ЧЕТВЕРТА ПРОМИСЛОВА РЕВОЛЮЦІЯ ТА ЇЇ ПЕРСПЕКТИВИ ДЛЯ УКРАЇНИ
УДК 330:342
Горбач Є.О., студент 1 курсу
ХНЕУ ім. С. Кузнеця
Анотація: Автором визначено сутність завдання і особливості поведінки світової економіки під час Індустрії 4.0 та її перспективи у наш час. Виявлено основні переваги та недоліки цієї системи. Обґрунтовано головні напрями розвитку і вдосконалення виробництва та сфери послуг.
Ключові слова: Індустрія 4.0, Четверта промислова революція, Інтернет речей, хмарні технології, тривимірний друк, віртуальна реальність.
Abstract: The essence of the problem and the peculiarities of the behavior of the world economy during the Industry 4.0 and its perspectives in our time are defined. The main advantages and disadvantages of this system are revealed. The main directions of development and improvement of production and services are substantiated.
Key words: Industry 4.0, Fourth industrial revolution, Internet things, cloud technologies, three-dimensional printing, virtual reality.
На сучасному етапі розвитку української економіки особливої актуальності набувають питання поведінки України під час Четвертої промислової революції. Після Всесвітнього економічного форуму 2016 року, котрий традиційно відбувається у Давосі, сучасний стан суспільства почали називати епохою Четвертої промислової революції. Провідні бізнесмени та політики продовжили активно обговорювати цей феномен і під час чергового форуму в січні 2018 року.
За аналітичним звітом 2017 року, який виконали відомі науковці, політики для ВЕФ під назвою «Створення спільного майбутнього у розрізненому світі» містить отриманий оптимізм щодо світового ринку [1]. Сучасними драйверами розвитку світової економіки є інноваційні технології, що не лише кардинально змінюють цілі галузі, але й створюють абсолютно нові типи виробництва, що базуються на аналізі великих даних, роботизації, доповненій реальності, інтернеті речей тощо.
Поєднання матеріального світу з віртуальним сприяє народженню нових бізнес моделей. Виробники заробляють більше та інвестують у покращення якості продукції та послуг. Це підвищує рівень лояльності та задоволеності споживачів. Прозорість бізнесу зростає, споживачі все більше впливають на діяльність компаній, також змінюються дизайнерські рішення, ринок збуту, способи доставки товарів і послуг.
Визначальним трендом цих бізнес платформ є змішування попиту і пропозиції, поява економік, побудованих на обміні, такий вид економіки отримала назву – економіка обміну [2]. Нові платформи створені спеціально для доступу через смартфони або інші глобальні гаджети, залучають і збирають безліч людей, попутно створюючи абсолютно новий вид споживання. Всі ці нові платформи множаться і діляться на більш конкретні ринки послуг, кейтерінгу, паркування, масажів тощо. З’являється новий тренд на людино-центризм малого та середнього бізнесу у глобальному масштабі.
У цілому можна виділити чотири головних напрями, за якими Четверта промислова революція впливатимете на бізнес [1; 3]: зростання споживчих очікувань, поліпшення якості товарів, групові інновації і поява нових форм організації.
В епіцентрі економіки стає клієнт, його обслуговування – завдання сучасного бізнесу. Матеріальні товари і послуги поліпшуються за допомогою цифрових технологій, що підвищує їх цінність. Матеріали стають все кращими і дешевшими, а нові способи накопичення і вивчення даних оптимізують їхнє виробництво.
Приклади прояву Четвертої промислової революції вже спостерігаються і в Україні. Основним драйвером Індустрії 4.0 є нові фізичні кібер-системи, котрі дають змогу пов’язати реальні об’єкти з віртуальними за допомогою інформаційних мереж. Впровадження Індустрії 4.0 у роботу підприємств дає змогу отримати конкретні економічні ефекти. Україна активно долучилася як до процесів майнінгу, торгівлі криптовалютами, так і використання їх у розрахунках за товари і послуги, переорієнтації інвестиційних потоків з традиційних сфер на інноваційні, зокрема і віртуальну реальність.
Сьогодні можна стверджувати, що переорієнтація інвестиційних потоків на Економіку 4.0 і в подальшому буде здійснюватися через вкладання коштів у дев’ять сфер, а саме: оперативне отримання цінної аналітичної інформації з великого масиву даних; розробка автономних роботів як основи кібер фізичних систем; моделювання бізнес-процесів одночасно у віртуальний та фізичній реальності, що дозволить швидко знаходити невірні рішення за менші кошти; горизонтальна та вертикальна система інтеграції, що дозволяє поєднати у єдиному інформаційному просторі усі системи управління та учасників як на мікро- так і на макрорівнях; промисловий Інтернет речей; кібербезпека; хмарні технології; додаткове виробництво, зокрема тривимірний друк, віртуальна реальність.
Стартапи, IT-спеціалісти, біо- та нанотехнологи вже навчають самих себе та усіх навколо: самокеровані автомобілі роботи, штучний інтелект, купівля товарів та послуг через Інтернет змінюють наше життя щохвилини. Створення безпілотних автомобілів, поширення «розумних технологій для будинку і моніторингу стану організму є трендом 2018 року. Ці ж процеси стосуються і технологій альтернативного видобутку енергії.
На хвилі економічних проблем розробка альтернативних способів видобутку енергії стає вже більш актуальною. Міжнародні нафтові та газові компанії впродовж останніх років суттєво диверсифікують свій бізнес. Гарним прикладом такої діяльності є колишній французький газовий монополіст Engie, що сьогодні є найпотужнішим у світі виробником електроенергії, активно інвестує у відновлювальні джерела енергії, одночасно позбавляючись від вугільних заводів та геологорозвідувальних активів [4]. Ця компанія планує вкладати гроші на нові енергетичні технології, зокрема на промислові системи зберігання енергії, у виробництв водню і мікромережі.
Таким чином, Україні ще потрібно пройти довгий шлях і витратити велику кількість грошей, щоб Індустрія 4.0 стала невід’ємною частиною нашого життя та промисловості. Це дозволить збільшити добробут населення, зменшити прірву між соціальними класами і збільшити середній рівень населення. Підприємства не використовують фільтри та не впроваджують засоби вторинного використання сировини та відходів, через це і екологія погіршується навколо підприємств, і компанія втрачає гроші, які могла б вкласти у розвиток технологій виробництва.
ЛІТЕРАТУРА
Четверта промислова революція: зміна напрямів міжнародних інвестиційних потоків: монограф. / за наук. ред. д.е.н., проф. А.І. Крисоватого та д.е.н., проф. О.М. Сохацької. – Тернопіль: Осадца Ю.В., 2018. – 478 с.
Шваб К. Технології Четвертої промислової революції / Клаус Шваб, Ніколас Девіс. – Москва: Ексмо, 2018. – 320 с.
Макстон Г. У пошуках добробуту. Керування економічним розвитком для зменшення безробіття, нерівності та змін клімату / Макстон Г., Рандерс Й. – Київ: Пабулум, 2017. – 320 с.
Микитюк М.В. Екологічні виміри економічного розвитку країн Європи / М.В. Микитюк // автореф. на здобуття наукового ступеня к-та екон. наук: 08.00.02. – Тернопіль: ТНЕУ, 2017. – 20 с.
Науковий керівник
к.е.н., доц. Золенко А.С.