ПРОБЛЕМИ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ ГРОШОВИХ КОШТІВ ТА МОЖЛИВІ СПОСОБИ ЇХ ВИРІШЕННЯ

УДК 657.1+658.14.17

Колодяжна В.Д., студентка 4 курсу
ХНЕУ ім. С. Кузнеця

Анотація: У статті викладено основні проблеми організації обліку грошових коштів на підприємстві. Розглянуто останні зміни у нормативній базі щодо обліку грошових коштів. Запропоновано шляхи покращення ведення обліку грошових коштів на підприємстві.

Ключові слова: бухгалтерський облік, грошові кошти, підприємство, нормативна база, звітність.

Abstract: The article contains the main problems of the organization and accounting of funds in the enterprise. Recent changes in the normative base for funds accounting are considered. The ways of improvement the accounting of funds in the company.

Key words: accounting, funds, enterprise, normative base, reporting.

Грошові кошти є одним з найважливіших фінансових ресурсів, направлений на досягнення поставлених господарських цілей підприємства. Їх надходження та витрачання суворо контролюється і вимагає ефективного управління. Порушення можуть викликати технічну відсталість підприємства, його фінансову нестабільність та залежність суб’єкта господарювання. Значна роль грошових коштів для життєздатності підприємства обумовлює доцільність детального дослідження проблем їх бухгалтерського обліку.

Питання обліку грошових коштів висвітлило у своїх працях багато сучасних науковців та практиків, як зарубіжних, так і вітчизняних, зокрема А.М. Андросов, С.Л. Береза, Ф.Ф. Бутинець, Л.В. Івченко, В.В. Сьомченко, О. Федорченко.

Поняття «грошові кошти» в економічній літературі виділяють як суто бухгалтерську категорію. В економічних працях можна зустріти багато визначень даного поняття. Міжнародний стандарт бухгалтерського обліку 7 «Звіт про рух грошових коштів» трактує грошові кошти як готівку в касі та депозити до запитання [1]. У Положенні (стандарті) бухгалтерського обліку в державному секторі 101 «Подання фінансової звітності» грошовим коштам дають таке визначення, як готівка, кошти на рахунках в органах Державного казначейства України, у банках та депозити до запитання [2]. Кожне з вищезгаданих визначень є правильним, проте досить недосконалим і неточним, адже не розкривають суті поняття повністю, а лише перераховують його складові. На цьому наголошую багато дослідників. Зокрема, В.І. Єфіменко наголошує на тому, що грошові кошти – це активи підприємства [3]. Г.В. Осовська визначає грошові кошти доходами та надходженнями [4]. Відсутність загальноприйнятого визначення грошових коштів викликає певні труднощі в його розумінні.

Вважаємо, що під грошовими коштами слід розуміти поняття бухгалтерського обліку, яке включає в себе кошти підприємства на рахунках у банках та банківських картках, готівку та інші кошти, які підприємство може використовувати у будь-який момент часу, що робить їх абсолютно ліквідними.

Нестабільне фінансове становище в Україні, ріст інфляції, складні міжнародні фінансові відносини потребують ефективної системи контролю над обліком грошових коштів. Однією з основних проблем системи організації та обліку грошових коштів є невідповідність національних положень міжнародним стандартам, а саме:

  1. Відмінність у трактуванні поняття «грошові кошти».
  2. Неузгодженість норм і правил, що стосуються правильності складання фінансової звітності.

Дані відмінності викликають нерозуміння та певні труднощі у розумінні іноземними компаніями української облікової системи і навпаки. Узгодження цього питання є одним з пріоритетних в обліку грошових коштів і сприятиме покращенню економічних зв’язків між національними та іноземними компаніями, наблизить законодавство України до економічно розвинених держав. Зокрема, МСБО 7 «Звіт про рух грошових коштів» в пункті 6містить поняття «грошовий потік» - це надходження та вибуття грошових коштів та їх еквівалентів. У національних стандартах застосовують поняття «рух грошових коштів». Але за тлумаченням ці поняття тотожні. Тому виникає питання про застосування єдиного поняття. Відповідно до пункту 14 міжнародних стандартів відображення банківських овердрафтів відбувається як частина операційної діяльності, а банківські пози відносять до фінансової діяльності. За національними стандартами банківські позики та овердрафти є частиною фінансової діяльності підприємства. Отримані дивіденди та відсотки за МСБО 7 (пункт 33) є складовою фінансової та інвестиційної діяльності, сплачені дивіденди є частиною грошових потоків від операційної діяльності (пункт 34). За НП(С)БО 1вони відображаються в складі операційної та фінансової діяльності відповідно. Впровадження запропонованих пунктів зробить представлену інформацію прозорішою для читання користувачів із різних країн, надасть більш точну та об’єктивну інформацію про рух грошових коштів суб’єктів господарювання.

Серед інших облікових проблем у сфері управління грошовими коштами можна виділити:

  1. відсутність управлінської звітності щодо руху грошових коштів на підприємстві необхідної для прийняття управлінських рішень;
  2. слабке матеріально-технічне та організаційне забезпечення ведення обліку;
  3. недосконалість механізму контролю за дотриманням касової дисципліни, збереженням та використанням грошових коштів;
  4. оптимізація надходжень і виплат готівки та формування інформаційної бази даних для аналізу отриманих і втрачених вигод від проведення заходів [5, с. 423].

Для усунення проблем обліку грошових коштів можна запропонувати наступні рішення:

  1. адаптування Національних положень бухгалтерського обліку, що регламентують організацію та облік грошових коштів до міжнародних стандартів;
  2. повна автоматизація системи обліку грошових коштів на підприємствах;
  3. розробка методів та механізмів функціонування управлінської системи обліку грошових коштів;
  4. вдосконалення нормативно-правової бази з ведення бухгалтерського обліку грошових коштів на підприємствах;
  5. вдосконалення системи банківського обслуговування клієнтів [6, с. 82].

Автоматизація системи обліку бухгалтерських операцій полегшує ведення касових, банківських та розрахункових операцій на підприємстві. На українських просторах активно функціонуютьсистеми бухгалтерського обліку «1С:Підприємство» та «Парус – Підприємство». Облік грошових коштів в даних системах не має суттєвих відмінностей. В обох системах є можливість складання платіжних доручень з поданням її в банк з використанням системи «Клієнт-банк», складання Касової книги, ведення зведеного синтетичного обліку за рахунками 30 «Готівка» та 31 «Рахунки в банках». Автоматизація бухгалтерського обліку є одним з основних завдань на підприємствах, адже дозволить підвищити продуктивність праці бухгалтерів, дозволить надавати більш точну інформацію та зменшити витрати часу на отримання необхідної інформації, дозволить швидко вирішувати фінансові, організаційні та кадрові запитання. І важливим є те, що автоматизація забезпечить своєчасність прийняття управлінських рішень.

З цією метою зручним рішенням є використання автоматизованої системи «Галактика», яка також функціонує на просторах українського бізнесу. Дана система має в основі сім залежних один від одного контурів для організації діяльності стосовно всього управлінського циклу, а саме планування, прогнозування, облік та контроль реалізації виробничих планів. Залежно від ресурсів, над якими здійснюється управлінська діяльність відбувається об’єднання модулів в контури, які входять до автоматизованого виду діяльності. Тобто застосування даного програмного продукту дозволить приймати якісні управлінські рішення щодо руху грошових коштів на підприємстві у довгостроковій перспективі [7].

Отже, система обліку грошових коштів на підприємстві вимагає подальших досліджень, які б дозволили значно покращити організацію та ведення бухгалтерського обліку на підприємствах, підвищили ефективність роботи підприємства та знизили б ризик виникнення помилок, сприяли економічній співпраці національних та міжнародних компаній. Впровадження міжнародних стандартів, автоматизація обліку грошових коштів та увага до управлінського є першочерговими завданнями, які значно спростять облік та організацію грошових коштів і водночас підвищать рівень контролю за ними.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Міжнародний стандарт бухгалтерського обліку 7 «Звіт про рух грошових коштів.

  2. Національне положення (Стандарт) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» № 73 від 7 лютого 2013 р..

  3. ЄФіменко В.І. Облік у зарубіжних країнах: навчально-методичний посібник для самостійного вивчення дисципліни / В.І. Єфіменко. – К.: КНЕУ, 2005. – 211 с.

  4. Осовська Г.В. Економічний словник / Г.В. Осовська, О.О. Юркевич, Й.С. Заводська. – К. Кондор, 2007. – 358 с.

  5. Гнатенко Є.П. Проблеми обліку грошових коштів на підприємстві / Є.П. Гнатенко, А.О. Гикава // Економіка суспільства. – 2016. – Вип. 5 – С. 421-424.

  6. Парді С.Р. шляхи вдосконалення обліку грошових коштів / С.Р. Парді // Вісник ОНУ імені І.І. Мечникова, 2013. – Т.18. Вип. 2/1. – С. 82-86.

  7. Клімушин П.С. Підвищення ефективності діяльності державних підприємств за рахунок автоматизації управлінських технологій // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр.: У 2-х ч. – Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2006. – №2(28): – Ч. 1. С. 90–95.

Науковий керівник

к.е.н., доцент Безкоровайна Л.В.