ІННОВАЦІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РОЗВИТКУ СІЛЬСЬКИХ ТЕРИТОРІЙ

УДК 330.34

Ксьонова О.В., к.е.н., c.н.с.
ННЦ «Інститут аграрної економіки»

Анотація: в роботі розглянуто стратегічні пріоритети інноваційного розвитку сільських територій. Окреслені основні індикатори інноваційного забезпечення. Визначено очікувані результати від запровадження запропонованих заходів.

Ключові слова: інноваційне забезпечення, сільські території, індикатори розвитку.

Abstract: This paper describes the strategic priorities of innovation development of rural areas. The main indicators of innovation support are outlined. The expected results from the implementation of the proposed measures are determined.

Key words: innovation support, rural territories, development indicators.

Позитивний вплив інновацій на розвиток соціально-економічних систем можна вважати науково-обґрунтованим фактом, і в зв’язку з цим стратегічно важливим для України є формування ринку науково технічної продукції. Відповідно до Закону України «Про інноваційну діяльність» головною задачею державної інноваційної політики є створення сприятливих умов для ефективного відтворення й використання інноваційного потенціалу країни, на основі впровадження новітніх екологічно чистих, безпечних, енерго- та ресурсозберігаючих технологій тощо, з метою підвищення якості життя населення [1]. В той же час основне місце у розвитку соціальної сфери села та аграрного сектора відводиться інноваційному зміцненню матеріально-технічної бази сільського господарства, підвищенню ролі аграрної науки і освіти, розвитку дорадництва [2]. Залучення інновацій у контексті сільського розвитку є гарантією сталого розвитку агропромислового виробництва, що є сприятливою умовою для соціального розвитку суспільства, забезпечення продовольчої безпеки та економічної стабільності.

Стратегічною метою в інноваційному забезпеченні розвитку сільських територій є формування сприятливих умов для використання новітніх досягнень науки і техніки в усіх сферах діяльності.

Досягнення стратегічної мети передбачає:

  • розробку проектів інноваційного розвитку сільських територій, які базуватимуться на принципах сталого розвитку;
  • створення інституційних умов для формування ефективної системи продукування інновацій;
  • формування дієвої інфраструктури інноваційної діяльності;
  • створення оптимальних інвестиційних умов для впровадження інноваційних розробок для малого бізнесу шляхом дієвої державної підтримки;
  • активізацію розробки і впровадження перспективних вітчизняних виробничих технології;
  • застосування нових енергозберігаючих технологій й енергогенеруючих систем, об’єктів малої енергетики, відновлюваних джерел енергії, орієнтованих на специфіку діяльності в сільській місцевості;
  • активізацію взаємодії з іноземними фондами, партнерами, програмами;
  • розробку і впровадження програм та системи підготовки кадрів для розвитку сільських територій.

Головними елементами інноваційної моделі є такі [3]:

  • система освіти та підвищення кваліфікації;
  • система комерціалізації наукових знань та інновацій;
  • система використання інновацій;
  • система управління і регулювання інноваційного розвитку економіки.

При цьому кожна з цих систем має виключно важливе значення для функціонування інноваційної моделі розвитку, а за відсутності будь якої з них досягненя позитивного результату стає майже неможливим.

До основних індикаторів інноваційного розвитку можна віднести:

  • підвищення конкурентоспроможності й безпечності агропромислового виробництва, зростання соціальних стандартів життя сільського населення;
  • забезпечення умов для сталого розвитку сільських територій та закріплення кадрів на селі.

Таким чином, сьогодні перехід України до інноваційної моделі розвитку є першочерговим пріоритетом для забезпечення сталого розвитку у майбутньому. Адже в сучасних умовах тільки на основі інновацій можливо досягти високих обсягів виробництва, вирішити економічні та соціальні проблеми. Перехід сільськогосподарського виробництва на інноваційну основу це необхідний крок на шляху наближення нашої держави до рівня високо розвинутих країн та посідання гідного місця у світовій спільноті. В той час як залучення передових досягнень науки й техніки, новітніх технологій стане основою для створення високоефективного скотарства, яке виробляючи якісну і екологічно безпечну продукцію харчування, зможе спрямувати певні кошти для вирішення проблем соціального розвитку сільських територій та інфраструктури.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Закон України «Про інноваційну діяльність».

  2. Глібов Р.В. Ідентифікація напрямів трансформації національного ринку продовольства / Р.В. Глібов // Наукові читання – 2013. – Житомир: ЖНАЕУ, 2013. – Т. 2. – С. 166–169.

  3. Ксенова Е.В. Инновации в системе устойчивого развития сельского хозяйства / Е.В. Ксенова // Агропромышленный комплекс: контуры будущого: материалы Междунар. науч.-практ. конференции. – Курск: КГСХА, 2013. – с. 113-118.