СУЧАСНИЙ СТАН МЕТАЛУРГІЙНОЇ ГАЛУЗІ УКРАЇНИ ТА ОСНОВНІ НАПРЯМИ ПОКРАЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ЇЇ ФУНКЦІОНУВАННЯ

УДК 339.13:669(477)

Гілун Е.Ю., студентка 1 року ОС магістр
ХНЕУ ім. С. Кузнеця

Анотація. У статті розглянуто сучасний стан металургійної галузі України. Здійснено детальний аналіз ринку нержавіючої сталі. Виявлено основні проблеми розвитку металургічної галузі та визначено стратегічні напрями покращення ефективності її діяльності.

Ключові слова: металургійна галузь, нержавіюча сталь, нікель, хром, промисловість, ринок.

Annotation. The article deals with the current state of the metallurgical industry of Ukraine. A detailed analysis of the stainless steel market is carried out. The main problems of the metallurgical industry development were identified and strategic directions of improvement of the efficiency of its activity were determined.

Keywords: metallurgy, stainless steel, nickel, chromium, industry, market.

Металургія є однією з основних галузей української економіки, адже вона складає близько 30 % Валового Внутрішнього Продукту та забезпечує 40 % валютних надходжень в економіку країни. Важливість металургійної промисловості в економіці країни пов’язана з тим, що саме ця галузь виготовляє сировину для машинобудування, транспортної та будівельної промисловості [1]. Разом з тим, теперішня криза світової економіки показала слабкість підприємств України металургійної промисловості, більшість з яких виявилося на грані виживання. Для вирівнювання ситуації, що склалася, держава була змушена приймати різні заходи, в тому числі і за рахунок бюджетних втрат.

У вітчизняній промисловості найбільшим споживачем металу є трубна галузь. Для цього виробництва характерною є висока циклічність, що визначається значним коливання цін на продукцію і сировину. Велику частину промисловості металургії займає виробництва нержавіючої сталі. За рік Україна споживає приблизно 100 тис. тонн нержавіючої сталі [2]. Обсяг цього ринку безпосередньо залежить від економічного стану споживачів.

Аналіз обсягів нержавіючої сталі в Україні у 2015-2017 рр. у натуральному вираженні приведений на рис. 1.

Рис. 1. Обсяги ринку нержавіючої сталі в Україні у 2015-2017 рр. (у натуральному вираженні, тонн) [3]

Рис. 1. Обсяги ринку нержавіючої сталі в Україні у 2015-2017 рр. (у натуральному вираженні, тонн) [3]

Аналізуючи дані, наведені на рис. 1 можна побачити, що загальноекономічна криза призвела до зменшення обсягів виробництва нержавіючої сталі у 2015 і 2016 роках. Його відновлення почалося у 2017 році. При цьому споживання нержавіючої сталі з 2015 року зростало.

Спад українського ринку збігся зі світовим зниженням цін на нержавіючу сталь, які йдуть слідом за біржовими котируваннями нікелю. Динаміку середньорічних світових цін на нержавіючу сталь, нікель та обсяги українського ринку нержавіючої сталі наведено на рис. 2

Рис. 2. Динаміка середньорічних світових цін на нержавіючу сталь, нікель та обсяги українського ринку нержавіючої сталі ($/тонн) [3]

Рис. 2. Динаміка середньорічних світових цін на нержавіючу сталь, нікель та обсяги українського ринку нержавіючої сталі ($/тонн) [3]

З рис. 2 видно, що середньорічні ціни на нержавіючу сталь за досліджуваний період коливались у значних межах. Від $ 1888 у 2016 році до $ 2650 у 2014 році. У 2017 році ціна за 1 тонну нержавіючої сталі склала $ 2088, що на $ 562 менше у порівняні з 2014 роком.

Другим важливим компонентом нержавіючої сталі є хром. Ціни на нього також зменшилися в 2016 році, що дозволило наростити імпорт даної сировини у вигляді ферохрому (ферохром - сплав хрому і заліза). Це стало додатковою допомогою для зростання виробництва нержавіючої сталі. Однак вже у 2017 році вартість ферохрому піднялася з $ 1900 до $ 2500 за тонну, що призвело до зниження його постачань в Україну з 16749 т до 15454 т. Продовження цієї тенденції негативно впливає на вартість нержавіючої сталі на внутрішньому ринку і негативно позначається на всій економіці. Українська потреба в ферохрому практично повністю забезпечується за рахунок імпорту і сильно залежить від цін на даний матеріал. Український ринок нержавіючих сталей у первинних формах формується за рахунок внутрішнього виробництва, обсяг імпорту нержавіючих поковок не перевищує 1% ринку. У 2017 році відзначена тенденція збільшення імпорту цієї продукції з 140 т до 421 т [4].

Подальший стан ринку нержавіючої сталі буде залежати від попиту на неї з боку промислових галузей – споживачів даного матеріалу. У минулому році обсяги виробництва в будівництві, хімічній промисловості і автомобілебудуванні значно зросли, що дає учасникам ринку нержавіючої сталі привід для оптимізму.

Варто зазначити, що загальна потужність вітчизняних заводів з вироблення труб перевищує 6 млн. готової продукції на рік, що значно перевищує внутрішнє споживання. За даними асоціації World Steel (WSA) Україна входить до першої десятки світових виробників труб із нержавіючої сталі [5]. Основними виробниками усіх видів металевих труб в Україні, є такі підприємства як: Дніпровський трубний завод, ТОВ «АГ Сталь» у місті Маріуполі, ЗАО «АЗСТ» у Луганській області та інші.

Також варто відзначити, що український ринок заготівок для нержавіючих безшовних труб до 2019 року захищений антидемпінговим митом у 41,07% від китайського виробника Zhejiang Stainless Steel Co [6].

Основними стратегічними напрямами покращення ефективності діяльності металургійної галузі, як основи найпотужнішого галузевого ринку України, має стати виконання наступних заходів [7]:

  • підвищення рівня інвестиційної привабливості підприємств металургійної промисловості;
  • оптимізація виробничих процесів та введення інновацій;
  • розширення асортименту продукції, зокрема в напрямку збільшення частки продукції з великою доданою вартістю;
  • стимулювання на державному рівні внутрішнього споживання продукції з нержавіючої сталі, досягнення оптимального співвідношення між внутрішнім і зовнішнім споживанням;
  • проведення активного моніторингу цінової політики імпортерів металопродукції із зарубіжних країн з метою з’ясування випадків демпінгових цін;
  • посилення боротьби з тіньовими схемами металевої продукції;
  • пошук і завоювання зовнішніх ринків невживаних резервом нарощування виробництва нержавіючої сталі українського походження;
  • впровадження прискореної амортизації основних фондів третьої групи, що в свою чергу зробить можливим підприємства більш мобільно оновлювати свої виробничі фонди.

Запропонований комплекс заходів має на меті подолання негативних чинників, що склалися на сучасному етапі функціонування ринку нержавіючої сталі в Україні, а також реалізацію наявного потенціалу національної металургійної галузі.

Сучасний стан металургійної галузі України є досить складним. Це зумовлено багатьма причинами, зокрема використанням застарілих технологій і засобів виробництва, а також несприятливою кон’юнктурою на світових ринках металургійної продукції. Разом з тим, в України є великий потенціал для розвитку металургії, який можна реалізувати, подолавши проблеми, шляхом впровадження основних стратегічних напрямів покращення ефективності функціонування галузі.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Плавшуда К.В. Державне програмування розвитку металургійного комплексу України / К.В. Плавшуда. // Вісник Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого». – 2013 р. – С. 211–219.

  2. Чернобровкіна С.В. Сучасний стан та проблеми металургійної та машинобудівної промисловості України / С.В. Чернобровкіна // Вісник НТУ “ХПІ”. – 2015 р. – С. 62– 68.

  3. Державна служба статистики Украіни.

  4. Полькіна А.С. Аналіз сучасного стану та тенденцій розвитку металургії / А.С. Полькіна // Управління розвитком. – 2014. – С. 134–137.

  5. Worldsteel Association.

  6. Большаков В.І. Чорна металургія і національна безпека України / В.І. Большаков, Л.Г. Тубольцев // Вісн. НАН України. – 2014 р. – С. 48–58.

  7. Воробйов С.Л. Пріоритети та інструменти модернізації металургійної галузі України / Воробйов С.Л., Собкевич О.В. // Стратегічні пріоритети: науково-аналітичний щоквартальний збірник Національного інституту стратегічних досліджень. – К., 2012. – № 4 (25). – С. 118–124.

Науковий керівник

к.е.н., доцент Ляліна Н.С.