів – створення комплексної сучасної автоматизованої системи управління. Така система поєднує в собі всі елементи управління господарськими та виробничими процесами підприємства та дозволяє безперервно контролювати необхідні параметри та їх відхилення від завданих значень, а також слідкує за реалізацією управління витратами та центрами витрат.

Відповідно до потреб кожне підприємство може сформувати свою систему управління витратами, використовуючи такі загальновідомі та ефективно визнані системи як «стандарт-кост», директ-костинг, таргет-костинг, кайзер-костинг, абзорпшн-костинг та інші. Основними перевагами від впровадження однієї із вищеназваних систем управління є те, що підприємство з такими підходами до управління витратами буде відповідати новим сучасним умовам виробництва та матиме можливість отримати довгострокові конкурентні переваги.

Для вдосконалення уже існуючої системи управління витратами на підприємстві наступним кроком може стати додаткове впровадження системи бюджетування, яке гарантує підвищення рівня ефективності управління витратами завдяки більш самостійному функціонуванні структурних підрозділів, їх жорсткішому обмеженні в коштах – економії та спрощеному контролі у зв’язку з попереднім плануванням та прогнозуванням бюджетів [3].

Від точності та швидкості прийняття управлінських рішень залежить успішність підприємства на ринку. Так як на прийняття управлінських рішень значною мірою впливає сформована під потреби підприємства система управління витратами, то вона є одним з ключових елементів у розробці та формуванні управлінських рішень.

Таким чином можливо зробити наступні висновки. В умовах постійно мінливого зовнішнього середовища, та для вдосконалення системи управління витратами підприємства необхідно оптимізувати свої витрати за допомогою:підвищення технічного рівня виробництва, вдосконалення його організації, зміни обсягу та структури продукції, раціоналізації використання природними ресурсами і т.п. Також, для підвищення ефективності управління витратами підприємства пропонується запровадити такі обов’язкові заходи як контроль витрат для порівняння їх з встановленими нормами, оцінку витрат у розрізі структурних підрозділів підприємства та оцінку формування собівартості та прибутку протягом усього виробничого циклу.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Хринюк О.С., Вернигора Н.С. Проблеми ефективного управління витратами на підприємствах України/ О.С. Хринюк // Наукові праці НУХТ. – 2013. – №49. – С. 219-222.

  2. Горкавий В.К., Герасименко Ю.С. Формування собівартості продукції та ефективності витрат в сільськогосподарських підприємствах/ В.К Горкавий, Ю.С. Герасименко// Харківський національний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва. – 2015. – С. 11-50.

  3. Чумак Л.Ф., Литвиненко М.О. Сучасні шляхи вдосконалення системи управління витратами з метою підвищення конкурентоспроможності підприємства/ Л.Ф. Чумак // Бізнес-інформ. – 2017. – №3. – С. 213-218.

  4. Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» від 16 липня 1999 р. / Офіційний сайт Верховної Ради України.

  5. Наказ «Про затвердження Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Доходи» від 29 листопада 1999 р. / Офіційний сайт Верховної Ради України.

  6. Наказ «Про затвердження Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати» від 31 грудня 1999 р. / Офіційний сайт Верховної Ради України.

  7. Наказ «Про затвердження Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 30 «Біологічні активи» від 18 листопада 2005 р. / Офіційний сайт Верховної Ради України.

Науковий керівник

к.е.н., доц. Маляревський Ю.Д.